Vědci objevili v peruánské poušti fosilii možná nejtěžšího obratlovce všech dob

Paleontologové objevili v peruánské poušti část kostry obřího třetihorního kytovce. Podle vědců mohl tento obr dosahovat téměř dvojnásobku hmotnosti dnešních plejtváků

11.08.2023 - Stanislav Mihulka



Až doposud byl za nejtěžšího obratlovce známé historie považován plejtvák obrovský (Balaenoptera musculus). Průměrná hmotnost dospělých plejtváků se pohybuje kolem 100 až 130 tun, podle místa výskytu a pohlaví. Nejtěžší známý jedinec vážil 173 tun, odborníci ale odhadují, že by mohli existovat ještě o něco těžší plejtváci.

Před 13 lety ale byly v suché krajině v oblasti Ica na jihozápadě Peru, která představuje okraj slavné pouště Atacama, objeveny fosilní pozůstatky dávného třetihorního kytovce, který by podle některých odhadů mohl být ještě těžší než plejtvák obrovský. Vzhledem k velikosti nalezených pozůstatků a komplikovaným podmínkám v místě nálezu trvalo vědcům téměř tři roky, než 13 obratlů, čtyři žebra a část kyčelní kosti přepravili do Limy, kde je od té doby studují. 

Obrovský kytovec z eocénu

Italský paleontolog Giovanni Bianucci z Univerzity v Pise a jeho početný tým kytovce příhodně pojmenovali Perucetus colossus, což lze volně přeložit jako „obrovský kytovec z Peru“. Jde o zástupce skupiny basilosaurů. Tato obří velryba se směšně malými zadními nožkami žila podle vědců asi před 39 miliony let, v období eocénu. Výsledky pozoruhodného výzkumu nedávno zveřejnil prestižní časopis Nature.

Vizualizace nalezených částí kostry Perucetus colossus. (ilustrace: Profimedia, Alberto Gennari)

Přestože vědci měli možnost zkoumat jen několik částí kostry, podařilo se jim rekonstruovat přibližnou podobu a velikost dávného tvora. Bianucci s kolegy odhadují, že hmotnost dospělého peruceta se mohla pohybovat mezi 85 a 340 tunami a na délku mohl měřit 17-20 metrů. To je méně než kolik měří plejtvák obrovský, který v dospělosti dorůstá délky okolo 30 metrů. Třetihorní perucetus byl ale zřejmě těžší než dnešní plejtváci – jen jeho kostra podle vědců vážila 5,3 až 7,6 tun. Hmotnost kostry badatelé odvozují z hmotnosti nalezených kostí – každý z jeho obratlů totiž váží okolo 100 kilogramů! Hmotnost dospělého perucetuse tak mohla dosahovat téměř dvojnásobku dnešních plejtváků. Bianucci ale upozorňuje, že jde jen o kvalifikovaný odhad, vycházející z nalezených částí kostry. 

TIP: Dávný předek dnešních keporkaků a plejtváků byl velkým a zuřivým predátorem

Fosilii peruceta schází mimo jiné i lebka, takže není úplně jednoduché určit jak žil a čím se živil. Badatelé se nicméně domnívají, že vzhledem ke stavbě kostí se perucetus pohyboval poblíž dna v mělkých pobřežních vodách, podobně jako například dnešní kaputňáci nebo mořské krávy z čeledi dugongovitých. Změny prostředí na konci eocénu pak mohly tyto masivní kytovce, specializované na pobřežní vody, odsoudit k vymření, zatímco jejich příbuzní vyrazili dál od pobřeží, kde se z nich staly dnešní velryby.


Další články v sekci