Čínským paleontologům se povedl pozoruhodný nález. V severozápadní Číně objevili první fosilii dávného ptáka, v jehož těle se zachovaly pozůstatky vejce, které už samice nestačila snést. Vědcům to poskytlo unikátní příležitost prostudovat zároveň matku i vejce, přičemž měli absolutní jistotu, že skutečně patří k sobě.
Nově objevený druh nese jméno Avimaia schweitzerae a náleží do skupiny enantiornitů, ptáků s mnoha primitivními znaky, kteří zmizeli v masovém vymírání na konci druhohor. Nalezená avimaia žila před 110 miliony let, tedy v první části období křídy na sklonku druhohor.
TIP: Ve Španělsku objevili extrémně vzácné pravěké ptáče z druhohor
Paleontologové takový nález neočekávali. V podobných případech zůstává plně vyvinuté vejce v samici tak maximálně den. Struktura obalů vejce ale ukazuje, že možná právě vejce samici avimai zabilo, když ho nemohla snést. Výzkum takových fosilií přináší celou řadu detailních informací o dávných druzích a jejich životě.
RevueSoutěž o titul nejošklivějšího psa se konala 24. června 2022 v Petalumě v Kalifornii. Vítězem se stal Pan Smíšek (Mr. Happy Face). (foto: The World's Ugliest Dog)
VesmírMars Sample Return je plánovaná vysoce komplexní robotická mise k planetě Mars, která by měla dopravit zpět na Zemi vzorky marsovské horniny. (foto: NASA/ESA/JPL-Caltech, CC0)
VálkaSamohybná houfnice Wespe zničená v Normandii. Armáda ji nakonec upřednostnila před Geschützwagenem Ivb für 10,5-cm leFH 18/1. (foto: Wikimedia Commons, W.wolny, CC0)