Unikátní nález dávné hostiny prozrazuje, že jsme vyhubili obří lenochody

Fosilie z Argentiny odhalily lov velkých pozemních lenochodů našimi srdnatými předky

11.03.2019 - Stanislav Mihulka



Na konci nejmladší doby ledové náhle zmizelo mnoho druhů velkých živočichů, takzvané megafauny, především mimo Afriku. Navzdory tomu, že předtím přežili řadu předchozích dob ledových i meziledových. Stále více se ukazuje, že za toto vymírání není ani tak zodpovědné klima jako lovecké dovednosti našich dávných předků.

Potvrzují to i nedávné nálezy v Campo Laborde na severovýchodě Argentiny. Vědci tam odkryli řadu kostí různých druhů megafauny, včetně populárních megatherií, obrovských pozemních lenochodů, stejně jak množství kamenných nástrojů dávných lidí. Mezi nálezy jsou i stopy po řezání na jednom z gigantických žeber megatheria.

TIP: Karibik býval plný zajímavých savců: Dokud sem nedorazili lidé

Z nalezených pozůstatků v Campo Laborde, které jsou staré asi 12 600 let, vyplývá, že lidé brzy po svém příchodu na americké kontinenty lovili a také jedli velká zvířata, včetně megatherií. Právě naši předchůdci tudíž se vší pravděpodobností způsobili, že monumentální megatheria vyhynula, stejně jako řada dalších druhů megafauny. Na jednu stranu je to ohromná škoda, protože to museli být fascinující tvorové. Zároveň si ale tehdejší lidé zaslouží náš respekt, protože lovit megatherium, to muselo být asi jako bojovat s tankem holýma rukama.


Další články v sekci