V Izraeli vypěstovali rekordní jahodu, váží téměř 300 gramů a měří 18 centimetrů

17.02.2022 - Zuzana Rychlá a ČTK

Na izraelské farmě nedaleko Tel Avivu vyrostla obří jahoda, která se zapsala i do Guinnessovy knihy rekordů.


Reklama

Jahodu odrůdy Ilan, která měří po obvodu 34 centimetrů, objevili na své plantáži bratři Arielové minulý pátek. Hned v sobotu večer poslali žádost přes stránky Guinnessovy knihy rekordů a následující den za přítomnosti notáře provedli vážení, dokud byla jahoda ještě v plné zralosti. S hmotností 289 gramů a délkou 18 centimetrů překonala o 39 gramů dosud největší jahodu vypěstovanou v roce 2015 v japonském městě Fukuoka. Japonská rekordmanka pocházela z odrůdy Amaou.

TIP: Nejluxusnější pochoutka: Nizozemský restauratér vytvořil nejdražší hamburger na světě

„Rekordní jahoda rostla pomalu přes 45 dní od květu,“ uvedl Dr. Nir Dai, který odrůdu Ilan vyšlechtil a který se vážení osobně účastnil. Podle něj chladné počasí v této sezoně způsobilo, že jahody zrály pomaleji a některé tak srostly do jednoho obřího plodu. Na farmě bratří Arielových letos uzrály dokonce čtyři obří jahody, ale jen jedna z nich překonala stávající rekord. „Je to úžasný pocit a celá naše obec se z něj raduje s námi,“ řekl posléze izraelským médiím jeden z bratrů. Zda už rekordní jahodu ochutnali, ale neprozradil.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Svatojakubskou cestu spousta křesťanů dodnes absolvuje především z náboženských důvodů, s rostoucí popularitou se ale na cestu vydávají lidé různých náboženství a motivací. Od roku 1993 patří Camino de Santiago do seznamu světového dědictví UNESCO. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Experimenty s profesionálními běžci ukázaly, že při sprintu na 100 metrů jim kofein zrychlí čas v průměru o 0,14 sekundy. (foto: PixabayCC0)

Věda

K prachovým bouřím dochází na Marsu každoročně. Jednou zhruba za tři tamní roky, tedy 5,5 roku na Zemi, ovšem přijde opravdu masivní, tzv. globální bouře. (ilustrace: Getty Images)

Vesmír

Smrtící pasti číhající na archeology najdeme spíš ve filmech a počítačových hrách. (foto: Getty Images (Lucasfilm Ltd.)

Historie

Tento útvar známe i z našich lesů – pravděpodobně jde o hálku žlabatky dubové (Cynips quercusfolii) na listu dubu letního (Quercus robur). (foto: Shutterstock)

Příroda

Zhruba třetina všech dospělých uvádí některý z příznaků nespavosti a 6 až 10 % lidí trpí natolik závažnými symptomy, že splňují diagnostická kritéria pro poruchu spánku. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907