V řadách nenasytného vojska: Elektronový mikroskop odhaluje mšice, jak je nejspíš neznáte

12.03.2021 - Marek Telička

Kolorovaný snímek mšic, pořízený elektronovým skenovacím mikroskopem, ukazuje pozoruhodné detaily jejich tělesné stavby.

<p>Snímek z elektronového mikroskopu je kolorovaný, takovéto barvy mšice ve skutečnosti pochopitelně nemá.</p>

Snímek z elektronového mikroskopu je kolorovaný, takovéto barvy mšice ve skutečnosti pochopitelně nemá.


Reklama

Na snímku je například dobře vidět tykadla sestávající z několika segmentů a dvě složené oči. Nejviditelnější je však ústní část, kterou vysávají rostlinné šťávy z nadzemních i podzemních částí rostlin. Rostliny, které takto ztrácejí živiny, chřadnou a ztrácejí barvu. Na fotografii nejsou vidět zadečky s chvostky (cauda), které vyrůstají nad jejich řitním otvorem. Odtud mšice vylučují sladké výkaly zvané medovice, které mají ve velké oblibě především mravenci. 

Kvůli medovici mravenci chrání stádo mšic proti predátorům a mšice se jim za to odměňují právě medovicí. Mravenčí dělnice loudí u každé mšice jemnými dotyky tykadel a předních končetin a mšice vyloučí kapku výkalů. Během jediné hodiny dokáže vyprodukovat množství medovice, které je těžší než ona sama.

TIP: Neznámý mikrokoskos: Příšery z cizích světů okem elektronového mikroskopu

Medovicové výkaly chutnají sladce i lidem. Stojí za zmínku, že medovici zpracovávají i včely, a tak med, který si přinesete domů, může obsahovat značné množství výkalů mšic. Dokonce se i oficiálně uvádí název medovicový med.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pekelná studna – návštěva tohoto mýty opředeného místa musela být pro jeskyňáře dechberoucím a do jisté míry i mysteriózním zážitkem. 

Věda

Navrátilci končili v karanténě, kde jim zabavili věci a agenti StB je tlačili ke spolupráci.

Historie

Střelnice, či holubník?

The Wonderful Barn
kde: Irsko | kdy: 1743

„Nádherná stodola“ stojí v irském Leixlipu od roku 1743: Projekt financovala Katherine Conollyová a jde o jeden z následků velkého hladomoru, který zemi sužoval v letech 1740–1741. Filantropka chtěla zaměstnat dělníky v nouzi, a tak je najala na vybudování prapodivné stavby ve tvaru vývrtky. Dodnes není zcela zřejmé, zda měla stodola také nějaké praktické využití. Podle některých teorií její špička sloužila jako holubník, jiné zas hovoří o ideálním prostoru pro sportovní střelbu. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Kolo od vozu tvoří součást skupiny galaxií vzdálené asi 400 milionů světelných let. Obvod Kola představuje ohromná prstencovitá struktura o průměru 100 tisíc světelných roků, složená z hvězdotvorných oblastí plných extrémně jasných a hmotných stálic.

Vesmír

Nelze pochybovat o tom, že lesů závratně rychle ubývá. Takto vypadá odlesňování v Brazílii - dobytek se pase na místě, kde ještě nedávno byl prales.

Příroda

<p>V Buddhově rodišti - chrám zasvěcený královně Máje ukrývá i kámen označující přesné místo Buddhova narození.</p>

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907