US Air Force vyvíjejí technologii pro získávání solární energie z orbity

06.11.2019 - Stanislav Mihulka

Solární energie z oběžné dráhy by mohla zásobovat předsunuté vojenské základny a jednotky na zahraničních misích

<p>Satelit US Air Force a NASA CINDI-CNOFS </p>

Satelit US Air Force a NASA CINDI-CNOFS 


Reklama

Již od šedesátých let se mluví o tom, že by nebylo špatné koncentrovat solární energii pomocí satelitů na oběžné dráze, a pak ji vysílat v podobě energetických paprsků na zemský povrch. Až doposud byly takové projekty velmi nákladné a ekonomicky neúnosné. Teď by se to ale konečně mohlo změnit.

Odborníci výzkumných laboratoří amerického letectva Air Force Research Laboratory (AFRL) v Albuquerque vyvíjejí systém, s jehož pomocí bude možné shromažďovat solární energii na oběžné dráze, konvertovat ji do podoby rádiových vln, a ty pak vysílat dolů na Zemi. Takto získanou solární energii z oběžné dráhy by pak měly využívat vzdálené vojenské základny během vojenských operací.

Zásobování energií z orbity

Laboratoře AFRL se společně s firmou Northrop Grumman podílí na projektu Space Solar Power Incremental Demonstration (SSPIDR), na jehož řešení dostali více než 100 milionů dolarů (téměř 2,3 miliardy Kč). Podle představitelů laboratoří AFRL je v dnešní době dostupnost energie klíčovou záležitostí jak pro Pentagon, tak i pro celé Spojené státy.

TIP: Vesmírné benzínky: NASA a SpaceX spolupracují na orbitálním tankování paliva

Pokud se americkému letectvo podaří tento projekt dotáhnout do konce, významně to posílí zabezpečení amerických jednotek na zahraničních misích. Solární energie z orbity by zajistila zásobování těchto jednotek, a přitom by nebylo nutné vysílat a strážit problematické a zranitelné zásobovací konvoje.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Oceánský lapač Jenny v akci - během 12týdenní mise se mu podařilo z oceánu odstranit 10 tisíc tun odpadu.

Zajímavosti

Plynný obr 2M0437b se zrodil před pouhými několika miliony let (ilustrativní foto).

Vesmír

Žravost a obrovská pusa vysloužily rohatce brazilské (Ceratophrys cornuta) přiléhavou přezdívku „Pac-Man“ – podle jedné z prvních počítačových her, v níž nenasytný puntík s velkou pusou probíhá bludištěm a polyká vše, co se mu postaví do cesty.

Příroda
Věda

<p>Polární záře oblohu rozsvítí neonovým světlem. V Laponsku je lze pozorovat hlavně v zimě. <em>(foto: Shutterstock)</em></p>

Cestování

Ženský akt ležící na břiše z roku 1917 od Egona Schieleho.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907