V Izraeli vypěstovali rekordní jahodu, váží téměř 300 gramů a měří 18 centimetrů

17.02.2022 - Zuzana Rychlá a ČTK

Na izraelské farmě nedaleko Tel Avivu vyrostla obří jahoda, která se zapsala i do Guinnessovy knihy rekordů.


Reklama

Jahodu odrůdy Ilan, která měří po obvodu 34 centimetrů, objevili na své plantáži bratři Arielové minulý pátek. Hned v sobotu večer poslali žádost přes stránky Guinnessovy knihy rekordů a následující den za přítomnosti notáře provedli vážení, dokud byla jahoda ještě v plné zralosti. S hmotností 289 gramů a délkou 18 centimetrů překonala o 39 gramů dosud největší jahodu vypěstovanou v roce 2015 v japonském městě Fukuoka. Japonská rekordmanka pocházela z odrůdy Amaou.

TIP: Nejluxusnější pochoutka: Nizozemský restauratér vytvořil nejdražší hamburger na světě

„Rekordní jahoda rostla pomalu přes 45 dní od květu,“ uvedl Dr. Nir Dai, který odrůdu Ilan vyšlechtil a který se vážení osobně účastnil. Podle něj chladné počasí v této sezoně způsobilo, že jahody zrály pomaleji a některé tak srostly do jednoho obřího plodu. Na farmě bratří Arielových letos uzrály dokonce čtyři obří jahody, ale jen jedna z nich překonala stávající rekord. „Je to úžasný pocit a celá naše obec se z něj raduje s námi,“ řekl posléze izraelským médiím jeden z bratrů. Zda už rekordní jahodu ochutnali, ale neprozradil.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Fragonardovy écorchés jsou k vidění v pařížské veterinární škole v Maisons-Alfortmezi. Exponátům samozřejmě dominuje Jezdec Apokalypsy, zaujme ale i tančící trojice lidských plodů či z kůže stažený muž svírající v ruce po vzoru biblického Samsona oslí čelist. (foto: Alamy)

Historie

Saint-Lô na snímku z 18. července 1944. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Ukrajinské poprvé

Katedrála sv. Sofie v Kyjevě

Chrám známý též jako katedrála Svaté moudrosti vznikl v 11. století na popud knížete Jaroslava Moudrého. Vzorem se mu údajně stala byzantská Hagia Sofia a vedle mší se tam odehrávaly i ceremoniální obřady: Knížata Kyjevské Rusi ve svatostánku například přijímala cizí delegace. Momentálně jde o jednu z nejznámějších památek Ukrajiny a také o první pamětihodnost země, jež se dostala na seznam UNESCO. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Magické lesy na turistickém chodníku Arakawa, jenž vede ke stromu Jómon sugi.

Příroda

I prověřené léky mohou překvapit

Věda

Kvasar H1821+643

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907