Válečná témata roku 2022: Legendární tanky a houfnice, invaze do Finska i osudy potomků nacistických pohlavárů

28.12.2022 - Martin Reichman

Němečtí tankisté v Karélii, kořistní finské obrněnce, námořní střet u Chumonchin Chan, sestřely civilních letadel během studené války a generalita Wehrmachtu. Připomeňte si nejzajímavější válečná témata uplynulého roku…


Reklama

Obrněný nezmar z východu: Nejpočetnější sovětský tank T-55

Mnozí fandové vojenské historie tvrdí, že nejpočetnějším tankem všech dob je sovětský T-34. Ve skutečnosti překonal druhoválečnou legendu její mladší bratr, který se proslavil pod označením T-55…


Stalinův otvírák konzerv: Sovětská samohybná houfnice ISU-152

Sovětský svaz přišel během druhé světové války s řadou jednoduchých a účinných zbraňových konceptů. Ikonou se stal tank T-34 a řada neméně efektivních konstrukcí. Jednu z nejúspěšnějších představovala samohybná houfnice ISU-152…


Očima protivníků: Názory spojeneckých velitelů na generalitu Wehrmachtu

Během bitev se spojenečtí velitelé utkávali s generály Wehrmachtu a na své protějšky si vytvářeli různé názory. Zatímco někteří němečtí důstojníci se u soupeře těšili úctě a vážnosti, jiní tak dobrý dojem nezanechali…


Smrtící výstřel odnikud: Zničení tanku M26 Pershing německým stíhačem Nashorn

Koncem války v Evropě nasadily obě strany do bojů své nejvýkonnější obrněnce. Osádce jedné ze samohybek typu Nashorn se u Kolína nad Rýnem podařil mistrovský zásah…

 


Kreml na dohled: Co se odehrálo na předměstí Moskvy v roce 1941?

Nejzazším bodem, jejž německá armáda dosáhla, se staly Chimki ležící severozápadně od Moskvy. Ohledně data i jednotky, jež měla tohoto úspěchu docílit, panuje řada nejasností…


Potomci Bormanna, Heydricha a Himmlera: Kde skončily děti elitních nacistů?

Jaké to je, prožít celý život ve stínu obludných zločinů svých otců? Děti nacistických rodičů většinou o jejich hrůzných skutcích nevěděly. Po válce je však čekal krutý šok, a ne všechny se z něj dokázaly vzpamatovat… 


Severokorejský David proti Goliášovi: Námořní střet u Chumonchin Chan

Severokorejský kapitán Kim Kun Ok nařídil zvýšit otáčky svého malého plavidla a člun doslova letěl po hladině vstříc šedivým siluetám tří nepřátelských lodí. Torpédové roury však zely prázdnotou. Čím bude útočit, to sám nevěděl… 


Kořistní finské obrněnce: Když rudou hvězdu překryla svastika

Používání v boji získané nepřátelské techniky nepředstavovalo u většiny armád druhé světové války žádnou zvláštnost. Jen málokdy ale ukořistěné stroje tvořily ve výzbroji svého nového majitele většinu. V případě obrněných sil finské armády tomu tak bylo…


Hitlerovy tanky mezi tisíci jezery: Němečtí tankisté v Karélii

Operace Polární liška představovala společný finsko-německý úder proti pozicím sovětského Severního frontu u města Salla v červenci 1941. Šlo přitom o součást rozsáhlejší operace Stříbrná liška, mající za cíl obsadit klíčový přístav v Murmansku…


Nevinné oběti vojenských letounů: Sestřely civilních letadel během studené války

Po druhé světové válce nastal bouřlivý rozvoj civilního dopravního letectví. Ve stejné době se ale vystupňovalo nepřátelství mezi východem a západem, dnes označované jako studená válka. Došlo i k tomu, že se civilní letouny stal obětí vojenských stíhačů…

Reklama




Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Když si někdo kýchne na Mount Everestu, jeho patogeny mohou na místě vydržet i staletí. (foto: Wikimedia Commons, TirthakanjiCC BY-SA 3.0 CZ)

Věda

Nejšťastnější zemí světa se v žebříčku sestavovaném pro OSN už šestý rok v řadě stalo Finsko, Česko skončilo stejně jako loni osmnácté. (foto: Shutterstock)

Revue

Libušín a Maměnka v současné podobě. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Pozemský Měsíc není ve srovnání s ostatními souputníky žádným trpaslíkem. (foto: Unsplash, Drew TilkCC0)

Vesmír

Albrecht Dürer na terase svého domu, obraz od Williama Bella Scotta. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Italský voják vyzbrojený kulometem Breda, Jugoslávie 1941. (foto: Wikimedia Commons, Regio EsercitoCC BY-SA 4.0)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907