V budoucnu by mohly psychiatrům pomáhat krevní testy duševních poruch

14.04.2021 - Stanislav Mihulka

Psychiatrické testy při diagnostice duševních poruch by mohly být přinejmenším z části nahrazeny testováním krve

<p>Krev prozradí detaily o psychickém stavu pacienta.</p>

Krev prozradí detaily o psychickém stavu pacienta.


Reklama

Narušené duševní zdraví u mnoha lidí je jedním z aktuálních společenských problémů. Se stále zrychlujícím se světem, větší mírou globalizace, s nástupem moderních technologií a s prodlužováním lidského života, se ve větší míře objevuje duševní nepohoda, skleslost i osamělost, které mohou v mnoha případech vést až ke vzniku duševních poruch či nemocí.

Pro úspěšnou léčbu je přitom zásadní správná a rychlá diagnostika. To ovšem u těchto onemocnění nebývá úplně jednoduché. Co kdybychom ale dokázali diagnostikovat depresi či biopolární poruchu z kapky krve pacienta?

Biomarkery duševních poruch

Právě na takovém testu pracují odborníci americké Indiana University School of Medicine. Nedávno sestavili soubor biomarkerů zjišťovaných z krve pacienta, s jejichž pomocí je možné rozlišit, zda daný člověk trpí depresí nebo bipolární poruchou. S těmito biomarkery je rovněž možné odhadnout, jaké je u testovaného člověka riziko, že se u něj rozvine taková duševní porucha.

Badatelé nejprve prozkoumali několik vzorků krve, odebraných během několik let od značného počtu dospělých. Na základě těchto vzorků vytipovali 26 specifických biomarkerů, spojených s expresí určitých genů. Více než třetina z nich přitom souvisí s cirkadiánním rytmem. Účinnost těchto biomarkerů následně ověřili na nezávislé skupině lidí. 

TIP: Syntetická verze halucinogenní látky tropického keře by mohla léčit závislosti a deprese

Alexander Nicolescu a jeho spolupracovníci se dlouhodobě zabývají výzkumem takových biomarkerů, které by nám mohly pomoci s celou řadou onemocnění či poruch, jejichž diagnostika je problematická. Nedávno zveřejnili biomarkery založené na RNA, které nabízejí možnost efektivně odhalovat lidi, u nichž je vysoké riziko rozvoje posttraumatické stresové poruchy.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Už dnes je Čína téměř bezhotovostní. Platba kartou či mobilem znamená pro uživatele větší pohodlí.

Zajímavosti

První marsovské město Nüwa by mohlo vzniknout v oblasti v Tempe Mensa.

Vesmír

Pokud by bylo potřeba dokumentovat, že kosatky sebou umí pořádně hodit, tato fotka by rozhodně mohla posloužit jako výmluvný důkaz.

Příroda

Katharine a Spencer prožili na hollywoodské poměry opravdu klidný a solidní románek.

Historie
Revue

Pozemská atmosféra na snímku z paluby ISS

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907