V jižní Francii se podařilo objevit fosilní naleziště světového významu

Dvojice amatérských paleontologů nedávno v jižní Francii objevila fosilní naleziště světového významu, obsahující pozůstatky tvorů, kteří žili asi před 470 miliony let.

14.02.2024 - Stanislav Mihulka



Cabrières v jižní Francii je známé díky místním vinicím. Teď se proslaví i mezi paleontology, jako místo nově objevené prvohorní lokality s nálezy ze spodního ordoviku. Podle prvních reakcí jde o jedno z nejbohatších, a také nejpestřejších nalezišť fosilií z období před 470 miliony let na světě.

V Cabrières bylo doposud nalezeno asi 400 fosilií ordovické přírody, které jsou podle paleontologů výjimečně zachovalé. Kromě klasických nálezů pevných schránek se zde našly i jinak nesmírně vzácné pozůstatky měkkých částí těl, jako jsou trávicí soustavy nebo části pokožky.

Ordovická polární fauna

Pro odborníky je velmi zajímavé i to, že se tato oblast v uvedeném období nalézala poblíž tehdejšího jižního zeměpisného pólu. Fosilie v Cabrières tedy odhalují nejjižnější známá společenstva živočichů té doby. Výsledky prvních analýz této takzvané bioty Cabrières právě uveřejnil vědecký časopis Nature Ecology & Evolution.

Vědci v Cabrières nalezli řadu členovců a žahavců, stejně jako velký počet řas a mořských hub. Domnívají se, že takto bohaté společenstvo mohlo sloužit jako útočiště s příznivými podmínkami pro organismy, které jinde čelily tlaku prostředí, například teplotním extrémům, které v té době nebyly výjimkou.

TIP: Titanokorys: Slavné naleziště z počátku prvohor vydalo nové monstrum

Klíčovou roli v objevu lokality v Cabrières sehráli dva nadšení amatérští paleontologové Eric Monceret a Sylvie Monceret-Goujonová. Výzkum lokality je na samotném počátku, v budoucnu zde nepochybně dojde na rozsáhlé vykopávky a další významné objevy.


Další články v sekci