V mozku oběti „upečené“ při erupci Vesuvu našli vědci skvěle zachovalé neurony

04.10.2020 - Stanislav Mihulka

Extrémní podmínky vulkanické erupce uchovaly tkáň lidského mozku s buňkami i proteiny

<p>Žárem spečený kus mozku oběti erupce Vesuvu z Herkulanea.</p>

Žárem spečený kus mozku oběti erupce Vesuvu z Herkulanea.


Reklama

Když v roce 79 našeho letopočtu zničila mohutná erupce sopky Vesuv římské Pompeje, Herkulaneum a další sídla, lidé v nich umírali v hrozném žáru a mračnech dusivých plynů. Jak ale ukazuje nový objev u jedné z obětí erupce z Herkulanea, z jejich těl se do dnešní doby mohly zachovat překvapivě podrobné detaily.

Pier Paolo Petrone z italské University Federico II of Naples a jeho tým zkoumali kus mozku zmíněné oběti, zčernalý a zesklovatělý žárem. Objevili v něm perfektně zachovalé mozkové buňky. Podle všeho jde o nejlépe zachovalou tkáň lidské centrální nervové soustavy, která kdy byla objevena v archeologických nálezech.

TIP: Forenzní výzkum: Mnohé oběti erupce sopky Vesuv se pomalu upekly za živa

Analýza černého skelnatého materiálu rovněž odhalila přítomnost celé řady proteinů z lidské mozkové tkáně, což potvrzuje, že nejde o jen tak nějaký kus vulkanické horniny, jakých je všude kolem plno. Aby se lidský mozek přetvořil v tento materiál, musel podle odborníků projít teplotou kolem 520 °C, a pak se zase rychle ochladit. Podobné nálezy jsou extrémně vzácné i v mnohem mladších obdobích. Překvapivě podobně vypadají mozky obětí spojeneckého bombardování v Drážďanech ze sklonku 2. světové války.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií:

    Pier Paolo Petrone

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Starobylé centrum incké říše se rozkládá na ploše 13 kilometrů čtverečních, přesto se jej podařilo objevit teprve před 110 lety.

Zajímavosti

Rwandská rodina v provizorním uprchlickém táboře v Konžské demokratické republice.

Věda

Aratingové zlatočelí (Eupsittula aurea), kteří mají domov ve východní části Jižní Ameriky, dokázali spolupracovat na společném úkolu tak dobře, že předčili i krkavce nebo vrány novokaledonské.

Příroda

Šmouha od satelitu Starlink, která znehodnotila snímek Galaxie v Andromedě.

Vesmír

Velitel letky britské královské námořní námořní služby Edwin Harris Dunning během pokusu o přistání na palubě letadlové lodi Furious, se svým stíhacím letounem Sopwith Pup.

Válka
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907