Utažské Goblin Valley: Údolí kamenných skřítků

17.02.2020 - Miloš a Kateřina Motani a Marek Telička

Coloradská plošina skrývá vedle gigantických parků jako je Grand Canyon také méně známé oblasti, které stojí za prozkoumání. Jedním z nich je malé zapadlé údolí, kterému se přezdívá Goblin Valley

<p>Charakter parku utvářejí skalní útvary ve tvaru jehel, věží a hub, jimž se říká „goblins“, tedy skřítci. Jejich vznik je dán různě rychlou erozí rozlišně tvrdých hornin.</p>

Charakter parku utvářejí skalní útvary ve tvaru jehel, věží a hub, jimž se říká „goblins“, tedy skřítci. Jejich vznik je dán různě rychlou erozí rozlišně tvrdých hornin.


Reklama

Do Goblin Valley nemíříme poprvé a víme, že cesta sem je dlouhá. Zamířit k úpatí hor směrem ke skalnatému útesu San Rafael Reef nám ale pokaždé stojí za to.

Postavy z různých hornin

Mezi skalami se rozkládá malé údolíčko, které je poseté mnohotvarými kamennými útvary. Goblin znamená něco jako skřítek a v tom množství nejrůznějších tvarů lze skutečně rozeznat plno různých skřítků, postaviček, hříbků a obrů. Některé ze skulptur připomínají krále s královnou, jiné zase sochy na Velikonočních ostrovech. Velikost jednotlivých postav se pohybuje od jednoho až do šesti metrů. Najít lze také zajímavě tvarovaná okna.

Podivné zaoblené útvary v podobě postaviček vznikly působením eroze. Voda a vítr je časem vytvořily z vrstev červeného prachovce, jemného pískovce a jílovité břidlice. Různě měkké usazené vrstvy erodují s různou rychlostí, a tak se postupem času vymodelovaly tvrdší zaoblené „hlavičky“ na měkčích „krčcích“ a tvrdším „tělíčku“.

Kouzlo mnohokrát viděného

Goblin Valley je tak mnohotvárné, že při každé další návštěvě nacházíme nové útvary, dříve neviděné zajímavé pohledy a skalní seskupení, kterých jsme si minule nevšimli. Když tak chodíme mezi těmito prapodivnými kamennými útvary, nestačíme se divit, co všechno dovede příroda vymodelovat – není lepšího sochaře nad ni.

S objevováním nových zákoutí končíme, až když je černočerná tma. S baterkou v ruce se pak proplétáme mezi černými kamennými postavami a hříbky a nakonec jsme rádi, když jsme z údolí venku. Ovšem jen do zítřka, protože ještě před rozbřeskem zase šmejdíme v podivném Údolí kamenných skřítků.

Nemístná opatrnost

V říjnu 2013 zaznamenala správa státního parku Goblin Valley těžko uvěřitelnou věc. Tři vedoucí skautu, kteří se svým oddílem v údolí tábořili, svrhli jednu z křehce vyvážených skalních „čepic“, která existovala zhruba 20 milionů let a eroze ji utvářela z hornin, jejichž stáří je odhadováno na asi 170 milionů let. To, co příroda formovala desítky milionů let, zničila trojice během čtvrt minuty.

Mladíci natočili video svého činu a obratem jej umístili na server YouTube (viz video níže). Poté, co jeden z trojice, povzbuzován kameramanem, aby kamenem pořádně „zavrtěl“, svrhne kámen dolů, trojice propukne v jásot. Nato kameraman prohlásí: „Teď jsme upravili Goblin Valley. Existuje nové Goblin Valley tady s tím shozeným balvanem. … je to šílený. Ten kus skály tady držel jen na kousku hlíny. Mohlo tudy jít nějaký malý dítě a ten šutr by ho zabil. Glenn mu zachránil život tím, že ten kámen odstranil. Všechno je to jen o záchraně životů…“

TIP: Skály v rudém plášti: Pískovcová fantazie Coyote Buttes

Samozvaní „přizpůsobovači“ se i později hájili tím, že jim šlo především o bezpečnost, i když vyjádřili lítost nad tím, že před činem nekontaktovali správce parku. Na jejich čin ovšem stejným způsobem nenahlíželi nadřízení vedoucí skautu, kteří je okamžitě vyloučili z organizace. Ani správní orgány „zachraňování životů“ neocenily. V lednu 2014 byli dva z trojice obžalováni z „úmyslného způsobení škody“ respektive z „napomáhání k trestnému činu“.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Charles Ponzi (1882–1949) ve dvacátých letech 20. století. (foto: Wikimedia Commons, Mgreason, CC0)

Historie

Šamana si veřejnost bude moci společně s originály venuší nalezených na území Moravy (i té nejslavnější Věstonické) na vlastní oči prohlédnout na výstavě Nejstarší šperky a ozdoby těla v Pavilonu Anthropos od 19. srpna 2022. (foto: Moravské zemské muzeum, Jan Cága, CC BY 4.0)

Zajímavosti

Samečci australských delfínů Sousa sahulensis nabízejí samičkám dar, který nelze prakticky využít, ale slouží jako důkaz síly a zdatnosti. (foto: Shutterstock)

Příroda

Protoplanetární disk u mladé hvězdy FU Orionis. (ilustrace: NASA/JPL-Caltech, CC0)

Vesmír

Kosterní pozůstatky uvnitř pohřební jeskyně Hagios Charalambos. (foto: INSTAP Academic Press, BetancourtCC BY 4.0)

Věda

Legenda aviatiky

Louise Blériota není ve světě létání potřeba představovat – do dějin se zapsal už v roce 1909 jako první člověk, který v letadle překonal kanál La Manche. Nemusíme asi dodávat, že šlo o stroj vlastní konstrukce, jehož repliku nesoucí název Blériot XI je dnes možné obdivovat na různých leteckých dnech po celé Evropě.

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907