V hrobě tří neolitických dětí v Británii byla objevena cenná křídová socha

Archeologové objevili ve východní Anglii hroby z neolitické doby. V jednom z hrobů narazili na křídovou skulpturu, považovanou za nejdůležitější nález pravěkého umění v Británii za posledních 100 let

28.02.2022 - Stanislav MihulkaPoblíž vesnice Burton Agnes ve východoanglickém hrabství East Yorkshire byly objeveny hroby skupiny nejméně 16 lidí, kteří zde byli pohřbeni zhruba ve stejné době – přibližně před 5 tisíci lety. Byl mezi nimi i hrob, v němž byly uloženy tři děti, ve věku 3-5, 6-9 a 10-12 let. Nad tímto hrobem se nelze ubránit dojetí, přinesl ale i pozoruhodné nálezy.

Dvě mladší děti byly pohřbeny čelem k sobě a zřejmě se i navzájem držely rukama. Nejstarší dítě bylo uloženo mezi nimi, přičemž jeho ruce objímaly mladší děti, jako by je chránilo,“ okomentoval nález vedoucí vykopávek a šéf archeologické společnosti Allen Archaeology Mark Allen.

Křídová socha, kostěný špendlík a křídový míč z dětského hrobu (foto: The Trustees of the British Museum, CC0)

U hlavy nejstaršího z dětí byla pohřbena pozoruhodná křídová skulptura ve tvaru válce, kterou pokrývají abstraktní motivy, s nimiž si archeologové příliš nevědí rady. Součástí pohřbu byl i velký kostěný špendlík a míček, rovněž vyrobený z křídy.

Nejvýznamnější nález pravěkého umění

Pokud jde o detailní poznatky, výzkum stále probíhá. Zatím není například jasná příčina smrti dětí. Podle archeologa Allena je zřejmé, že děti zemřely ve stejné době a velmi pravděpodobně byly pohřbeny všechny společně. 

TIP: Záhada římských hrobů: Proč v Británii pohřbívali nebožtíky s useknutou hlavou?

Podle odborníků je obzvláště křídová skulptura z tohoto hrobu zřejmě nejvýznamnějším nálezem pravěkého umění ve Velké Británii za posledních 100 let. Tři podobné skulptury byly objeveny v nedaleké vesnici Folkton, v roce 1889. Hroby v Burton Agnes pocházejí z doby, kdy se začínalo budovat Stonehenge. Pro archeology tedy představují velmi cenný zdroj informací o životě lidí v době, kdy vznikal tento slavný neolitický monument.


Další články v sekci