Utažské Goblin Valley: Údolí kamenných skřítků

17.02.2020 - Miloš a Kateřina Motani a Marek Telička

Coloradská plošina skrývá vedle gigantických parků jako je Grand Canyon také méně známé oblasti, které stojí za prozkoumání. Jedním z nich je malé zapadlé údolí, kterému se přezdívá Goblin Valley

<p>Charakter parku utvářejí skalní útvary ve tvaru jehel, věží a hub, jimž se říká „goblins“, tedy skřítci. Jejich vznik je dán různě rychlou erozí rozlišně tvrdých hornin.</p>

Charakter parku utvářejí skalní útvary ve tvaru jehel, věží a hub, jimž se říká „goblins“, tedy skřítci. Jejich vznik je dán různě rychlou erozí rozlišně tvrdých hornin.


Reklama

Do Goblin Valley nemíříme poprvé a víme, že cesta sem je dlouhá. Zamířit k úpatí hor směrem ke skalnatému útesu San Rafael Reef nám ale pokaždé stojí za to.

Postavy z různých hornin

Mezi skalami se rozkládá malé údolíčko, které je poseté mnohotvarými kamennými útvary. Goblin znamená něco jako skřítek a v tom množství nejrůznějších tvarů lze skutečně rozeznat plno různých skřítků, postaviček, hříbků a obrů. Některé ze skulptur připomínají krále s královnou, jiné zase sochy na Velikonočních ostrovech. Velikost jednotlivých postav se pohybuje od jednoho až do šesti metrů. Najít lze také zajímavě tvarovaná okna.

Podivné zaoblené útvary v podobě postaviček vznikly působením eroze. Voda a vítr je časem vytvořily z vrstev červeného prachovce, jemného pískovce a jílovité břidlice. Různě měkké usazené vrstvy erodují s různou rychlostí, a tak se postupem času vymodelovaly tvrdší zaoblené „hlavičky“ na měkčích „krčcích“ a tvrdším „tělíčku“.

Kouzlo mnohokrát viděného

Goblin Valley je tak mnohotvárné, že při každé další návštěvě nacházíme nové útvary, dříve neviděné zajímavé pohledy a skalní seskupení, kterých jsme si minule nevšimli. Když tak chodíme mezi těmito prapodivnými kamennými útvary, nestačíme se divit, co všechno dovede příroda vymodelovat – není lepšího sochaře nad ni.

S objevováním nových zákoutí končíme, až když je černočerná tma. S baterkou v ruce se pak proplétáme mezi černými kamennými postavami a hříbky a nakonec jsme rádi, když jsme z údolí venku. Ovšem jen do zítřka, protože ještě před rozbřeskem zase šmejdíme v podivném Údolí kamenných skřítků.

Nemístná opatrnost

V říjnu 2013 zaznamenala správa státního parku Goblin Valley těžko uvěřitelnou věc. Tři vedoucí skautu, kteří se svým oddílem v údolí tábořili, svrhli jednu z křehce vyvážených skalních „čepic“, která existovala zhruba 20 milionů let a eroze ji utvářela z hornin, jejichž stáří je odhadováno na asi 170 milionů let. To, co příroda formovala desítky milionů let, zničila trojice během čtvrt minuty.

Mladíci natočili video svého činu a obratem jej umístili na server YouTube (viz video níže). Poté, co jeden z trojice, povzbuzován kameramanem, aby kamenem pořádně „zavrtěl“, svrhne kámen dolů, trojice propukne v jásot. Nato kameraman prohlásí: „Teď jsme upravili Goblin Valley. Existuje nové Goblin Valley tady s tím shozeným balvanem. … je to šílený. Ten kus skály tady držel jen na kousku hlíny. Mohlo tudy jít nějaký malý dítě a ten šutr by ho zabil. Glenn mu zachránil život tím, že ten kámen odstranil. Všechno je to jen o záchraně životů…“

TIP: Skály v rudém plášti: Pískovcová fantazie Coyote Buttes

Samozvaní „přizpůsobovači“ se i později hájili tím, že jim šlo především o bezpečnost, i když vyjádřili lítost nad tím, že před činem nekontaktovali správce parku. Na jejich čin ovšem stejným způsobem nenahlíželi nadřízení vedoucí skautu, kteří je okamžitě vyloučili z organizace. Ani správní orgány „zachraňování životů“ neocenily. V lednu 2014 byli dva z trojice obžalováni z „úmyslného způsobení škody“ respektive z „napomáhání k trestnému činu“.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Sovětští vojáci během „bitvy o předměstí“ ve městě Puškin v lednu 1944. Od září 1941 bylo toto město ležící pouhých 25 kilometrů od centra Leningradu okupováno německými vojáky.

Válka
Zajímavosti

Jeden miligram jedu pralesničky strašné (Phyllobates terribilis) by stačil k usmrcení 10 000 myší, 10 až 20 lidí, nebo dvou samců slona afrického.

Věda

„Kosmický ohňostroj“, i tak by se dal nazvat rozpad raketového stupně z nosiče CZ-3B. (foto: © Steve Cullen Photography)

Vesmír

Milan Obrenović II. (1819–1839)

26 dnů srbským králem

Princ Milan Obrenović byl srbským knížetem a coby nejstarší syn v rodu měl garantováno dědictví koruny. Jenže když na konci června roku 1839 srbský král (a jeho otec) Miloš Obrenović abdikuje, prodělává princ těžký zápal plic. Blouzní v horečkách a trpí zimnicí, vůbec netuší, co se kolem něj děje. Nepostřehne ani to, že už je vlastně panovníkem. Po šestadvaceti dnech od svého čestného jmenování umírá, aniž by podepsal jediný dokument nebo list. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907