V Paříži odkryli velkou starověkou nekropoli u rušné železniční stanice

Vykopávky v centru Paříže odhalují minulost místních obyvatel z časů, kdy se Paříž ještě jmenovala jinak

22.04.2023 - Stanislav Mihulka



Dnešní evropská města mají v řadě případů velmi dlouhou historii. Její stopy bývají pohřbené doslova pod nohama dnešních obyvatel. Pěkným příklad může být Paříž, která vstoupila do psané historie jako Lutetia. Kolem 300 našeho letopočtu byla přejmenována na Paříž, zkrácením výrazu „civitas Parisiorum“, čili město Parisiů, podle keltského kmene, který tam dlouhá staletí sídlil v oppidu. 

Archeologové nedávno v srdci Paříže objevili části velké starověké nekropole, pocházející z dob, kdy se ještě Paříž jmenovala Lutetia. Tato nekropole již byla částečně známá z vykopávek, které začaly v 19. století. Badatelé ale netušili, jak rozlehlá ve skutečnosti je. Nově bylo odhaleno asi 50 hrobů mužů, žen a dětí, pohřbených kolem 2. století našeho letopočtu.

Hroby v srdci Paříže

Nalezené hroby jsou vzdálené jen pár metrů od rušné stanice „Port-Royal“ na trase příměstské železnice RER B. Tato stanice je přitom v provozu od roku 1895 a nachází se asi jen něco přes kilometr vzdušnou čarou od katedrály Notre-Dame. Tato katedrála zase shodou okolností stojí na přírodním ostrově Île de la Cité v řece Seině, kde zřejmě sídlili dávní Parisiové a kde měli Římané dočasný tábor, než založili římskou Lutetii.

Odborníci se domnívají, že lidé pohřbení v nově objevených hrobech patřili k Parisianům. Lutetii v té době okupovali Římané. Bylo to relativně významné město a Římané zde vystavěli řadu staveb, včetně akvaduktů, lázní, amfiteátru pro 15 tisíc diváků a opevnění, které chránilo obyvatele před nájezdy barbarů.

TIP: Španělští archeologové objevili uprostřed lesů mohutnou pevnost z 5. století

V Lutetii se nacházely i hřbitovy, jako je zmíněná nekropole, kterou archeologové označují jako nekropole Saint-Jacques. Odhadují, že ve skutečnosti pokrývá asi čtyři hektary, z nichž byl zatím prozkoumaný jen zlomek. Objevené hroby jsou velmi různé co do tvaru a hloubky. Všechny mají ale společné to, že šlo o klasické pohřby v rakvích, nikoli pohřby žehem, které v těch dobách nebyly ničím výjimečným. Archeology zaujalo, že všichni byli pohřbeni s botami, což mohla být oběť bohům. Vykopávky začaly nedávno a budou pokračovat, přičemž vědci se chtějí zaměřit i na analýzy DNA lidí z nekropole.


Další články v sekci