Úspěšný start Tchien-kung 2: Čína je zase o krok blíž vlastní vesmírné stanici

16.09.2016 - Martin Reichman

Téměř přesně po pěti letech od startu první verze čínské vesmírné stanice Tchien-kung 1 zamířila na nízkou oběžnou dráhu Země i Tchien-kung 2. Během včerejška ji do vesmíru úspěšně dopravila nosná raketa Dlouhý pochod

Čínská vesmírná stanice -<p>Čína vypustila ve čtvrtek 15. září druhou testovací vesmírnou stanici Tchien-kung 2.</p>
Čínská vesmírná stanice -

Čína vypustila ve čtvrtek 15. září druhou testovací vesmírnou stanici Tchien-kung 2.


Reklama

Už v říjnu by se ke stanici měla vydat první posádka - dva tchaikonauti by měli na stanici pobýt celkem 30 dnů. V roce 2017 pak čeká stanici další důležitá událost – automatické spojení s nákladní lodí Tianzhou, která bude v budoucnosti zásobovat velkou čínskou modulární stanici. Ke stanici by se také měla v roce 2017 vydat druhá posádka, termín startu ale ještě není známý.

Pro stanici samotnou nyní nastává kritické období, musí se ověřit funkčnost všech systémů a začít se zvyšováním oběžné dráhy. Cílová oběžná dráha stanice je kruhová, Zemi bude obíhat ve výšce 393 kilometrů, což více než v případě stanice Tchien-kung 1 (335 až 349 kilometrů).

Čínský konkuret ISS

Podobně jako Tchien-kung 1 má i Tchien-kung 2 sloužit převážně k testování technologií potřebných pro stavbu třetí čínské vesmírné stanice. Ta už by se měla skládat z několika modulů a svými rozměry by se mohla vyrovnat bývalé ruské stanici Mir. Základní modul této stanice, který se jmenuje Tianhe 1, by mohl být vypuštěn už v roce 2018. Další části stanice, včetně dvou dvacetitunových vědeckých modulů a velkých solárních panelů by se měly k Tianhe 1 připojit do roku 2022.

Reklama

  • Zdroj textu:

    CNN, Space.com, Kosmonautix

  • Zdroj fotografií: cctv-america.com

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Černobílý mořský vlk

Mezi nejobávanější predátory mezi vodními savci nepochybně patří kosatka dravá (Orcinus orca) – až šestitunový kytovec. Kosatku coby vrcholného predátora v jejím přirozeném životním prostředí nic neohrožuje. Tito několikatunoví savci z čeledi delfínovitých dovedou plavat rychlostí bezmála 60 km/h, vidí skvěle nad hladinou i ve vodě, výborně slyší a pomáhají si také echolokací. Loví v organizovaných smečkách, proto se jí někdy přezdívá „mořský vlk“. V průměru pozře skoro čtvrt tuny masa denně a zabíjí bez problémů i velké žraloky nebo ploutvonožce.

Skutečné nebezpečí však představují pouze pro svou kořist. Ve volné přírodě ještě nedošlo k žádnému útoku na lidi, který by skončil smrtí – kosatky si člověka obvykle jen spletou se svým běžným úlovkem a včas se zastaví, což se připisuje jejich vysoké inteligenci. 

Příroda

Stalin a Gottwald na propagačním plakátu z padesátých let.

Historie
Vesmír

Chudoba není úplně zdravá pro vývoj dětí

Věda

Při poslechu hudby se podobně jako při dobrém jídle nebo sexu uvolňuje hormon dopamin. U 90 % lidí hraje při vnímání řeči zásadní roli levá mozková hemisféra a při vnímání hudebního signálu naopak pravá, která rozeznává především rozdíl ve výšce tónů. 

Zajímavosti
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907