Ve vodě tajících ledovců Grónska se objevuje šokující množství rtuti

27.05.2021 - Stanislav Mihulka

U Grónského ledovce vědci objevili vysokou koncentraci rtuti, která zřejmě nesouvisí s lidskou činností. Proč je to špatná zpráva?


Reklama

S tajícím Grónským ledovcem, který představuje druhou největší masu ledu na planetě hned po Antarktidě, se již delší dobu pojí řada problémů souvisejících s životním prostředím. Teď se ale objevil nový a úplně nečekaný. Odborníci objevili ve vodě z Grónského ledovce značné množství rtuti. Mohlo by to mít (mimo jiné) nepříjemné následky pro rybolov v této oblasti.

K objevu došlo náhodou. Rob Spencer z americké Florida State University a jeho tým se původně nevěnovali přímo rtuti, ale měřili obsah řady různých prvků ve vodách, které vytékají z tajících ledu v Grónsku. Odebrali vzorky ze tří řek a dvou fjordů, v nichž se nachází voda z Grónského ledovce.

Rtuť v Grónsku 

V odebraných vzorcích detekovali rtuť v množství přesahujícím 150 nanogramů na litr, což je zhruba 150krát víc než v běžné říční vodě. Ještě více alarmující bylo množství rtuti v sedimentu po ústupu ledovce, které dosahovalo až 2 000 nanogramů rtuti na litr. Vědci přiznávají, že s takovým množstvím rtuti rozhodně nepočítali. 

TIP: Pod zmrzlou půdou číhá časovaná bomba: Oteplování odkrývá jedovatou rtuť

Zatím není jasné, odkud rtuť pochází. Podle Spencera a jeho kolegů nejspíš nejde o důsledek lidských aktivit. To je dobrá zpráva a zároveň vlastně špatná. Proti rtuti, která pochází z lidských aktivit, můžeme zasáhnout tím, že omezíme dotyčné aktivity. U rtuti přírodního původu tato možnost odpadá. Tato rtuť je přitom stejně nebezpečná a toxická.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Královna měla pro Sarah Forbes Bonettu slabost – i ona se cítila v dětství osamělá a smutná.

Historie

Název dugong pochází z malajštiny, kde „duyung“ znamená „mořská dáma“. Vzhledově tato paralela dost vázne, ale je pravda, že v přítomnosti potápěčů se tito tvorové chovají velmi povzneseně.

Příroda

Nejdůležitějším plynem atmosféry je dusík – plyn špatně rozpustný v kapalinách, který v lidském těle v podobě bublinek dokáže napáchat rozsáhlé škody. 

Zajímavosti

Rekonstrukce vikingské osady v L'Anse aux Meadows.

Věda
Vesmír

Inspektor Izraelského památkového úřadu s objeveným mečem.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907