Van Goghova vášeň: Římské a románské památky v Arles

27.10.2019 - Nikol Patíková

Historické Arles se pojí zejména s malířem Vincentem van Goghem, který ve městě žil a vytvořil tam i své slavné Slunečnice. Francouzské sídlo je však zejména dobrým příkladem přizpůsobení starověkého města středověké evropské civilizaci

<p>Dnešní Arles leží asi 25 kilometrů od Středozemního moře a je domovem zhruba 52 tisíc obyvatel.</p>

Dnešní Arles leží asi 25 kilometrů od Středozemního moře a je domovem zhruba 52 tisíc obyvatel.


Reklama

Město Arles vyrostlo v divoké močálovité krajině delty Rhôny zhruba 800 let př. n. l., kdy v místě pobýval kmen Ligurů. Později se proměnilo ve fénický obchodní přístav, načež ho v roce 123 př. n. l. obsadili Římané a vytvořili z něj důležité sídlo s kanálem vedoucím přímo do Středozemního moře.

Dny světské i posmrtné

V Arles se dodnes nachází několik působivých římských monumentů. Nejstarší z nich – aréna, divadlo a kryté chodby (cryptoporticus) – se datují až do 1. století př. n. l. Ve 4. století po přelomu letopočtu, za vlády císaře Konstantina, zažilo město druhý zlatý věk. K památkám připomínajícím dobu prosperity patří římské lázně, jež tehdy představovaly jedno z nejpoužívanějších veřejných zařízení: Nesloužily pouze k hygieně a fyzickému cvičení, ale zejména k uzavírání smluv a k obchodním jednáním.

Mezi další dávné poklady města se řadí rozsáhlá římská nekropole Alyscamps. Leží kousek za historickým centrem a dodnes si zachovala tajemnou a pietní atmosféru, jež působí zejména v topolové aleji lemované sarkofágy. Inspirovat se tam kromě Vincenta van Gogha chodil i malíř Paul Gauguin či spisovatelé Lawrence Durrell a Rainer Maria Rilke.

Chléb a hry

Římské divadlo v Arles vzniklo za císaře Augusta na přelomu letopočtu. Pojalo až osm tisíc diváků, mělo 33 stupňů, a bylo tedy stejně velké jako jeho proslulý protějšek v Orange. V raném středověku ovšem posloužilo coby „lom“ a z jeho materiálu vznikla městská zeď. Ze zadní stěny jeviště se tak bohužel zachovaly jen relikty několika sloupů, v sezoně však areál opět ožívá.

TIP: Osmička nováčků: Nové památky na seznamu kulturního dědictví UNESCO

Nejnavštěvovanějším turistickým cílem ve městě je zřejmě gladiátorská aréna, kam se vešlo až 20 tisíc diváků. Amfiteátr s vyvýšenými středověkými věžemi dnes patří k nejzachovalejším v Evropě a nabízí krásný výhled na celé Arles. Vyrostl mezi léty 80 př. n. l. a 90 n. l. a nese všechny architektonické rysy, jež vycházely z podoby právě dokončeného Kolosea v Římě. Střední kolbiště obklopují terasy a dvouúrovňové arkády, k nimž vede mnoho přístupových chodeb. Kruhové galerie se pak střídají s vertikálními pasážemi, horní zastřešující část už ovšem neexistuje. 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Přistání na letišti Courchevel je možné pouze se speciální licencí – jde o páté nejnebezpečnější letiště světa.

Zajímavosti

Současné kombajny váží desítky tun a velice zatěžují půdu na polích, což ohrožuje jejich úrodu.

Věda
Reklama

Konstelace satelitů Swarm

Vesmír

Eisenhower považoval za nejlepšího německého velitele Gerda von Rundstedta (zcela vlevo).

Válka
Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907