V Antarktidě objevili novou nejníže položenou souš na světě

Pod antarktickým ledem se skrývá neznámý svět. Badatelé zde nyní objevili soutěsku vedoucí do hloubky 3,5 kilometru pod mořem

16.12.2019 - Stanislav MihulkaNa naší planetě je nejníže položeným odkrytým místem souše slavné Mrtvé moře mezi Izraelem a Jordánskem. Jeho hladina se nachází asi 420 metrů pod hladinou moře. Jak ale ukazuje nový objev polárních geologů, pod ledovci se mohou ukrývat ještě mnohem hlubší místa. Pokud by led na nimi roztál, Mrtvé moře by o své prvenství bezpochyby přišlo.

Američtí odborníci nedávno představili zatím nejpodrobnější mapu terénu Antarktidy, který se skrývá pod masou ledu. Při tvorbě této mapy využili data o tloušťce antarktického ledu 19 výzkumných institucí a množství dostupných radarových dat. Mapa nese název „BedMachine“ a je volně dostupná na stránkách amerického centra US National Snow and Ice Data Center.

TIP: Objevy pod ledem: Vědci hlásí stovku nově nalezených sopek z Antarktidy

Na této mapě se objevilo i nové nejníže položené místo souše. Jde o ledovec Denman, jehož podloží zasahuje až do hloubky 3,5 kilometru pod hladinou moře. Kromě tohoto objevu přinesl průzkum terénu pod antarktickým ledem ještě mnohá další překvapení, zejména v místech, která do této doby nebyla detailně zmapována radary.

  • Zdroj textu
  • Zdroj fotografií

    UC Irvine


Další články v sekci