Vědci objevili pod ledem Grónska dávné jezero velké jako jižní Morava

13.11.2020 - Stanislav Mihulka

Mapování polárních oblastí přineslo objev dna jezera o rozloze odpovídající Jihomoravskému kraji


Reklama

Ledovce polárních oblastí ukrývají pozoruhodné věci. Vědci pod nimi v poslední době objevují například celou řadu subglaciálních jezer, v nichž je mezi ledem a povrchem země uvězněna kapalná voda. Tým amerických odborníků například nedávno pod ledem na severozápadě Grónska objevil dno velkého dávného jezera, jehož rozloha cca 7 100 kilometrů čtverečních odpovídá rozloze Jihomoravského kraje. V dnešním světě by se toto jezero umístilo kolem 20. místa v žebříčku největších jezer

Geolog Guy Paxman z Columbia University a jeho spolupracovníci odhadují, že toto jezero vzniklo před statisíci, možná i miliony let. Pojmenovali ho „Camp Century Basin“, podle již zaniklé blízké vojenské výzkumné základny. Zároveň jsou přesvědčeni, že toto jezero vzniklo v době, kdy tato oblast nebyla zaledněna. Další možností je, že oblast vznikla působením glaciální eroze.

TIP: Časovaná bomba: Tající led v Grónsku může odkrýt opuštěnou toxickou základnu

Dávné jezero mohlo pojmout zhruba 580 kilometrů krychlových vody. Badatelé odhadují, že ho napájelo nejméně 18 vodních toků, které tehdy protékaly grónskou krajinou. K objevu zásadně přispěl projekt americké kosmické agentury NASA „Operation IceBridge“, jejímž cílem je mapování polárních oblastí světa. Objevená oblast by každopádně mohla ukrývat cenné informace o dávném prostředí Grónska a o podmínkách, které tehdy v této polární krajině panovaly.

  • Zdroj textu:

    Science Alert

  • Zdroj fotografií: Columbia University, Pixabay

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Stávající vesmírná smlouva zakazuje použití jaderných zbraní nebo jiných zbraní hromadného ničení ve vesmíru. Průzkum vesmíru, Měsíce a jiných nebeských těles by měl být motivován výhradně mírovými účely.

Vesmír

 Dohodová propaganda dokázala německé zločiny v Belgii propagandisticky využít.

Válka

Pod ochranou rodiny

Vorvani obrovští (Physeter macrocephalus) oplývají vysokou inteligencí a jsou obdařeni vyvinutým sociálním cítěním. Jestliže je některý vorvaň napaden, útočník je vzápětí vystaven nemilosrdnému zásahu dalších členů rodinného klanu. Například když se do nebezpečí dostane mládě ohrožované kosatkami nebo žraloky, vyšle signál a ostatní vorvani ihned připlavou. Utvoří kolem ohroženého jedince kruh, přičemž jejich hlavy směřují dovnitř a nebezpečné ocasy jsou připraveny uštědřit útočníkům smrtelnou ránu.

Příroda

Pro Evropany byly dřevěné inuitské mapy jen primitivním suvenýrem – ony však velice účinně kopírují topografii pobřeží.

Historie

Pavel Palacký začal hrad rekonstruovat před dvaceti lety. Dnes se tam může ubytovat až 28 hostů.

Zajímavosti

Hyperbarická kyslíková terapie dokáže zvrátit stárnutí buněk.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907