Vaping nebo joint? Jaký způsob kouření marihuany je nejúčinnější

Dobrovolníci užívali marihuanu ve jménu vědy. Jaký způsob aplikace byl nejúčinnější?

07.12.2018 - Stanislav MihulkaMarihuanu je možné užívat různým způsobem. Asi nejčastěji se konzumuje ve formě cigaret, tedy tzv. jointů. V dnešní době je stále oblíbenější vaping, při němž elektronické cigarety, čili vaporizéry, vytvářejí z náplně aerosol, který pak uživatel vdechuje. A touto náplní může být i marihuana.

Marihuana ve službách vědy

Američtí vědci z výzkumného centra Johns Hopkins Behavioral Pharmacology Research Unit se rozhodli zjistit, zda je účinnější užívat marihuanu vaporizérem anebo klasickým kouřením. Badatelé za tím účelem uspořádali experiment s 17 dobrovolníky, což byli zdraví muži a ženy, kteří tentokrát užívali marihuanu ve jménu vědy.

TIP: Rozsáhlá studie marihuany odhalila řadu účinků konopí na lidské zdraví

Dobrovolníci nejprve měsíc před začátkem experimentu nesměli marihuanu vůbec užívat. Pak během experimentálních sezení buď kouřili marihuanu, nebo užívali e-cigaretu s marihuanou. Experimentální směs přitom obsahovala buď 0, 10 nebo 25 miligramů THC. Dobrovolníci ale nevěděli, jak silnou směs právě testují, což zlepšilo výpovědní hodnotu výsledků. Vědci poté hodnotili jak subjektivní pocity dobrovolníků po užití marihuany, tak i jejich fyziologické parametry, jako je srdeční tep a krevní tlak.

Experimenty přivedly vědce k jednoznačnému závěru. Vyšší účinek jak na duševní, tak i na tělesný stav dobrovolníků přináší užívání marihuany vaporizérem. Uživatelé marihuany by s tím měli počítat a při vapingu by měli být obezřetnější při přípravě užívané dávky.

  • Zdroj textu

    IFL Science, JAMA Network Open

  • Zdroj fotografií

    CC0 Creative Commons


Další články v sekci