V mozku oběti „upečené“ při erupci Vesuvu našli vědci skvěle zachovalé neurony

04.10.2020 - Stanislav Mihulka

Extrémní podmínky vulkanické erupce uchovaly tkáň lidského mozku s buňkami i proteiny

<p>Žárem spečený kus mozku oběti erupce Vesuvu z Herkulanea.</p>

Žárem spečený kus mozku oběti erupce Vesuvu z Herkulanea.


Reklama

Když v roce 79 našeho letopočtu zničila mohutná erupce sopky Vesuv římské Pompeje, Herkulaneum a další sídla, lidé v nich umírali v hrozném žáru a mračnech dusivých plynů. Jak ale ukazuje nový objev u jedné z obětí erupce z Herkulanea, z jejich těl se do dnešní doby mohly zachovat překvapivě podrobné detaily.

Pier Paolo Petrone z italské University Federico II of Naples a jeho tým zkoumali kus mozku zmíněné oběti, zčernalý a zesklovatělý žárem. Objevili v něm perfektně zachovalé mozkové buňky. Podle všeho jde o nejlépe zachovalou tkáň lidské centrální nervové soustavy, která kdy byla objevena v archeologických nálezech.

TIP: Forenzní výzkum: Mnohé oběti erupce sopky Vesuv se pomalu upekly za živa

Analýza černého skelnatého materiálu rovněž odhalila přítomnost celé řady proteinů z lidské mozkové tkáně, což potvrzuje, že nejde o jen tak nějaký kus vulkanické horniny, jakých je všude kolem plno. Aby se lidský mozek přetvořil v tento materiál, musel podle odborníků projít teplotou kolem 520 °C, a pak se zase rychle ochladit. Podobné nálezy jsou extrémně vzácné i v mnohem mladších obdobích. Překvapivě podobně vypadají mozky obětí spojeneckého bombardování v Drážďanech ze sklonku 2. světové války.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií:

    Pier Paolo Petrone
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dobrou zprávou pro masožravce je, že pokud už se u vás alergie na červené maso rozvine, postupem času zase odezní; jestliže vás ovšem klíště nebude kousat příliš často. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Vizualizace kosmické lodi DRACO poháněné jaderným pohonem. (zdroj: DARPACC0)

Vesmír

Pohled na soptící tonžský vulkán, který v roce 2015 vytvořil dnes již neexistující ostrov Hunga Tonga–Hunga Haʻapai. (foto: Profimedia)

Věda

Jen kousek od Café Museum je slavný Naschmarkt – právě tady se každou sobotu dopoledne koná velký bleší trh. (ilustrace: Wikimedia Commons, Carl Moll, CC0)

Historie
Zajímavosti

Německý tank Panther (na snímku stroj z památníku v Belgii) představoval koncem roku 1944 nejčastějšího protivníka amerických shermanů. (foto: Shutterstock)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907