Vědci našli protein, který pod vlivem magnetického pole napodobuje efekt cvičení

03.12.2020 - Stanislav Mihulka


Reklama

Cvičení je bezesporu výborný způsob, jak si zajistit dobrou kondici a pevně stavěné tělo. Mnoho lidí ale cvičit v potřebném rozsahu z různých důvodů nemůže – například senioři anebo dlouhodobě nemocní. Pro ně hledají řešení odborníci National University of Singapore. Nedávno se jim podařilo prokázat, že jistý protein, označovaný jako TRPC1, podporuje růst svalů, pokud je buňka s tímto proteinem vystavená slabému magnetickému poli.

Objevený proces napodobuje efekt, jaký má na svaly cvičení. Badatelé ve svých experimentech používali magnetické pole, které bylo 10× až 15× silnější než magnetické pole Země. To je stále velmi slabé magnetické pole, mnohem slabší než například u klasického tyčového magnetu. Protein TRPC1 zřejmě funguje jako „anténa“, která detekuje magnetické pole.

TIP: Vědci objevili hormon, jehož účinek napodobuje tělesné cvičení

Badatelé během výzkumu v geneticky upravených svalových buňkách „vypnuli“ produkci tohoto proteinu. Svalové buňky poté přestaly reagovat na magnetické pole. Když pak následně protein TRPC1 opět vložili do svalových buněk, svalové buňky se opět dostaly pod vliv magnetismu. Tím singapurský tým prokázal klíčovou roli tohoto proteinu. Vztah mezi svaly a magnetickým polem bude nepochybně možné využít v rozmanitých aplikacích, od medicíny až po volnočasové aktivity.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ariane 5 vynášející Vesmírný teleskop Jamese Webba, prosinec 2021. (foto: ESA/CNES/Arianespace, CC BY 4.0)

Vesmír

V zombie nikoho nezmění, ale je nebezpečná. USA se šíří houba odolná lékům. (foto: Profimedia/ČTK (Nicolas Armer)

Věda

Obklopena rybami  

autor: Khaichuin Sim | finalista kategorie: Dobrodružství

Snem Khaichuina Sima bylo zachytit splynutí člověka a života pod hladinou. Požádal proto svou ženu, zda by se nepřiblížila k hejnu kranasů modroploutvých – a pak už jen stačilo počkat na dokonalou chvíli. 

Zajímavosti
Historie

Socha admirála Nimitze na Havaji, kde během války působil. (foto: Shutterstock)

Válka
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907