Vakcína nového typu proti HIV sklízí úspěchy v klinickém testu

11.04.2021 - Stanislav Mihulka

Vakcíny by se mohly stát řešením i pro další nebezpečná virová onemocnění. Nyní je na řadě je vakcína proti RNA viru HIV způsobujícímu onemocnění AIDS


Reklama

Navzdory všudypřítomné pandemii bychom neměli zapomínat na jiná virová onemocnění - například takový HIV je při neléčené infekci vlastně mnohem fatálnější virus než pandemický koronavirus. K našemu všeobecnému štěstí se HIV šíří nesrovnatelně hůře. Odborníci iniciativy International AIDS Vaccine Initiative (IAVI) a amerického institutu Scripps Research nedávno zveřejnili výsledky fáze I. klinického testu nového typu vakcíny proti HIV, které jsou nesmírně slibné.

Klinický test, který nesl označení  IAVI G001, zahrnoval 48 účastníků. Ve dvou dávkách, mezi nimiž uplynuly dva měsíce, dostali buď zmíněnou vakcínu anebo placebo. U 97 procent těch, kteří dostali vakcínu, se vyvinuly potřebné imunitní buňky vzácného typu, které dovedou účinně zasáhnout proti infekci HIV.

Cílená stimulace imunity

Vakcína stimuluje tvorbu speciálních protilátek bnAB (broadly neutralizing antibody). Musí cílit na speciální B lymfocyty, které se vyskytují v počtu 1 na 1 milion nevyškolených B lymfocytů. Tyto protilátky se navazují na proteiny na povrchu viru HIV.

TIP: Naděje na dohled: Nová léčba může účinně bojovat proti 99 % kmenů HIV

Tím vzniká imunitní odpověď, která je účinná proti různým variantám a kmenům, v tomto případě viru HIV. Vedoucí vývoje vakcíny William Schief si pochvaluje, že jejich vakcína s cílenou stimulací imunity zřetelně funguje u lidí a to velice dobře. Je přesvědčený, že tento koncept vakcíny bude možné použít i u jiných patogenů.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Myšlenka, že sex má co do činění se zvýšeným pocitem nabuzení, je postavena na reálném základě.

Zajímavosti

Elektrický letoun „Spirit of Innovation“ dosáhl maximální rychlosti 623 kilometry za hodinu.

Věda

Ikonický snímek Buzze Aldrina na Měsíci a méně známá výbava pro náboženský obřad, kterou si přibalil s sebou.

Vesmír

Svatba Jana Lucemburského a Elišky Přemyslovny ve Špýru na iluminaci z kroniky Balduina Lucemburského (14. století).

Historie

Hitler měl po příjezdu na místo dobrou náladu a s ostatními žertoval.

Válka
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907