V řadách nenasytného vojska: Elektronový mikroskop odhaluje mšice, jak je nejspíš neznáte

12.03.2021 - Marek Telička

Kolorovaný snímek mšic, pořízený elektronovým skenovacím mikroskopem, ukazuje pozoruhodné detaily jejich tělesné stavby.

<p>Snímek z elektronového mikroskopu je kolorovaný, takovéto barvy mšice ve skutečnosti pochopitelně nemá.</p>

Snímek z elektronového mikroskopu je kolorovaný, takovéto barvy mšice ve skutečnosti pochopitelně nemá.


Reklama

Na snímku je například dobře vidět tykadla sestávající z několika segmentů a dvě složené oči. Nejviditelnější je však ústní část, kterou vysávají rostlinné šťávy z nadzemních i podzemních částí rostlin. Rostliny, které takto ztrácejí živiny, chřadnou a ztrácejí barvu. Na fotografii nejsou vidět zadečky s chvostky (cauda), které vyrůstají nad jejich řitním otvorem. Odtud mšice vylučují sladké výkaly zvané medovice, které mají ve velké oblibě především mravenci. 

Kvůli medovici mravenci chrání stádo mšic proti predátorům a mšice se jim za to odměňují právě medovicí. Mravenčí dělnice loudí u každé mšice jemnými dotyky tykadel a předních končetin a mšice vyloučí kapku výkalů. Během jediné hodiny dokáže vyprodukovat množství medovice, které je těžší než ona sama.

TIP: Neznámý mikrokoskos: Příšery z cizích světů okem elektronového mikroskopu

Medovicové výkaly chutnají sladce i lidem. Stojí za zmínku, že medovici zpracovávají i včely, a tak med, který si přinesete domů, může obsahovat značné množství výkalů mšic. Dokonce se i oficiálně uvádí název medovicový med.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Největší dosud objevený exemplář Tyrannosaura rexe, pojmenovaný podle své objevitelky, paleontoložky Sue Hendricksonové „Sue“, měří na délku 12,3 metru a zaživa vážil až kolem 9500 kilogramů.

Věda
Zajímavosti

Mapa bitvy u Liberce. Vlevo rakouský polní maršál hrabě Christian Moritz von Königsegg-Rothenfels, vpravo pruský vévoda August Wilhelm Braunschweig-Bevern.

Historie

Jelenům wapiti v Yellowstonu téměř vůbec nevadí možnost, že se mohou setkat s vlčí smečkou, přestože na vlky každých 7 až 11 dní skutečně narazí. Během zimy obývá park okolo pěti tisíc jelenů, v létě až kolem 20 tisíc kusů...

Příroda

Kilo a půl humra si v newyorské restauraci dáte zhruba za 35 dolarů (750 Kč). Cena právě uloveného zvířete se v USA pohybuje okolo 7 dolarů za libru (150 korun za půl kilogramu). 

Zajímavosti

Astronaut Piers Sellers během výstupu do otevřeného prostoru v rámci mise STS-121.

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907