V řadách nenasytného vojska: Elektronový mikroskop odhaluje mšice, jak je nejspíš neznáte

Kolorovaný snímek mšic, pořízený elektronovým skenovacím mikroskopem, ukazuje pozoruhodné detaily jejich tělesné stavby.

11.12.2023 - Marek TeličkaNa snímku je například dobře vidět tykadla sestávající z několika segmentů a dvě složené oči. Nejviditelnější je však ústní část, kterou vysávají rostlinné šťávy z nadzemních i podzemních částí rostlin. Rostliny, které takto ztrácejí živiny, chřadnou a ztrácejí barvu. Na fotografii nejsou vidět zadečky s chvostky (cauda), které vyrůstají nad jejich řitním otvorem. Odtud mšice vylučují sladké výkaly zvané medovice, které mají ve velké oblibě především mravenci. 

Kvůli medovici mravenci chrání stádo mšic proti predátorům a mšice se jim za to odměňují právě medovicí. Mravenčí dělnice loudí u každé mšice jemnými dotyky tykadel a předních končetin a mšice vyloučí kapku výkalů. Během jediné hodiny dokáže vyprodukovat množství medovice, které je těžší než ona sama.

Medovicové výkaly chutnají sladce i lidem. Stojí za zmínku, že medovici zpracovávají i včely, a tak med, který si přinesete domů, může obsahovat značné množství výkalů mšic. Dokonce se i oficiálně uvádí název medovicový med.


Další články v sekci