V Austrálii vyzkouší léčbu fekální transplantací u pacientů s rakovinou

Austrálie je připravena provést svou první klinickou studii využívající fekální transplantaci k léčbě pacientů s rakovinou krve, u kterých se po transplantaci kostní dřeně rozvinuly vážné komplikace.

05.04.2023 - Stanislav MihulkaNejvětším zdravotním rizikem po transplantaci je reakce štěpu proti hostiteli označovaná jako GvHD (anglicky graft versus host disease). Jde o útok T-lymfocytů dárce transplantátu proti buňkám příjemce, který se může rozvinout do velmi závažného stavu a v některých případech i úmrtí. Projevy této reakce bývají obzvláště devastující u pacientů s nádorem, kteří prodělali transplantaci kostní dřeně.

Kostní dřeň je jako dvousečné ostří. Její transplantace zachraňuje životy lidem s agresivními nádory krve, ale zároveň jim také bohužel může život vzít, kvůli reakci štěpu proti hostiteli," přibližuje Andrea Hendenová z australského QIMR Berghoferova lékařského výzkumného institutu

Transplantace a střevní mikroflóra

Podle Hendenové se reakce štěpu obzvláště obtížně léčí u pacientů, kteří jsou hospitalizováni po dlouhou dobu, a jejich léčba zahrnuje potlačování imunity. Důležitou roli hraje střevní mikroflóra, jejíž kondice má vliv na to, jak pacient zvládá případné problémy po transplantaci. Střevní mikroflóru přitom lze ovlivnit, například fekální transplantací s mikroby od dárce se zdravým mikrobiomem.

V Austrálii teď pod vedením Hendenové zahajují první klinické testy pacientů, kteří podstoupili transplantaci kostní dřeně a objevila se u nich reakce štěpu proti hostiteli. V první fázi podstoupí fekální transplantaci 10 pacientů, časem by se jejich počet mohl rozšířit.

TIP: Překvapivá léčba: Fekální transplantace pomáhají s melanomy

Odborníci doufají, že tento průlomový test povede k objevu konkrétních mikrobů, jejichž přítomnost v mikrobiomu podporuje léčbu reakce štěpu proti hostiteli. Výsledkem by mohla být vylepšená, cílená léčba, která by zahrnovala jen část mikrobiomu. Tento výzkum by mohl pomoci i pacientům s dalšími typy onemocnění, jako je Crohnova choroba nebo ulcerózní kolitida, které se v některých ohledech podobají reakci štěpu proti hostiteli.


Další články v sekci