Ve věku 84 let zemřel Valerij Bykovskij, jeden z prvních sovětských kosmonautů

29.03.2019 - Martin Reichman

Jeden z prvních sovětských kosmonautů Valerij Bykovskij zemřel ve středu ve věku 84 let. Do vesmíru vydal třikrát a celkem na oběžné dráze strávil téměř 21 dní.


Reklama

Kariéra Valerije Fjodoroviče Bykovského byla velmi přímočará – k letectvu zamířil rovnou po základní škole a záhy přešel k oddílu kosmonautů. Byl považovaný za neukázněného, ale schopného a obratného letce.

Nejprve se v šedesátých letech dostal do prvního dvacetičlenného oddílu sovětských kosmonautů. První misi podnikl v červnu 1963 na palubě kosmické lodi Vostok 5. Dva dny po jeho startu se do vesmíru vydala v kosmické lodi Vostok 6 i první žena, jeho krajanka Valentina Těreškovová.

Kolem Země pak spolu kroužili téměř tři dny, během letu spolu byli v rádiovém spojení a nejmenší vzdálenost, na kterou se k sobě přiblížili, byla pět kilometrů. Bykovskij se tehdy hlásil se jako jestřáb, Těreškovová jako čajka. Šlo o poslední let lodi Vostok. V rámci této mise si Bykovskij připsal i jeden doposud nepřekonaný primát – jeho 4 dny a 23 hodin strávené na palubě Vostoku 5 jsou nejdelším osamoceným pobytem ve vesmíru.

TIP: 10 kosmonautů, kteří změnili dějiny

Bykovskij pak v letech 1965 až 1969 podstoupil výcvik k letu na Měsíc. Když se ale jako prvním podařilo přistát na Měsíci Američanům, Sovětský svaz plány na měsíční výpravu zrušil. Druhý a třetí let do kosmu absolvoval v letech 1976 (Sojuz 22) a 1978 (Sojuz 31). Valerij Bykovskyj byl služebně nejstarším žijícím kosmonautem. Po jeho smrti pomyslný titul doyena světové kosmonautiky převzala právě Ruska Těreškovová, které je 82 let.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Wikipedie, Roskosmos, ČTK

  • Zdroj fotografií: Wikimedia Commons

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Seismickou aktivitu zřejmě mnohé z věštíren a chrámů využívaly pro své vlastní posvátné rituály.

Historie

Při pohledu na fenka vás okamžitě zaujmou obrovité uši, které jsou dlouhé až 10 centimetrů. Ty samozřejmě přispívají k výbornému sluchu, ale rovněž regulují tělesnou teplotu v horkém pouštním prostředí.

Příroda

Ve výřezu prototyp biohybridní ledviny. 

Věda
Vesmír
Zajímavosti

Z rádia do televize

Guiding Light (U nás ve Springfieldu) 

premiéra: 1937 | epizody: 15 762 televize, 2 500 rozhlas

Seriál „U nás ve Springfieldu“ začínal už v roce 1937 coby rozhlasový pořad a v éteru setrval až do roku 1956. Tou dobou však již paralelně k mluvenému slovu uváděla televize hrané epizody. Děj se zpočátku točil okolo reverenda Johna Ruthledge a jeho blízkých, nicméně postupem času se soustředil na řadu springfieldských rodin a jejich vztahy vykresloval velmi melodramaticky. Šestého září 2006 se vysílala epizoda s pořadovým číslem 15 000, nicméně seriál se tehdy už potýkal s klesající sledovaností a o tři roky později kvůli nezájmu publika skončil. (foto: CBS)

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907