Úspěšný start Tchien-kung 2: Čína je zase o krok blíž vlastní vesmírné stanici

16.09.2016 - Martin Reichman

Téměř přesně po pěti letech od startu první verze čínské vesmírné stanice Tchien-kung 1 zamířila na nízkou oběžnou dráhu Země i Tchien-kung 2. Během včerejška ji do vesmíru úspěšně dopravila nosná raketa Dlouhý pochod

Čínská vesmírná stanice -<p>Čína vypustila ve čtvrtek 15. září druhou testovací vesmírnou stanici Tchien-kung 2.</p>
Čínská vesmírná stanice -

Čína vypustila ve čtvrtek 15. září druhou testovací vesmírnou stanici Tchien-kung 2.


Reklama

Už v říjnu by se ke stanici měla vydat první posádka - dva tchaikonauti by měli na stanici pobýt celkem 30 dnů. V roce 2017 pak čeká stanici další důležitá událost – automatické spojení s nákladní lodí Tianzhou, která bude v budoucnosti zásobovat velkou čínskou modulární stanici. Ke stanici by se také měla v roce 2017 vydat druhá posádka, termín startu ale ještě není známý.

Pro stanici samotnou nyní nastává kritické období, musí se ověřit funkčnost všech systémů a začít se zvyšováním oběžné dráhy. Cílová oběžná dráha stanice je kruhová, Zemi bude obíhat ve výšce 393 kilometrů, což více než v případě stanice Tchien-kung 1 (335 až 349 kilometrů).

Čínský konkuret ISS

Podobně jako Tchien-kung 1 má i Tchien-kung 2 sloužit převážně k testování technologií potřebných pro stavbu třetí čínské vesmírné stanice. Ta už by se měla skládat z několika modulů a svými rozměry by se mohla vyrovnat bývalé ruské stanici Mir. Základní modul této stanice, který se jmenuje Tianhe 1, by mohl být vypuštěn už v roce 2018. Další části stanice, včetně dvou dvacetitunových vědeckých modulů a velkých solárních panelů by se měly k Tianhe 1 připojit do roku 2022.

Reklama

  • Zdroj textu:

    CNN, Space.com, Kosmonautix

  • Zdroj fotografií: cctv-america.comDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Počátečním dnem kalendáře se stalo 22. září 1792, kdy se monarchie změnila v republiku. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie
Revue

Malý obrněný dinosaurus Jakapil kaniukura (ilustrace: PaleoGDY, Mauricio Álvarez & Gabriel Díaz YantenCC BY 4.0)

Věda

Republic P-47 Thunderbolt se během války stal jedním ze tří symbolů letectva USA (spolu s letouny Lockheed P-38 Lightning a North American P-51 Mustang). (foto: Wikimedia Commons, US Air Force, CC0)

Válka
Vesmír

Do slavnostního průvodu, který každý rok prochází bulharským Kazanlakem, se zapojuje na pět tisíc nadšenců. Kroje jako by podtrhovaly nejen malebnost kraje, ale také růží, které dívky v tradičním oděvu sbírají. (foto: Shutterstock)

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907