Úžasně zachovalé embryo oviraptora potvrzuje dinosauří původ ptáků

24.12.2021 - Stanislav Mihulka

Paleontologové našli zatím nejlépe zachované embryo dinosaura. Je staré 72 až 66 milionů let a podle autorů objevu vrhá nové světlo na souvislost mezi chováním moderních ptáků a dinosaurů.

<p>Oviraptoři se před vylíhnutím pohybovali ve vajíčku prakticky stejně, jako dnešní ptáci. Dokládá to nález unikátní fosilie z Číny.</p>

Oviraptoři se před vylíhnutím pohybovali ve vajíčku prakticky stejně, jako dnešní ptáci. Dokládá to nález unikátní fosilie z Číny.


Reklama

Paleontologové z celého světa dostali pěkný vánoční dárek v podobě zřejmě doposud nejlépe zachovalého dinosauřího vejce s embryem. Podobné nálezy jsou nesmírně vzácné, dokonce i v Číně, která jinak není na zajímavé fosilie dinosaurů vůbec skoupá. Paradoxně jde o fosilizované vajíčko, na které se déle než desetiletí prášilo v jednom muzeu v Číně.

Oviraptor ve vajíčku

Vejce podle vědců zkamenělo asi před 72 až 66 miliony let, tedy na samotném konci období křídy a celých druhohor. Snesla ho samice oviraptora, opeřeného a bezzubého teropodního dinosaura, ze skupiny blízké dnešním ptákům. Vejce obsahuje přibližně 27 centimetrů velké embryo, kterému vědci dali jméno Baby Yingliang a je podle jejich názoru se nachází ve stavu těsně před vylíhnutím.

Když vědci vejce prozkoumali, zjistili, že pozice dinosauřího plodu je mezi známými neptačími embryi unikátní – jeho hlava leží pod tělem, nohy má po obou stranách a záda jsou stočená podél tupého konce vejce. Toto držení těla, dříve u dinosaurů neviděné, je podobné držení těla u embryí moderních ptáků.

TIP: V Číně objevili nového dinosaura, který velmi připomíná kasuára

Spoluautorka článku Fion Waisum Ma, která pracuje jako doktorandka na Birminghamské univerzitě, k objevu uvedla: „Dinosauří embrya patří k nejvzácnějším fosiliím a většina z nich je neúplná. Z objevu Baby Yingliang jsme proto nadšení – zachovalo se ve skvělém stavu a pomohlo nám získat spoustu odpovědí na otázky o růstu a rozmnožování dinosaurů. Je zajímavé, že toto dinosauří embryo a kuřecí embryo mají uvnitř vejce podobnou polohu, což možná naznačuje podobné chování před vylíhnutím.“ 

Ptačí embrya dělají ve vajíčku před vylíhnutím sérii charakteristických pohybů. Doposud jsme to považovali za výhradně ptačí chování. Jak se ale zdá, přinejmenším blízce příbuzní neptačí dinosauři se chovali stejně.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Domovinou kněžice mramorované je východ Asie, aktuálně se ale vyskytuje i v Severní Americe a v Evropě. Zatím nejsevernější doložený nález pochází ze Švédska. (foto: Flickr, Gilles San Martin, CC BY-SA 2.0)

Příroda

Z nových střel středního doletu Pershing II měli Sověti velké obavy. Na snímku Pershing II odpalovaný z vojenské základny White Sands Missile Range v Novém Mexiku, listopad 1982. (foto: U.S. National Archives, CC0)

Válka
Revue

Ve dvacátých letech bylo auto považováno za velký luxus. Stálo totiž zhruba 20 000 korun a tedy  zhruba stonásobek měsíční mzdy. (foto: Škoda Auto, CC0)

Historie

Následky virových infekcí jsou zřejmě zdrojem mnoha obtíží ve vyšším věku, včetně vyššího rizika vzniku Parkinsonovy nebo Alzheimerovy choroby. (foto: Shutterstock)

Věda

Cena za litr nejkvalitnějšího ručně vyráběného arganového oleje se může vyšplhat až k šesti tisícům korun. (foto: Unsplash, Chelsea shapouriCC0)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907