Unikátní archeologický objev odhaluje výsledek dávného mayského utkání

Archeologové v Chichén Itzá na Yucatánu objevili disk s výsledky rituálního utkání z roku 894 našeho letopočtu

15.04.2023 - Stanislav MihulkaLidé ve Střední Americe již stovky a možná i tisíce let před naším letopočtem hráli míčovou hru, které Mayové říkali pok-a-tok, Aztékové ji označovali tlachtli a moderní španělština ji často nepřesně nazývá pelota maya, neboli „míč Mayů“. Pro kulturu Mayů byla utkání v této hře významný rituálem, který zřejmě sloužil k uctění boha Slunce Kukulkána (Quetzalcoatl).

Rituální utkání podle všeho mívala krvavou dohru, kdy byl kapitán či celý jeden tým obřadně popraven. Mayové si podobně jako dnes zaznamenávali výsledky těchto zápasů, jak dokládá i nedávno unikátní archeologický objev v ruinách mayské metropole Chichén Itzá na mexickém poloostrovu Yucatán. V tomto městě přitom bylo již dříve objeveno takzvané Velké hřiště (Gran Jurto de Pelota), určené k utkáním v pelotě.

Disk hráčů peloty 

Archeologové zde nalezli pozoruhodný kamenný disk, který pojmenovali „Disk hráčů peloty.“ Na disku jsou vyryty dvě blíže neznámé postavy v typickém úboru hráčů peloty, doplněné textem, který zahrnuje časový údaj, podle mayského kalendáře odpovídající roku 894 našeho letopočtu, tedy přelomu klasického a postklasického období mayské civilizace.

Nalezený disk má průměr 32,5 centimetrů a váží zhruba 40 kilogramů. Badatelé ho objevili během vykopávek ve stavbě zvané La Casa Colorada (Barevný dům), podle rudě vymalovaných interiérů, nebo též Chichanchob. Tato stavba měla i své vlastní hřiště na pelotu a disk se zřejmě vztahuje k významnému zápasu na tomto hřišti.

TIP: Dávní Mayové používali části těl svých vůdců k výrobě sportovních pomůcek

Objev disku je významný zejména kvůli studiu mayského glyfického (či nepřesně hieroglyfického) písma. „Je velkou vzácností objevit na podobné lokalitě mayské hieroglyfy, natož kompletní text v tomto písmu,“ pochvaluje si archeolog Francisco Pérez Ruiz z mexického Národního institutu archeologie a historie (INAH). „Naposledy k tomu došlo před 11 lety.


Další články v sekci