Ve středu německého Kolína nad Rýnem objevili archeologové pozůstatky rozsáhlé budovy, která je podle všeho nejstarší známou knihovnou na území Německa. K objevu došlo během záchranných archeologických vykopávek před stavbou nové farnosti pro protestantský kostel.
Budova knihovny odpovídá jiným známým římským knihovnám, například té z Efezu na území dnešního západního Turecka. Na rozdíl od dnešních knihoven neuchovávala knihy, ale svitky, které plnily roli knih a podobných médií v antice.
TIP: Souboj strážkyň moudrosti: Největší knihovny světa
Knihovna vznikla v období 150 až 200 našeho letopočtu. Jak bylo v římských městech obvyklé, nacházela se na fóru, veřejném prostoru ve středu takového města. Ve stěnách objevených zdí jsou patrné výklenky na svitky.
Vedle knihovny je přístavek, se vší pravděpodobností výklenek pro sochu římské bohyně Minervy, ochránkyně moudrosti. Pozůstatky knihovny se teď nejspíše stanou součástí podzemního parkoviště u kostela a zůstanou přístupné veřejnosti.
The Art Newspaper
VědaÚlomek dvanáctistěnu nalezený v belgické provincii Limburk. (foto: Flanders Heritage Agency, Kris Vandevorst, CC BY 4.0)
HistorieStalinova pohřbu se zúčastnil i československý prezident Klement Gottwald, jemuž se však cesta do Moskvy stala osudnou. Následkem letu u něj totiž došlo k protržení výdutě srdeční aorty. Zemřel devět dnů po Stalinovi, což bylo propagandisticky využito jako „smrt žalem“. (foto: Profimedia/ČTK)
VesmírSimulace planet obíhajících kolem celých dvojhvězd ukázaly, že obyvatelné mohou nejspíš být v případě, kdy obíhají relativně blízko výrazně nestejných hvězd. (ilustrace: NRAO/AUI/NSF, S. Dagnello, CC BY-SA 4.0)