Van Goghova vášeň: Římské a románské památky v Arles

27.10.2019 - Nikol Patíková

Historické Arles se pojí zejména s malířem Vincentem van Goghem, který ve městě žil a vytvořil tam i své slavné Slunečnice. Francouzské sídlo je však zejména dobrým příkladem přizpůsobení starověkého města středověké evropské civilizaci

<p>Dnešní Arles leží asi 25 kilometrů od Středozemního moře a je domovem zhruba 52 tisíc obyvatel.</p>

Dnešní Arles leží asi 25 kilometrů od Středozemního moře a je domovem zhruba 52 tisíc obyvatel.


Reklama

Město Arles vyrostlo v divoké močálovité krajině delty Rhôny zhruba 800 let př. n. l., kdy v místě pobýval kmen Ligurů. Později se proměnilo ve fénický obchodní přístav, načež ho v roce 123 př. n. l. obsadili Římané a vytvořili z něj důležité sídlo s kanálem vedoucím přímo do Středozemního moře.

Dny světské i posmrtné

V Arles se dodnes nachází několik působivých římských monumentů. Nejstarší z nich – aréna, divadlo a kryté chodby (cryptoporticus) – se datují až do 1. století př. n. l. Ve 4. století po přelomu letopočtu, za vlády císaře Konstantina, zažilo město druhý zlatý věk. K památkám připomínajícím dobu prosperity patří římské lázně, jež tehdy představovaly jedno z nejpoužívanějších veřejných zařízení: Nesloužily pouze k hygieně a fyzickému cvičení, ale zejména k uzavírání smluv a k obchodním jednáním.

Mezi další dávné poklady města se řadí rozsáhlá římská nekropole Alyscamps. Leží kousek za historickým centrem a dodnes si zachovala tajemnou a pietní atmosféru, jež působí zejména v topolové aleji lemované sarkofágy. Inspirovat se tam kromě Vincenta van Gogha chodil i malíř Paul Gauguin či spisovatelé Lawrence Durrell a Rainer Maria Rilke.

Chléb a hry

Římské divadlo v Arles vzniklo za císaře Augusta na přelomu letopočtu. Pojalo až osm tisíc diváků, mělo 33 stupňů, a bylo tedy stejně velké jako jeho proslulý protějšek v Orange. V raném středověku ovšem posloužilo coby „lom“ a z jeho materiálu vznikla městská zeď. Ze zadní stěny jeviště se tak bohužel zachovaly jen relikty několika sloupů, v sezoně však areál opět ožívá.

TIP: Osmička nováčků: Nové památky na seznamu kulturního dědictví UNESCO

Nejnavštěvovanějším turistickým cílem ve městě je zřejmě gladiátorská aréna, kam se vešlo až 20 tisíc diváků. Amfiteátr s vyvýšenými středověkými věžemi dnes patří k nejzachovalejším v Evropě a nabízí krásný výhled na celé Arles. Vyrostl mezi léty 80 př. n. l. a 90 n. l. a nese všechny architektonické rysy, jež vycházely z podoby právě dokončeného Kolosea v Římě. Střední kolbiště obklopují terasy a dvouúrovňové arkády, k nimž vede mnoho přístupových chodeb. Kruhové galerie se pak střídají s vertikálními pasážemi, horní zastřešující část už ovšem neexistuje. 

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Fosilie ptakoještěra Balaenognathus maeuseri byla nalezena v německém lomu a byla popsána paleontology z Anglie, Německa a Mexika. (ilustrace: University of Portsmouth, Megan JacobsCC BY-SA 4.0)

Věda
Zajímavosti

Ratibořický zámek pravděpodobně zažil nejedno dostaveníčko paní kněžny s Metternichem… (Wikimedia Commons, KozuchCC BY-SA 3.0 + Wikimedia CommonsCC0)

Historie

Roztavená láva stéká z ostrova Havaj do Tichého oceánu. (foto: Shutterstock)

Příroda

Jak by asi vypadala obloha na planetě uvnitř kulové hvězdokupy? (ilustrace: Shutterstock)

Vesmír

V roce 2022 bylo objeveno pouhých 13 případů infekce vlasovcem medinským. Ještě v 80. letech minulého století jich byly miliony. (foto: The Carter Center, Louise GubbCC BY 4.0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907