V Chile se otevřel obří závrt: Podle odborníků je hluboký 200 metrů

08.08.2022 - Stanislav Mihulka

Těžba v měděném dole Alcaparrosa v oblasti pouště Atacama je zřejmě příčinou vzniku 200 metrů hlubokého závrtu

<p>Masivní závrt u chilského měděného dolu Alcaparrosa.<strong> </strong><em>(foto: Profimedia (Johan Godoy, AFP)</em></p>

Masivní závrt u chilského měděného dolu Alcaparrosa. (foto: Profimedia (Johan Godoy, AFP)


Reklama

Městečko Tierra Amarilla leží asi 800 kilometrů severně od Santiaga, hlavního města Chile. Nachází se v regionu Atacama, který je součástí slavné stejnojmenné chilské pouště. Jde o extrémní, velice suchou krajinu, kde se těží celá řada zajímavých surovin. Právě těžba se zřejmě stala spouštěčem pozoruhodného jevu, k němuž tam nedávno došlo.

Poblíž města Tieraa Amarilla, v oblasti měděného dolu Alcaparrosa, který vlastní kanadská společnost Lundin Mining, se v sobotu 31. července náhle objevil obří závrt. Je široký přibližně 32 metrů a jeho hloubku odborníci odhadují na zhruba 200 metrů.

Propast v poušti Atacama 

O závrtu informovala chilská Národní geologická a těžební služba. Její geologové propast právě zkoumají a vytyčili kolem ní bezpečnostní perimetr. Podle vyjádření společnosti Lundin Mining ale nedošlo k žádným zraněním ani podstatným škodám na majetku.

TIP: Do nitra Pekelné studny: Jeskyňáři prozkoumali mýty opředený závrt v Jemenu

Starosta města Tierra Amarilla, prohlásil, že těžba v dole Alcaparrosa si již dlouho vybírá daň na jejich komunitě. „Otřesy a další projevy důlní činnosti ničí naše domy a naše ulice. Teď zničily i zemský povrch. Dnes k tomu došlo na venkově. Nejvíce se ale obáváme toho, že se podobná propast může objevit v zástavbě, na ulici nebo třeba ve škole,varuje starosta Cristóbal Zúñiga.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Geotermální elektrárna Nesjavellir je druhou největší geotermální elektrárnou na Islandu, produkuje okolo 120 MW elektrické energie. (foto: Wikimedia Commons, Gretar Ívarsson, CC0)

Zajímavosti

New York City I - dílo abstraktního nizozemského malíře Pieta Mondriana z roku 1942.

Revue

Vizualizace landeru Peregrine na Měsíci. (zdroj: Astrobotic Technology, CC0)

Vesmír

Co se císaři honilo hlavou, když se zrovna neholedbal úspěch a ztrátami nepřátel? (zdroj: Wikimedia Commons, Paul Delaroche (Royal Collection), CC0)

Historie

Perleťová oblaka nad jižním Norskem, prosinec 2014. (foto: Wikimedia Commons, HonzachCC BY-SA 4.0)

Věda

Hrdličky divoké tráví zimu na afrických zimovištích na jižním okraji Sahary a na evropská hnízdiště se vrací obvykle v dubnu. (foto: Shutterstock)

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907