Ve vodě tajících ledovců Grónska se objevuje šokující množství rtuti

U Grónského ledovce vědci objevili vysokou koncentraci rtuti, která zřejmě nesouvisí s lidskou činností. Proč je to špatná zpráva?

27.05.2021 - Stanislav MihulkaS tajícím Grónským ledovcem, který představuje druhou největší masu ledu na planetě hned po Antarktidě, se již delší dobu pojí řada problémů souvisejících s životním prostředím. Teď se ale objevil nový a úplně nečekaný. Odborníci objevili ve vodě z Grónského ledovce značné množství rtuti. Mohlo by to mít (mimo jiné) nepříjemné následky pro rybolov v této oblasti.

K objevu došlo náhodou. Rob Spencer z americké Florida State University a jeho tým se původně nevěnovali přímo rtuti, ale měřili obsah řady různých prvků ve vodách, které vytékají z tajících ledu v Grónsku. Odebrali vzorky ze tří řek a dvou fjordů, v nichž se nachází voda z Grónského ledovce.

Rtuť v Grónsku 

V odebraných vzorcích detekovali rtuť v množství přesahujícím 150 nanogramů na litr, což je zhruba 150krát víc než v běžné říční vodě. Ještě více alarmující bylo množství rtuti v sedimentu po ústupu ledovce, které dosahovalo až 2 000 nanogramů rtuti na litr. Vědci přiznávají, že s takovým množstvím rtuti rozhodně nepočítali. 

TIP: Pod zmrzlou půdou číhá časovaná bomba: Oteplování odkrývá jedovatou rtuť

Zatím není jasné, odkud rtuť pochází. Podle Spencera a jeho kolegů nejspíš nejde o důsledek lidských aktivit. To je dobrá zpráva a zároveň vlastně špatná. Proti rtuti, která pochází z lidských aktivit, můžeme zasáhnout tím, že omezíme dotyčné aktivity. U rtuti přírodního původu tato možnost odpadá. Tato rtuť je přitom stejně nebezpečná a toxická.


Další články v sekci