Španělská společnost Zero2Infinity vyvíjí technologii pro dopravu nákladu na oběžnou dráhu pomocí raket odpalovaných ze stratosférických balonů
Pokud dnes chce někdo dostat náklad na oběžnou dráhu, potřebuje na to pořádnou raketu a hodně peněz. Soukromé společnosti, jako například SpaceX nebo Blue Origin usilují o snížení ceny za dopravu na oběžnou dráhu vývojem opakovaně použitelných nosných raket. Co kdyby to ale šlo ještě levněji?
Na zajímavém způsobu dopravy na oběžnou dráhu pracuje španělská společnost Zero2Infinity. Vyvíjí systém dopravy menších nákladů na oběžnou dráhu odpálením rakety z vysoko letícího balonu.
Před pár dny Zero2Infinity zaznamenali významný úspěch. Povedlo se jim jako prvním v historii vypustit raketu ze stratosférického balonu. Nejprve vypustili balon i s raketou z lodi u pobřeží Španělska. Když se balon dostal do výšky 25 kilometrů, zažehl se raketový pohon a raketa úspěšně odstartovala.
TIP: Čína úspěšně vyzkoušela svou zatím největší nosnou raketu Dlouhý pochod 5
Šlo o malý prototyp budoucí rakety, který po krátkém letu přistál na padáku do oceánu. Lidé ze společnosti Zero2Infinity ale doufají, že v dohledné budoucnosti s podobnou technologií vyšlou na oběžnou dráhu mikrosatelity a experimenty s malými finančními náklady.
IFL Science
HistoriePýthie vydává věštby, obraz Camillo Miola, 1880. Tyto věštkyně sloužily v Apollonově chrámu v Delfách. (ilustrace: Wikimedia Commons, J. Paul Getty Museum, CC0)
PřírodaÚdajně občas loví tak, že plave dokolečka takovou rychlostí, až se vytvoří vír, který strhne rybky odpočívající na dně nebo pod břehem. (foto: Vladimír Čech ml. - se souhlasem k publikování)
ZajímavostiEttore Bugatti s modelem Bugatti Type 35 n°7 během Velké ceny Lyonu v roce 1924. (foto: Wikimedia Commons, Arnaud 25, CC BY-SA 4.0)
VesmírV novozélandském Národním parku Tongariro se nacházejí dvě z nejaktivnějších sopek na světě – Ngauruhoe a Ruapehu. (ilustrační foto: Pexels, Anastasia Yudin, CC0)