Včasné varování: Hrozí v blízké době velká erupce japonské sopky Sakuradžima?

14.09.2016 - Stanislav Mihulka

Podle nového výzkumu je jedna z nejaktivnějších sopek Japonska blízko dramatické erupce

Sakuradžima -<p>Japonský vulkán Sakuradžima, v popředí město Kagošima </p>
Sakuradžima -

Japonský vulkán Sakuradžima, v popředí město Kagošima 


Reklama

Sakuradžima je mohutný stratovulkán na jihozápadním okraji Japonska. Jde o jednu z nejaktivnějších japonských sopek, která od roku 1955 prakticky nepřetržitě chrlí popel a sopečné plyny.

Vzhledem k tomu, že velmi blízko sopky leží město Kagošima s více než 600 tisíci obyvateli, jemuž se přezdívá Neapol Východu, je Sakuradžima pod trvalým a velmi detailním dohledem odborníků. A sledování sopky přináší výsledky.

Vědci teď hlásí, že podle jejich měření pohybů magmatu v hlubinách pod sopkou je Sakuradžima velmi blízko velké erupce. Předpovídat sopečné erupce ale není snadné a jen málokdy bývá úspěšné.

TIP: Neklid pod Islandem: Chystá se exploze velkého vulkánu Katla?

Lidé z Kagošimy každopádně s výbuchem počítají a jsou připraveni k okamžité evakuaci. Patří to ke koloritu života v blízkosti sopek. A když k velké erupci Sakuradžimy v dohledné době nedojde, tak se místní jistě nebudou zlobit. 

Reklama

  • Zdroj textu:

    University of Exeter

  • Zdroj fotografií: Sakurajima Volcano Research Centre



Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vstupem USA do války přibyly na západní frontu statisíce vojáků, s jejichž pomocí se konečně podařilo zvrátit poměr sil a zajistit vítězství nad centrálními mocnostmi. (foto: Alamy)

Válka

Keltská polozemnice v archeoparku Nasavrky. (foto: Shutterstock)

Historie

Dospívající samec vydává při spatření člověka varovný výkřik. Dá se říct, že tento jedinec je usazen uprostřed „spižírny“. (foto: Shutterstock)

Příroda

Výzkumníci objevili dosud neznámou imunitní reakci uvnitř nosu, která bojuje proti virům způsobujícím infekce horních cest dýchacích. Další testy odhalily, že tato ochranná reakce je při nižších teplotách výrazně slabší – a to zvyšuje pravděpodobnost nákazy. (foto: Profimedia)

Věda

Osamělá akácie v roce 1961. (foto: Wikimedia Commons, Michel MazeauCC BY-SA 2.0)

Zajímavosti
Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907