Ve vodě tajících ledovců Grónska se objevuje šokující množství rtuti

27.05.2021 - Stanislav Mihulka

U Grónského ledovce vědci objevili vysokou koncentraci rtuti, která zřejmě nesouvisí s lidskou činností. Proč je to špatná zpráva?


Reklama

S tajícím Grónským ledovcem, který představuje druhou největší masu ledu na planetě hned po Antarktidě, se již delší dobu pojí řada problémů souvisejících s životním prostředím. Teď se ale objevil nový a úplně nečekaný. Odborníci objevili ve vodě z Grónského ledovce značné množství rtuti. Mohlo by to mít (mimo jiné) nepříjemné následky pro rybolov v této oblasti.

K objevu došlo náhodou. Rob Spencer z americké Florida State University a jeho tým se původně nevěnovali přímo rtuti, ale měřili obsah řady různých prvků ve vodách, které vytékají z tajících ledu v Grónsku. Odebrali vzorky ze tří řek a dvou fjordů, v nichž se nachází voda z Grónského ledovce.

Rtuť v Grónsku 

V odebraných vzorcích detekovali rtuť v množství přesahujícím 150 nanogramů na litr, což je zhruba 150krát víc než v běžné říční vodě. Ještě více alarmující bylo množství rtuti v sedimentu po ústupu ledovce, které dosahovalo až 2 000 nanogramů rtuti na litr. Vědci přiznávají, že s takovým množstvím rtuti rozhodně nepočítali. 

TIP: Pod zmrzlou půdou číhá časovaná bomba: Oteplování odkrývá jedovatou rtuť

Zatím není jasné, odkud rtuť pochází. Podle Spencera a jeho kolegů nejspíš nejde o důsledek lidských aktivit. To je dobrá zpráva a zároveň vlastně špatná. Proti rtuti, která pochází z lidských aktivit, můžeme zasáhnout tím, že omezíme dotyčné aktivity. U rtuti přírodního původu tato možnost odpadá. Tato rtuť je přitom stejně nebezpečná a toxická.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pazourkové pěstní klínu, objevené před 100 lety v Anglii, zřejmě vyrobili příslušníci druhu člověka heidelberského (Homo heidelbergensis). (ilustrace: University of Cambridge, Gabriel UguetoCC BY 4.0)

Věda

Přemyslovští králové – Vratislav II., Vladislav II., Přemysl Otakar I., Václav I., Přemysl Otakar II., Václav II. a Václav III. (ilustrace: panovnici.estranky.cz)

Historie

Kruh života 

Javier Murcia | Chování  | 2. místo

Útok zachycený na snímku předvídal Javier Murcia dlouho před tím, než k němu došlo. Všiml si totiž zřejmě nemocného pyskouna zelenavého, jak těžkopádně plave směrem k porostu, kde se ukrýval dravý kanic písmenkový. Samotný výpad trval doslova pouhý okamžik a predátor byl poté natolik zaměstnaný polykáním kořisti, že se k němu potápěč dostal takřka na dosah ruky. (foto: Underwater Photographer Of The Year 2022, © Javier Murcia)

Revue

K prevenci psychických potíží vznikla řada opatření, jako posílání různých překvapení, dárků či oblíbených jídel. Na palubě ale nesmějí chybět ani antidepresiva a samozřejmě léky proti nespavosti. (foto: Unsplash, CashCC0)

Vesmír

Americký letoun Douglas TBD Devastator, který se účastnil neúspěšného útoku na Tulagi. (foto: Wikimedia Commons, U.S. Navy, CC0)

Válka

Experimenty ve Francii a ve Španělsku ukázaly, že po kávě se hůře odolává svodům nákupů. (foto: PixabayCC0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907