Vanguard 2: První meteorologická družice

Vanguard 2 -<p>Vanguard 2 je označována za první meteorologickou družici, kromě získávání dat o stavu atmosféry Země zkoumala i vlastnosti fotočlánků.</p>
Vanguard 2 -

Vanguard 2 je označována za první meteorologickou družici, kromě získávání dat o stavu atmosféry Země zkoumala i vlastnosti fotočlánků.

17 . 2 . 1959

Reklama

Za první meteorologickou družici je pokládán Vanguard 2, který byl vypuštěn 17. února 1959. Byla to hliníková koule o hmotnosti 10 kg o průměru 508 mm. Na povrchu družice se nacházely 4 antény, uvnitř byly umístěny dva teleskopy s fotobuňkami pro měření osvětlení zemského povrchu, magnetopáskových datový záznamník, chemické baterie, rádio vysílače a potřebná elektronika.

Družice se po startu nedostala na určenou oběžnou dráhu a její údaje nebylo pro technické chyby možné zpracovat. Vysílače družice Vanguard 2 zmlkly po 27 dnech.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Wikimedia

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Již v době objevu byly obří sochy na terasách poničené, moderní rekonstrukce je ukazuje v původním stavu.

Zajímavosti

Srovnání záběrů hvězdy Betelgeuse pořízených v lednu 2019 (před poklesem jasnosti) a v prosinci 2019 (během poklesu jasnosti). Je zřejmé, že hvězda nejen zeslábla, ale že se změnil i její tvar.

Vesmír

Radarový systém experimentu SNOWIE slouží ke sledování a měření sněhových mraků

Věda

Kamélie, květina, která získala jméno po brněnském rodákovi

Historie

Vídeňští školáci s rukávovými páskami dobrovolníků při sběru kovových předmětů, 1915.

Válka

O charze žlutohrdlé je známo, že se nebojí lidí. Pokud ve volné přírodě narazí i na hlučnou a početnou skupinu, dává si na útěk dost času a zvědavě příchozí pozoruje. Zřejmě proto se o ní rozšířilo přesvědčení, že se dá snadno ochočit.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907