Vesmírné benzínky: NASA a SpaceX spolupracují na orbitálním tankování paliva

01.08.2019 - Stanislav Mihulka

<p>Orbitální palivová stanice podle představ NASA</p>

Orbitální palivová stanice podle představ NASA


Reklama

NASA se již podle všeho naplno připravuje na přistání na Měsíci s programem Artemis, k němuž by mělo dojít v roce 2024. Součástí příprav je i intenzivní spolupráce s celou řadou komerčních společností. NASA v těch dnech vybrala 13 amerických společností, s nimiž uzavřela celkem 19 partnerství pro vývoj kosmických technologií.

Jde o technologie pokročilé komunikace, navigace a avioniky, rovněž o pokročilé materiály, technologie pro přistávání na vesmírných tělesech, technologie výroby a konstrukce ve vesmíru, technologie palivových a solárních článků, a také technologie pohonných systémů a paliva.

Tankování na orbitě

Podle odborníků je asi nejzajímavější partnerství pro vývoj orbitálních čerpacích stanic. Podílejí se na něm dvě výzkumná centra NASA – Glenn Research Center v Ohiu a Marshall Space Flight Center v Alabamě, a společně s nimi společnost SpaceX. Pro všechny zúčastněné je to přínosem, jak technologickým, tak i politickým.

TIP: Startup Orbit Fab plánuje čerpací stanice pro satelity na oběžné dráze

Podle odborníků SpaceX je orbitální tankování paliva jednou z největších technologických překážek, které budou muset překonat při cestě na Mars. Vyřešení problému vesmírných čerpacích stanic by přitom bylo užitečné i pro NASA a další vesmírné agentury i soukromé společnosti. Pokud chtějí lidé létat na dlouhé kosmické výpravy, budou muset čerpat palivo ve vesmíru. 

  • Zdroj textu:

    NASA

  • Zdroj fotografií: NASA

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Celkový pohled na triéru plnou lidí. Všimněte si, jak málo prostoru mají veslaři kolem sebe.

Zajímavosti

Šťáva z granátového jablka je nejen chutná, ale i zdravá. Zvláště pak pro novorozence.

Věda

Idylicky průzračná voda jezera, které je podle objemu vody desátým největším jezerem světa.

Příroda

Vizualizace systému Beta Pictoris.

Vesmír

Koutník jedovatý (Loxosceles reclusa) se rád zdržuje v domácnostech. Ačkoli není agresivní, může mít jeho kousnutí vážné následky.

Revue

Zvěsti se ve vesnických hospodách šířily prostřednictvím letáků, ale také díky očitým svědkům, kteří se neváhali o zážitky podělit.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907