V Antarktidě objevili novou nejníže položenou souš na světě

16.12.2019 - Stanislav Mihulka

Pod antarktickým ledem se skrývá neznámý svět. Badatelé zde nyní objevili soutěsku vedoucí do hloubky 3,5 kilometru pod mořem

<p>Terén Antarktidy na mapě projektu BedMachine</p>

Terén Antarktidy na mapě projektu BedMachine


Reklama

Na naší planetě je nejníže položeným odkrytým místem souše slavné Mrtvé moře mezi Izraelem a Jordánskem. Jeho hladina se nachází asi 420 metrů pod hladinou moře. Jak ale ukazuje nový objev polárních geologů, pod ledovci se mohou ukrývat ještě mnohem hlubší místa. Pokud by led na nimi roztál, Mrtvé moře by o své prvenství bezpochyby přišlo.

Američtí odborníci nedávno představili zatím nejpodrobnější mapu terénu Antarktidy, který se skrývá pod masou ledu. Při tvorbě této mapy využili data o tloušťce antarktického ledu 19 výzkumných institucí a množství dostupných radarových dat. Mapa nese název „BedMachine“ a je volně dostupná na stránkách amerického centra US National Snow and Ice Data Center.

TIP: Objevy pod ledem: Vědci hlásí stovku nově nalezených sopek z Antarktidy

Na této mapě se objevilo i nové nejníže položené místo souše. Jde o ledovec Denman, jehož podloží zasahuje až do hloubky 3,5 kilometru pod hladinou moře. Kromě tohoto objevu přinesl průzkum terénu pod antarktickým ledem ještě mnohá další překvapení, zejména v místech, která do této doby nebyla detailně zmapována radary.

Reklama

  • Zdroj textu:

    UC Irvine

  • Zdroj fotografií: UC Irvine

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ladislav Hojer byl neobyčejně brutální. Části těl si nosil domů, kde se nad nimi ukájel. 7. prosince 1986 byl popraven v pankrácké věznici.

Zajímavosti
Věda

Observatoř ESO na vrcholu hory Cerro Paranal má ke hvězdám opravdu blízko. Výjimečně jasné a temné obloze severního Chile právě dominuje Jupiter.

Vesmír

Na snímku ze 4. srpna 2019 je Jevgenij Kočeškov během cvičení ruského námořnictva v Baltském moři. 

Válka
Zajímavosti

Mláďata v kapse  

Vačice bývají březí pouhých dvanáct či třináct dní, načež porodí i dvacet mláďat. Podobně jako u klokanů jsou však potomci nedovyvinutí, takže zalézají k matce do kapsy, kde jejich vývoj pokračuje. Z bezpečí se nehnou zhruba sto dní, a když už jsou na vak příliš velcí, vyšplhají se rodičce na záda a nechají se nosit. Samice pak mohou mít vlastní mladé zhruba v šesti až osmi měsících.

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907