Vědci chtějí odposlouchávat velryby pomocí optických kabelů

21.07.2022 - Stanislav Mihulka

Podmořské optické kabely mohou detekovat zvukové vlny písní velryb a posloužit tak k ochraně těchto mořských savců

<p>Velryby bývají pod vodou velmi hlučné, vědci a ochránci přírody toho chtějí využít k mapování jejich pohybu. <em>(foto: Wikimedia Commons, National Marine Sanctuaries, CC0)</em></p>

Velryby bývají pod vodou velmi hlučné, vědci a ochránci přírody toho chtějí využít k mapování jejich pohybu. (foto: Wikimedia Commons, National Marine Sanctuaries, CC0)


Reklama

Dalo to sice práci, ale situace velryb se alespoň v některých případech zlepšuje. Přesto je stále téměř polovina druhů velkých velryb považována za vážně ohrožené. Aby vědci a ochranáři mohli sledovat populace velryb v oceánu, který je pro nás do značné míry nepřístupný, využívají moderní technologie a zajímavé nápady.

Detektor z optických vláken

Léa Bouffaut z americké Cornellovy univerzity a její kolegové hodlají využít toho, že se velryby do značné míry dorozumívají zvukem. Mají výhodu v tom, že se zvuk v oceánu šíří pětkrát lépe než ve vzduchu. Tradiční metodou odposlouchávání velryb je přitom použití soustav hydrofonů, které detekují zvukové vlny ve vybrané oblasti oceánu.

Tento přístup je ale dost nákladný, protože zahrnuje výdaje na přístroje, loď i posádku. Kvůli tomu jsou akustická data z oceánu k dispozici jen z některých oblastí a v nedostatečném množství. Tým Bouffautové navrhuje namísto toho využít k detekci zvuků velryb takzvaná „temná“ optická vlákna.

TIP: Záhadný zvuk z Mariánského příkopu by mohl být novým dialektem velryb

Jde o nevyužívaná optická vlákna, která pocházejí z podmořských optických kabelů pro internet nebo například kabelovou televizi. „Můžeme detekovat změny v chování světelných pulzů, které vznikají kvůli drobným defektům v optickém vláknu. Tyto změny představují signál, který je možné převést na zvuk. Proto optickým kabelům říkáme virtuální hydrofony,“ vysvětluje Holger Klinck, vedoucí výzkumného centra Lisy Yangové pro bioakustiku v ochraně přírody.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Privilegované mayské ženy mohly být zdatné bojovnice. (foto: Shutterstock)

Věda
Vesmír

Mladotovský palác známý jako „Faustův dům“ stojí na místě, kde se údajně dříve nacházelo pohanské obětiště. (foto: Wikimedia Commons, MankaCC BY-SA 3.0)

Historie

Arové jsou velcí papoušci, mohou měřit až 90 cm a vážit až 1,5 kilogramu. (ilustrační foto: PixabayCC0)

Revue

Dav před Buckinghamským palácem 4. srpna 1914, kdy země vstoupila do války. (foto: Shutterstock)

Válka

Domovinou kněžice mramorované je východ Asie, aktuálně se ale vyskytuje i v Severní Americe a v Evropě. Zatím nejsevernější doložený nález pochází ze Švédska. (foto: Flickr, Gilles San Martin, CC BY-SA 2.0)

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907