V řadách nenasytného vojska: Elektronový mikroskop odhaluje mšice, jak je nejspíš neznáte

12.03.2021 - Marek Telička

Kolorovaný snímek mšic, pořízený elektronovým skenovacím mikroskopem, ukazuje pozoruhodné detaily jejich tělesné stavby.

<p>Snímek z elektronového mikroskopu je kolorovaný, takovéto barvy mšice ve skutečnosti pochopitelně nemá.</p>

Snímek z elektronového mikroskopu je kolorovaný, takovéto barvy mšice ve skutečnosti pochopitelně nemá.


Reklama

Na snímku je například dobře vidět tykadla sestávající z několika segmentů a dvě složené oči. Nejviditelnější je však ústní část, kterou vysávají rostlinné šťávy z nadzemních i podzemních částí rostlin. Rostliny, které takto ztrácejí živiny, chřadnou a ztrácejí barvu. Na fotografii nejsou vidět zadečky s chvostky (cauda), které vyrůstají nad jejich řitním otvorem. Odtud mšice vylučují sladké výkaly zvané medovice, které mají ve velké oblibě především mravenci. 

Kvůli medovici mravenci chrání stádo mšic proti predátorům a mšice se jim za to odměňují právě medovicí. Mravenčí dělnice loudí u každé mšice jemnými dotyky tykadel a předních končetin a mšice vyloučí kapku výkalů. Během jediné hodiny dokáže vyprodukovat množství medovice, které je těžší než ona sama.

TIP: Neznámý mikrokoskos: Příšery z cizích světů okem elektronového mikroskopu

Medovicové výkaly chutnají sladce i lidem. Stojí za zmínku, že medovici zpracovávají i včely, a tak med, který si přinesete domů, může obsahovat značné množství výkalů mšic. Dokonce se i oficiálně uvádí název medovicový med.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ivanov byl rozhodnutý oplodnit ženy šimpanzím spermatem bez toho, že by jim prozradil, oč jde.

Zajímavosti

Kavachi je jednou z nejaktivnějších podvodních sopek Tichého oceánu.

Věda
Historie

Sugestivně tvarovaná reflexní mlhovina IC 2118 ze souhvězdí Oriona, zcela pochopitelně známější pod názvem Hlava čarodějnice, září především odraženým světlem hvězdy Rigel, kterou upřeně „sleduje“.

Vesmír

Srovnání velikostí sovětských obrněnců v památníku v pevnosti Brest. Zleva SU-100, T-44, T-34/85 a ISU-152.

Válka

Před 130 až 115 tisíci lety zase na našem území panovalo vlhké středomořské podnebí. Hladina moře v té době stoupla natolik, že se ze Skandinávie stal ostrov.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907