Světové prvenství: Španělé vypustili vesmírnou raketu pomocí balónu

14.03.2017 - Stanislav Mihulka

Španělská společnost Zero2Infinity vyvíjí technologii pro dopravu nákladu na oběžnou dráhu pomocí raket odpalovaných ze stratosférických balonů

Zero2Infinity -<p>Historické odpálení rakety ze stratosférického balonu</p>
Zero2Infinity -

Historické odpálení rakety ze stratosférického balonu


Reklama

Pokud dnes chce někdo dostat náklad na oběžnou dráhu, potřebuje na to pořádnou raketu a hodně peněz. Soukromé společnosti, jako například SpaceX nebo Blue Origin usilují o snížení ceny za dopravu na oběžnou dráhu vývojem opakovaně použitelných nosných raket. Co kdyby to ale šlo ještě levněji?

Na zajímavém způsobu dopravy na oběžnou dráhu pracuje španělská společnost Zero2Infinity. Vyvíjí systém dopravy menších nákladů na oběžnou dráhu odpálením rakety z vysoko letícího balonu.

První start rakety z balonu

Před pár dny Zero2Infinity zaznamenali významný úspěch. Povedlo se jim jako prvním v historii vypustit raketu ze stratosférického balonu. Nejprve vypustili balon i s raketou z lodi u pobřeží Španělska. Když se balon dostal do výšky 25 kilometrů, zažehl se raketový pohon a raketa úspěšně odstartovala.

TIP: Čína úspěšně vyzkoušela svou zatím největší nosnou raketu Dlouhý pochod 5

Šlo o malý prototyp budoucí rakety, který po krátkém letu přistál na padáku do oceánu. Lidé ze společnosti Zero2Infinity ale doufají, že v dohledné budoucnosti s podobnou technologií vyšlou na oběžnou dráhu mikrosatelity a experimenty s malými finančními náklady.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: Zero2Infinity

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pazourkové pěstní klínu, objevené před 100 lety v Anglii, zřejmě vyrobili příslušníci druhu člověka heidelberského (Homo heidelbergensis). (ilustrace: University of Cambridge, Gabriel UguetoCC BY 4.0)

Věda

Přemyslovští králové – Vratislav II., Vladislav II., Přemysl Otakar I., Václav I., Přemysl Otakar II., Václav II. a Václav III. (ilustrace: panovnici.estranky.cz)

Historie

Kruh života 

Javier Murcia | Chování  | 2. místo

Útok zachycený na snímku předvídal Javier Murcia dlouho před tím, než k němu došlo. Všiml si totiž zřejmě nemocného pyskouna zelenavého, jak těžkopádně plave směrem k porostu, kde se ukrýval dravý kanic písmenkový. Samotný výpad trval doslova pouhý okamžik a predátor byl poté natolik zaměstnaný polykáním kořisti, že se k němu potápěč dostal takřka na dosah ruky. (foto: Underwater Photographer Of The Year 2022, © Javier Murcia)

Revue

K prevenci psychických potíží vznikla řada opatření, jako posílání různých překvapení, dárků či oblíbených jídel. Na palubě ale nesmějí chybět ani antidepresiva a samozřejmě léky proti nespavosti. (foto: Unsplash, CashCC0)

Vesmír

Americký letoun Douglas TBD Devastator, který se účastnil neúspěšného útoku na Tulagi. (foto: Wikimedia Commons, U.S. Navy, CC0)

Válka

Experimenty ve Francii a ve Španělsku ukázaly, že po kávě se hůře odolává svodům nákupů. (foto: PixabayCC0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907