Světové prvenství: Španělé vypustili vesmírnou raketu pomocí balónu

14.03.2017 - Stanislav Mihulka

Španělská společnost Zero2Infinity vyvíjí technologii pro dopravu nákladu na oběžnou dráhu pomocí raket odpalovaných ze stratosférických balonů

Zero2Infinity -<p>Historické odpálení rakety ze stratosférického balonu</p>
Zero2Infinity -

Historické odpálení rakety ze stratosférického balonu


Reklama

Pokud dnes chce někdo dostat náklad na oběžnou dráhu, potřebuje na to pořádnou raketu a hodně peněz. Soukromé společnosti, jako například SpaceX nebo Blue Origin usilují o snížení ceny za dopravu na oběžnou dráhu vývojem opakovaně použitelných nosných raket. Co kdyby to ale šlo ještě levněji?

Na zajímavém způsobu dopravy na oběžnou dráhu pracuje španělská společnost Zero2Infinity. Vyvíjí systém dopravy menších nákladů na oběžnou dráhu odpálením rakety z vysoko letícího balonu.

První start rakety z balonu

Před pár dny Zero2Infinity zaznamenali významný úspěch. Povedlo se jim jako prvním v historii vypustit raketu ze stratosférického balonu. Nejprve vypustili balon i s raketou z lodi u pobřeží Španělska. Když se balon dostal do výšky 25 kilometrů, zažehl se raketový pohon a raketa úspěšně odstartovala.

TIP: Čína úspěšně vyzkoušela svou zatím největší nosnou raketu Dlouhý pochod 5

Šlo o malý prototyp budoucí rakety, který po krátkém letu přistál na padáku do oceánu. Lidé ze společnosti Zero2Infinity ale doufají, že v dohledné budoucnosti s podobnou technologií vyšlou na oběžnou dráhu mikrosatelity a experimenty s malými finančními náklady.

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: Zero2Infinity

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V roce 1923 zvítězil italský jezdec Ugo Sivocci s vozem Alfa Romeo v legendárním závodě Targa Florio. 

Zajímavosti

Petriho miska se štetičkovcem Penicillium chrysogenum, z něhož byl poprvé izolován penicilin.

Věda

Pro meč až do Francie

Anna Boleynová (1501–1536)

Anna Boleynová neměla na muže zrovna štěstí. A coby druhá manželka Jindřicha VIII. si zrovna nepolepšila. Rodit mužské potomky se jí pohříchu nedařilo. Na první pokus přivedla na svět „jen“ budoucí královnu Alžbětu I., poté následovaly tři potraty. V té době asi nebyla ta nejpříjemnější společnice. Navíc nepřátel měla vždy víc než dost. Nařčení z toho, že je králi nevěrná a za jeho zády kuje pikle, na sebe nenechalo dlouho čekat. Nebo se Jindřich prostě jen zakoukal do Jany Seymourové a potřeboval jí udělat po svém boku místo? V roce 1536 je Anna obviněna z velezrady (a pro jistotu také z cizoložství, incestu a čarodějnictví) a putuje do vězení v Toweru.

Dál už je to prosté. Jako čarodějnice by měla správně být upálena na hranici, ale to si její bývalý manžel nepřeje. Dokonce vyslyší její poněkud neobvyklou prosbu, a to aby byla sťata mečem. V Anglii se tehdy bez výjimky popravuje sekyrou. Jindřich VIII. milostivě odloží výkon o celé dva dny, než z Calais dorazí mistr dlouhého meče. Samotný průběh je překvapující. Dalo by se čekat, že Anna řekne králi v poslední chvíli něco peprného. Proto se tu také tísní davy. Místo toho ale vyzve všechny přihlížející, aby se s ní naposledy pomodlili. A pak už se jde na věc. Lidé tehdy odcházejí z popravy rozčarováni: ta překrásná a do poslední chvíle pokorná světice měla být nehodnou čarodějnicí? Něco tu evidentně nesedí…

Historie
Revue
Vesmír

Americký náklaďák GMC CCKW-353 

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907