Václav Mrázek: Jeden z nejhorších sériových vrahů v dějinách Československa

11.10.2021 - Pavel Mokrý

Pokud by se dělal pomyslný žebříček největších sériových vrahů z Čech, Moravy a Slezska, první místo by zřejmě patřilo Václavu Mrázkovi. Muži, který v padesátých letech minulého století zavraždil za necelých pět let sedm žen. Čtyři další se zabít pokusil a dalších šestnáct jich znásilnil.

<p>Nebýt toho, že byl Václav Mrázek nenapravitelný lapka, nemusel být seznam obětí definitivní.</p>

Nebýt toho, že byl Václav Mrázek nenapravitelný lapka, nemusel být seznam obětí definitivní.


Reklama

Václav Mrázek se narodil v roce 1925 v početné rodině mezi jedenáct sourozenců. Vychodil pouze pět tříd základní školy a odmalička ho vychovávali starší bratři podle zásady „kdo chce jíst, musí krást“. Před soudem tak poprvé stanul už ve svých šestnácti letech a vyslechl si podmínku za krádež. O deset let později se z člověka, kterého lidé z okolí popisovali spíše jako slušného a pracovitého podivína, stane vraždící monstrum s pozoruhodným výčtem psychických odchylek. Znalci ho označili za sadistu se sklonem k nekrofilii, pedofilii, zoofilii a fetišismu.

Přestože Mrázkova družka Augusta Kargerová tvrdila, že žije s impotentem a soulož si musí alespoň jednou za měsíc vynutit, první obětí byla teprve patnáctiletá pasačka krav Hana Chloubová. Mrázek na ni narazí 22. srpna 1951 při vyjížďce na kole u obce Drahonice na Lounsku. Zatímco si dívka čte knihu, vrah se k ní plíží lesíkem, kde cestou vezme do ruky mohutný klacek. Poté jí třemi údery prorazí lebku, strhne z ní šaty a znásilní ji. Ještě předtím jí zakryje hlavu kusem látky. Nesnáší totiž pohled na krev. Jakmile dosáhne orgasmu, bez výčitek svědomí odtáhne tělo do blízkého křoví a zkrvavený vražedný nástroj hodí do řeky Ohře. 

Kolotoč se rozjíždí 

Zatímco u první vraždy jednal Mrázek pudově, na druhou už se připravil. V kapse ho hřeje pistole Walter ráže 7,65 milimetrů. Je neděle 16. září 1951 a Mrázek jede opět na projížďku z chomutovského bytu do okolí. Cestou potkává mnoho mladých žen, ale všechny mají vedle sebe doprovod. „Při pohledu na ně jsem počal pociťovat silné pohlavní vzrušení, které se projevovalo i návaly krve do hlavy a později bolestmi hlavy,“ popsal Mrázek po čase u soudu.

Mezi obcemi Jirkov a Kyjice náhle spatří osamělou ženu. Jde přímo proti němu. Jmenuje se Bronislava Pajůrková a je jí třicet dva. „Začala mě silně bolet hlava, nervy mi pracovaly, a v tom jsem musel vystřelit,“ uvedl po letech do protokolu.

Rána z revolveru se nese večerem tak silně, že se jí Mrázek poleká. Ale jen na chvíli. Vzrušení je silnější. Mrtvolu odtáhne ze silnice k řece Bílině, automaticky z ní stahuje šperky, rve z těla šaty, hází je do vody a za pár minut je uspokojen. Pak popadne tělo oběti a hodí je do řeky. Sedá na kolo a mizí ve tmě.

Druhá vražda je podobná.

Je 1. června 1952 a v hospodě v Hořenci u Chomutova právě končí zábava. Domů míří také šestnáctiletá Marie Dvořáková. Po silnici se trousí zamilované dvojice, které se tu a tam vytrácejí do křoví. Najednou je Dvořáková na cestě sama. Přímo proti ní jede Mrázek. Zamíří a střelí ji chladnokrevně přímo do hlavy. Vrah sesedá z kola a táhne nehybné tělo do pole. Nožem rozřízne oběti šaty a do kůže přitom vyřeže kříž. Po nálezu těla začíná Chomutovskem obcházet strach. Ženy se bojí chodit samy z odpolední směny, musí je doprovázet muži. A Mrázek si dává na dva roky s vražděním pokoj.

