Vakcína nového typu proti HIV sklízí úspěchy v klinickém testu

11.04.2021 - Stanislav Mihulka

Vakcíny by se mohly stát řešením i pro další nebezpečná virová onemocnění. Nyní je na řadě je vakcína proti RNA viru HIV způsobujícímu onemocnění AIDS


Reklama

Navzdory všudypřítomné pandemii bychom neměli zapomínat na jiná virová onemocnění - například takový HIV je při neléčené infekci vlastně mnohem fatálnější virus než pandemický koronavirus. K našemu všeobecnému štěstí se HIV šíří nesrovnatelně hůře. Odborníci iniciativy International AIDS Vaccine Initiative (IAVI) a amerického institutu Scripps Research nedávno zveřejnili výsledky fáze I. klinického testu nového typu vakcíny proti HIV, které jsou nesmírně slibné.

Klinický test, který nesl označení  IAVI G001, zahrnoval 48 účastníků. Ve dvou dávkách, mezi nimiž uplynuly dva měsíce, dostali buď zmíněnou vakcínu anebo placebo. U 97 procent těch, kteří dostali vakcínu, se vyvinuly potřebné imunitní buňky vzácného typu, které dovedou účinně zasáhnout proti infekci HIV.

Cílená stimulace imunity

Vakcína stimuluje tvorbu speciálních protilátek bnAB (broadly neutralizing antibody). Musí cílit na speciální B lymfocyty, které se vyskytují v počtu 1 na 1 milion nevyškolených B lymfocytů. Tyto protilátky se navazují na proteiny na povrchu viru HIV.

TIP: Naděje na dohled: Nová léčba může účinně bojovat proti 99 % kmenů HIV

Tím vzniká imunitní odpověď, která je účinná proti různým variantám a kmenům, v tomto případě viru HIV. Vedoucí vývoje vakcíny William Schief si pochvaluje, že jejich vakcína s cílenou stimulací imunity zřetelně funguje u lidí a to velice dobře. Je přesvědčený, že tento koncept vakcíny bude možné použít i u jiných patogenů.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Samička morčáka velkého (Mergus merganser) s mládětem. (foto: Shutterstock)

Příroda

Jedním z nejmarkantnějších rozdílů mezi životem na vsi a ve městě je množství zeleně. Asi málokoho překvapí, že čím větší plocha vegetace člověk obklopuje, tím zdravější je jeho organismus, a to po stránce fyzické i psychické. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Vizualizace mladé exoplanety HD 114082 B, obíhající svou mateřskou hvězdu jednou za 110 dnů. (ilustrace: NASA/JPL-Caltech, CC0)

Vesmír

Pruský král Fridrich II. byl největším protivníkem Marie Terezie po celou dobu její vlády. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Červená auta se podle britské studie společnosti Halfords stávají nejčastějším terčem útoků ptáků. (foto: Shutterstock)

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907