V Antarktidě objevili novou nejníže položenou souš na světě

16.12.2019 - Stanislav Mihulka

Pod antarktickým ledem se skrývá neznámý svět. Badatelé zde nyní objevili soutěsku vedoucí do hloubky 3,5 kilometru pod mořem

<p>Terén Antarktidy na mapě projektu BedMachine</p>

Terén Antarktidy na mapě projektu BedMachine


Reklama

Na naší planetě je nejníže položeným odkrytým místem souše slavné Mrtvé moře mezi Izraelem a Jordánskem. Jeho hladina se nachází asi 420 metrů pod hladinou moře. Jak ale ukazuje nový objev polárních geologů, pod ledovci se mohou ukrývat ještě mnohem hlubší místa. Pokud by led na nimi roztál, Mrtvé moře by o své prvenství bezpochyby přišlo.

Američtí odborníci nedávno představili zatím nejpodrobnější mapu terénu Antarktidy, který se skrývá pod masou ledu. Při tvorbě této mapy využili data o tloušťce antarktického ledu 19 výzkumných institucí a množství dostupných radarových dat. Mapa nese název „BedMachine“ a je volně dostupná na stránkách amerického centra US National Snow and Ice Data Center.

TIP: Objevy pod ledem: Vědci hlásí stovku nově nalezených sopek z Antarktidy

Na této mapě se objevilo i nové nejníže položené místo souše. Jde o ledovec Denman, jehož podloží zasahuje až do hloubky 3,5 kilometru pod hladinou moře. Kromě tohoto objevu přinesl průzkum terénu pod antarktickým ledem ještě mnohá další překvapení, zejména v místech, která do této doby nebyla detailně zmapována radary.

  • Zdroj textu:

    UC Irvine

  • Zdroj fotografií: UC Irvine

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Viktor Emanuel II. se svou milenkou a druhou manželkou Rózou Vercellanovou. Ve výřezu jeho první žena Adelheid Rakouská.

Historie

Možnost pozorovat gorily na mýtinách, kam vycházejí hledat svoji oblíbenou potravu – vodní rostliny, je velmi vzácná.

Příroda

Většina mikroplastů v Arktidě původně pochází z praček na kontinentech kolem Atlantiku

Věda

Tzv. Brockenský přízrak poprvé popsal v roce 1780 německý vědec a teolog Johann Silberschlag. Objevil ho při letu balónem nad horou Brocken v německém pohoří Harz.

Revue

Mapa vznikla složením dat z několika družic měřících koncentrace aerosolu v atmosféře. Množství pevných či kapalných částeček ve vzduchu se určuje na základě změn viditelného a infračerveného světla.

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907