Upravená imunoterapie rakoviny léčí smrtící kvasinkovou kryptokokózu

08.03.2021 - Stanislav Mihulka

Moderní léčba nádorů s upravenými T-lymfocyty by mohla fungovat i proti nebezpečným a obtížně léčitelných kvasinkovým chorobám


Reklama

Nebezpečné kvasinky kryptokoky (Cryptococcus) napadají především lidi s oslabenou imunitou. Vyvolávají kryptokokózu – generalizované onemocnění postihující více orgánů. Když se dostanou do mozku, končí taková infekce v 10 až 30 procentech smrtí. Léčba přitom bývá velmi svízelná.

Mezinárodní tým odborníků nedávno přišel s pozoruhodným nápadem a rozhodl se léčit kryptokokózu podobně jako nádory. Upravili moderní typ imunoterapie nádorů, která využívá takzvané CART T buňky, nesoucí na svém povrchu uměle vytvořené chimerní T buněčné receptory. Účelem této léčby je povzbudit imunitní systém pacienta, aby si s nádorem poradil sám.

TIP: Imunoterapie: Vakcína proti rakovině tlustého střeva uspěla v klinickém testu

Při léčbě s CAR T buňkami jsou pacientovi odebrány T lymfocyty, upraveny tak, aby lépe cílily na nádor, a pak vráceny do těla pacienta. Podobný postup badatelé využili při léčbě kryptokokózy. Přizpůsobili CAR T buňky tak, aby cílily nikoliv na nádor, ale na polysacharid GXM, což je látka, kterou obsahuje buněčná stěna kryptokoků. Laboratorní testy dopadly skvěle a nyní je čas pro testy na zvířatech.

Případný úspěch CAR T imunoterapie by velmi pravděpodobně znamenal také možnost použít tento postup i pro léčbu dalších nebezpečných kvasinkových infekcí.

Reklama

  • Zdroj textu:

    New Atlas

  • Zdroj fotografií:

    Getty Images, CDC (Dr. Leanor Haley, CC0)

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Seismickou aktivitu zřejmě mnohé z věštíren a chrámů využívaly pro své vlastní posvátné rituály.

Historie

Při pohledu na fenka vás okamžitě zaujmou obrovité uši, které jsou dlouhé až 10 centimetrů. Ty samozřejmě přispívají k výbornému sluchu, ale rovněž regulují tělesnou teplotu v horkém pouštním prostředí.

Příroda

Ve výřezu prototyp biohybridní ledviny. 

Věda
Vesmír
Zajímavosti

Z rádia do televize

Guiding Light (U nás ve Springfieldu) 

premiéra: 1937 | epizody: 15 762 televize, 2 500 rozhlas

Seriál „U nás ve Springfieldu“ začínal už v roce 1937 coby rozhlasový pořad a v éteru setrval až do roku 1956. Tou dobou však již paralelně k mluvenému slovu uváděla televize hrané epizody. Děj se zpočátku točil okolo reverenda Johna Ruthledge a jeho blízkých, nicméně postupem času se soustředil na řadu springfieldských rodin a jejich vztahy vykresloval velmi melodramaticky. Šestého září 2006 se vysílala epizoda s pořadovým číslem 15 000, nicméně seriál se tehdy už potýkal s klesající sledovaností a o tři roky později kvůli nezájmu publika skončil. (foto: CBS)

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907