Solární energie z oběžné dráhy by mohla zásobovat předsunuté vojenské základny a jednotky na zahraničních misích
Již od šedesátých let se mluví o tom, že by nebylo špatné koncentrovat solární energii pomocí satelitů na oběžné dráze, a pak ji vysílat v podobě energetických paprsků na zemský povrch. Až doposud byly takové projekty velmi nákladné a ekonomicky neúnosné. Teď by se to ale konečně mohlo změnit.
Odborníci výzkumných laboratoří amerického letectva Air Force Research Laboratory (AFRL) v Albuquerque vyvíjejí systém, s jehož pomocí bude možné shromažďovat solární energii na oběžné dráze, konvertovat ji do podoby rádiových vln, a ty pak vysílat dolů na Zemi. Takto získanou solární energii z oběžné dráhy by pak měly využívat vzdálené vojenské základny během vojenských operací.
Laboratoře AFRL se společně s firmou Northrop Grumman podílí na projektu Space Solar Power Incremental Demonstration (SSPIDR), na jehož řešení dostali více než 100 milionů dolarů (téměř 2,3 miliardy Kč). Podle představitelů laboratoří AFRL je v dnešní době dostupnost energie klíčovou záležitostí jak pro Pentagon, tak i pro celé Spojené státy.
TIP: Vesmírné benzínky: NASA a SpaceX spolupracují na orbitálním tankování paliva
Pokud se americkému letectvo podaří tento projekt dotáhnout do konce, významně to posílí zabezpečení amerických jednotek na zahraničních misích. Solární energie z orbity by zajistila zásobování těchto jednotek, a přitom by nebylo nutné vysílat a strážit problematické a zranitelné zásobovací konvoje.
VědaPazourkové pěstní klínu, objevené před 100 lety v Anglii, zřejmě vyrobili příslušníci druhu člověka heidelberského (Homo heidelbergensis). (ilustrace: University of Cambridge, Gabriel Ugueto, CC BY 4.0)
HistoriePřemyslovští králové – Vratislav II., Vladislav II., Přemysl Otakar I., Václav I., Přemysl Otakar II., Václav II. a Václav III. (ilustrace: panovnici.estranky.cz)
RevueKruh života
Javier Murcia | Chování | 2. místo
Útok zachycený na snímku předvídal Javier Murcia dlouho před tím, než k němu došlo. Všiml si totiž zřejmě nemocného pyskouna zelenavého, jak těžkopádně plave směrem k porostu, kde se ukrýval dravý kanic písmenkový. Samotný výpad trval doslova pouhý okamžik a predátor byl poté natolik zaměstnaný polykáním kořisti, že se k němu potápěč dostal takřka na dosah ruky. (foto: Underwater Photographer Of The Year 2022, © Javier Murcia)
VesmírK prevenci psychických potíží vznikla řada opatření, jako posílání různých překvapení, dárků či oblíbených jídel. Na palubě ale nesmějí chybět ani antidepresiva a samozřejmě léky proti nespavosti. (foto: Unsplash, Cash, CC0)
VálkaAmerický letoun Douglas TBD Devastator, který se účastnil neúspěšného útoku na Tulagi. (foto: Wikimedia Commons, U.S. Navy, CC0)