Příliš jasná vizitka

Za svým chlapcem spěchá 14. července 1954 sedmnáctiletá dívka. Snaží se jít rychle a vyhýbat se blátu, které je všude kolem. Najednou spatří muže v kabátě. Za pár vteřin leží zastřelená v bahně. Mrázek znovu útočí a opět souloží s mrtvým tělem. Smrt Jiřiny Helmichové však tentokrát pomůže kriminalistům. V blátě nalézají stopy vrahových bot. A nejen to. Zvrácený vrah nechal na místě i otisk nohou. Antropolog změří vzdálenost od chodidla ke kolenům a pomocí tabulek zjišťuje, jak by měl vrah vypadat. Je to střízlík, má 165 centimetrů a vážit by měl kolem pětašedesáti kilogramů.

Letní srpnový večer roku 1955 si procházku po Chomutově užívá mladý milenecký pár. V tu chvíli se po opuštěném městě prochází i Mrázek pohrávající si v kapse s revolverem. Vycítí šanci a tělem mu projede mrazivé vzrušení. Nejprve zamíří na Trlifaje, kterého napotřetí skolí k zemi. Dufková se snaží utéct, ale boty na vysokých podpatcích se zapichují do blátivé cesty. Mrázkovi stačí jeden výstřel. Než dívku zneužije, sebere oběma obětem cennosti. Z kapes mladíka dokonce vyloví drobné, které si pečlivě nasype do své peněženky.  

Mrázek potřebuje další peníze, proto se 9. listopadu 1955 vydává do Svinařova u Kladna. Ví, že v domě jeho nadřízeného mohou být tisíce. Ještě než vejde v noci do domu, vezme sekeru zaseknutou do špalku. Při prohledávání stavení ho vyruší Alžběta Beranová. Mrázek útočí sekerou přímo na hlavu. Beranová ale není mrtvá a vyráží do ložnice varovat vnučku, holčičku Jarmilu. Když ji probudí, Mrázek Beranovou udeří podruhé. Zatímco žena chroptí na posteli, vytáhne z postele dívku a chce, aby mu řekla, kde jsou peníze. Jarmila však o úsporách nemá zdání. Pláče, naříká a prosí. To Mrázka vzruší a dívku znásilní. 

K dopadení pomohla náhoda

Policisté vyslechli na pětadvacet tisíc svědků, ale stále neměli chomutovského fantoma za mřížemi. Psal se březen 1957 a Mrázek se živil jako lázeňský pracovník na dole Nejedlý 1. Mimo jiné tam uklízel v šatnách, kde rovněž kradl. Tam ho také jeden z horníků přistihl. Pozdější domovní prohlídka Mrázkova bytu odhalila revolver Walter a následná balistická expertiza potvrdila, že se jedná o vražednou zbraň.

TIP: Sériový vrah Ed Gein: Kdo byl skutečný Buffalo Bill z Mlčení jehňátek?

Mrázek se pod tíhou důkazů před vyšetřovateli rozplakal a ke všem činům se přiznal. Soud mu následně prokázal sedm vražd, šestnáct případů pohlavního zneužití a znásilnění. Kromě toho byl souzen za 33 krádeží vloupáním, 12 krádeží spodního prádla, 16 krádeží domácích zvířat, 6 krádeží bicyklů. Rozsudek ho pak vinil celkem ze 127 trestných činů. Za ty nejtěžší dostal výjimečný trest. 30. prosince 1957 ho v pankrácké věznici kat oběsil. 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Inspektor Izraelského památkového úřadu s objeveným mečem.

Věda

Tropické cyklóny dostávaly jména už před několika staletími. Bouře byly tehdy pojmenovávány podle míst, kde působily velké škody nebo podle svatých.

Zajímavosti

Koncept lunární motorky Tardigrade.

Vesmír

Všemi barvami hrající kopce Aktau v NP Altyn-Emel jsou tvořeny měkkými sedimenty

Příroda
Historie

U Tannenbergu Rusové ztratily desetitisíce mužů, ale tisk bitvu označil za pouhý lokální neúspěch.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907