Klíšťata již brzy možná poslouží nemocným s myokarditidou
Klíšťata nemá asi nikdo rád. Je obtížné se jich zbavit, sají krev a nejhorší je, že přenášejí infekční nemoci. Podle vědců z Oxfordu by ale mohla zachraňovat životy.
Zjistili totiž, že by se jeden z proteinů slin klíšťat zvaných evaziny mohl stát lékem na zánět srdeční svaloviny, čili myokarditidu. Toto onemocnění, které je nejčastěji infekčního původu, asi u 30 procent nemocných vede k selhání srdce a v některých případech i ke smrti.
TIP: Objev v jantaru: Červené krvinky savce v třetihorním klíštěti
Evaziny mají ve slinách klíšťata kvůli tomu, aby jejich přisátí nezpůsobilo zánět a klíště uniklo pozornosti hostitele. To je pro nás za normálních okolností nepříjemné, ale pro nemocné s myokarditidou je to ohromná pomoc. Evazin totiž může zabránit rozvoji zánětu a ochrání tak srdce před selháním.
University of Oxford
VědaPohled na soptící tonžský vulkán, který v roce 2015 vytvořil dnes již neexistující ostrov Hunga Tonga–Hunga Haʻapai. (foto: Profimedia)
HistorieJen kousek od Café Museum je slavný Naschmarkt – právě tady se každou sobotu dopoledne koná velký bleší trh. (ilustrace: Wikimedia Commons, Carl Moll, CC0)