Vaping nebo joint? Jaký způsob kouření marihuany je nejúčinnější

07.12.2018 - Stanislav Mihulka

Dobrovolníci užívali marihuanu ve jménu vědy. Jaký způsob aplikace byl nejúčinnější?


Reklama

Marihuanu je možné užívat různým způsobem. Asi nejčastěji se konzumuje ve formě cigaret, tedy tzv. jointů. V dnešní době je stále oblíbenější vaping, při němž elektronické cigarety, čili vaporizéry, vytvářejí z náplně aerosol, který pak uživatel vdechuje. A touto náplní může být i marihuana.

Marihuana ve službách vědy

Američtí vědci z výzkumného centra Johns Hopkins Behavioral Pharmacology Research Unit se rozhodli zjistit, zda je účinnější užívat marihuanu vaporizérem anebo klasickým kouřením. Badatelé za tím účelem uspořádali experiment s 17 dobrovolníky, což byli zdraví muži a ženy, kteří tentokrát užívali marihuanu ve jménu vědy.

TIP: Rozsáhlá studie marihuany odhalila řadu účinků konopí na lidské zdraví

Dobrovolníci nejprve měsíc před začátkem experimentu nesměli marihuanu vůbec užívat. Pak během experimentálních sezení buď kouřili marihuanu, nebo užívali e-cigaretu s marihuanou. Experimentální směs přitom obsahovala buď 0, 10 nebo 25 miligramů THC. Dobrovolníci ale nevěděli, jak silnou směs právě testují, což zlepšilo výpovědní hodnotu výsledků. Vědci poté hodnotili jak subjektivní pocity dobrovolníků po užití marihuany, tak i jejich fyziologické parametry, jako je srdeční tep a krevní tlak.

Experimenty přivedly vědce k jednoznačnému závěru. Vyšší účinek jak na duševní, tak i na tělesný stav dobrovolníků přináší užívání marihuany vaporizérem. Uživatelé marihuany by s tím měli počítat a při vapingu by měli být obezřetnější při přípravě užívané dávky.

  • Zdroj textu:

    IFL Science, JAMA Network Open

  • Zdroj fotografií: CC0 Creative Commons

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ministr Herbert odmítl Maryinu nabídku pomoci zraněným mimo jiné kvůli její tmavé pleti.

Zajímavosti

Ve Švédsku postavili nejmenší pobočku McDonald’s. Slouží jako nápaditý včelí úl.

Revue

Jeden z největších druhů australských mravenců, buldočí mravenec druhu Myrmecia pyriformis s ulovenou včelou. Mravenci svou kořist nejprve sevřou svými mohutnými kusadly a po té jí uštědří smrtící žihadlo.

Příroda

Exokomety u hvězdy Beta Pictoris

Vesmír

Ve starověkém Římě mělo otroctví nejprve patriarchální povahu. Spolu s rozvojem státu však došlo i ke změně chápání postavení otroka z neplnoprávného člověka na živou věc. 

Historie

HyQReal utáhne třítunové letadlo

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907