Už jediný trip s „magickými houbičkami“ dlouhodobě mění lidskou psychiku

10.03.2020 - Stanislav Mihulka

I jediná zkušenost s halucinogenem, dokáže na dlouhou dobu změnit lidskou psychiku. Potvrzuje to nový výzkum dánských odborníků, kteří se zaměřili na účinky „magických houbiček“


Reklama

I jediná zkušenost s halucinogenem, dokáže na dlouhou dobu změnit lidskou psychiku. Potvrzuje to nový výzkum dánských odborníků, kteří se zaměřili na účinky „magických houbiček“. Předmětem jejich zájmu byl halucinogenní alkaloid psilocybin, který se vyskytuje nejméně ve dvou stovkách druhů hub. Jeho nejvydatnějším zdrojem jsou lysohlávky, podle jejichž latinského názvu Psilocybe dostala molekula jméno.

Cesta k rozšířenému vnímání

Zmíněného výzkumu se zúčastnilo 10 zdravých dobrovolníků, kteří dostali jedinou dávku psilocybinu, v množství 0,2 až 0,3 miligramu na kilogram tělesné hmotnosti. Nikdo z nich přitom do té doby neměl co do činění s psychedelickými látkami. Dobrovolníci vyplňovali dotazníky, které mapovaly jejich osobnost a vztah k rozšířenému vnímání – poprvé před experimentem a následně po třech měsících po něm.

Osm z deseti účastníků experimentu uvedlo, že prožilo kompletní mystický zážitek, s nepopsatelnými pocity a transcendentní vnímání prostoru a času. Celkově se ukázalo, že i tento jediný psychedelický zážitek účastníky dlouhodobě změnil. Posunul je směrem k duchovnu, kreativitě a otevřenosti vůči novým zkušenostem, přičemž toto nastavení přetrvávalo i po třech měsících po experimentu.

Vědci v rámci této studie využili pozitronovou emisní tomografii (PET), aby zjistili, jak mozek mění svou aktivitu v reakci na psychedelickou látku. Potvrdilo se, že psilocybin interaguje serotoninovým receptorem (5-HT2AR). Serotonin má za úkol zprostředkovat přenos vzruchů mezi neurony. Změna na receptoru byla podle vědců patrná i týden po užití halucinogenu.

TIP: Nečekané odhalení: Uživatelé psychedelik jsou vstřícnější k životnímu prostředí

Ukázalo se ale také, že změna vazby receptoru 5-HT2AR po jednom týdnu negativně korelovala se změnou všímavosti či rozšířeného vnímání. Podle vědců jde o potvrzení, že účinek psilocybinu na vazbu 5-HT2AR je variabilní a vysoce individuální. Je tak jen velmi obtížné předem určit, jak bude látka účinkovat na konkrétního člověka. Obecnější odpovědi by zřejmě mohla přinést až studie provedená na větším počtu účastníků.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

William James Sidis byl americký génius, disponoval mimořádnými matematickými a jazykovými schopnostmi. V dětství byl označován za zázračné dítě, v dospělosti za vyhořelého podivína žijícího v ústraní.

Zajímavosti

Sýkora krade srst spící lišce.

Věda

Václav II. byl mimo jiné i autorem tří básní, které jsou dodnes zachovány v písňovém rukopisu Codex Manesse.

Historie
Válka

Ganymed na snímku sondy Juno

Vesmír

Kritická údržba | Peking 2010

Rostoucí platy a klesající ceny dělají v Číně z osobních aut zboží, které je dostupné stále větší části populace. Dokonce ani nejširší dálnice tak často nezvládají nápor nových motoristů. Čtrnáctého srpna 2010 zkomplikovala provoz na národní dálnici 110 přítomnost těžkých vozidel, jež se podílela na rekonstrukci vozovky. Průjezdnost klesla na polovinu a následoval kolaps: Někteří řidiči ujeli zhruba jen kilometr za den, jiní zůstali v automobilech zcela uvězněni a neposouvali se vůbec. Dopravní katastrofa trvala 12 dní a její nedobrovolní účastníci přežili hlavně díky přizpůsobivým obchodníkům, kteří začali prodávat jídlo a občerstvení přímo v kolonách – ovšem za mnohonásobně nadsazené ceny. 

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907