Vědci objevili pod ledem Grónska dávné jezero velké jako jižní Morava

13.11.2020 - Stanislav Mihulka

Mapování polárních oblastí přineslo objev dna jezera o rozloze odpovídající Jihomoravskému kraji


Reklama

Ledovce polárních oblastí ukrývají pozoruhodné věci. Vědci pod nimi v poslední době objevují například celou řadu subglaciálních jezer, v nichž je mezi ledem a povrchem země uvězněna kapalná voda. Tým amerických odborníků například nedávno pod ledem na severozápadě Grónska objevil dno velkého dávného jezera, jehož rozloha cca 7 100 kilometrů čtverečních odpovídá rozloze Jihomoravského kraje. V dnešním světě by se toto jezero umístilo kolem 20. místa v žebříčku největších jezer

Geolog Guy Paxman z Columbia University a jeho spolupracovníci odhadují, že toto jezero vzniklo před statisíci, možná i miliony let. Pojmenovali ho „Camp Century Basin“, podle již zaniklé blízké vojenské výzkumné základny. Zároveň jsou přesvědčeni, že toto jezero vzniklo v době, kdy tato oblast nebyla zaledněna. Další možností je, že oblast vznikla působením glaciální eroze.

TIP: Časovaná bomba: Tající led v Grónsku může odkrýt opuštěnou toxickou základnu

Dávné jezero mohlo pojmout zhruba 580 kilometrů krychlových vody. Badatelé odhadují, že ho napájelo nejméně 18 vodních toků, které tehdy protékaly grónskou krajinou. K objevu zásadně přispěl projekt americké kosmické agentury NASA „Operation IceBridge“, jejímž cílem je mapování polárních oblastí světa. Objevená oblast by každopádně mohla ukrývat cenné informace o dávném prostředí Grónska a o podmínkách, které tehdy v této polární krajině panovaly.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Science Alert

  • Zdroj fotografií:

    Columbia University, Pixabay 

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Američtí vědci dočasně napojili prasečí ledvinu na člověka a sledovali její fungování. Jde o další krok ve výzkumu možnosti využívat jednou zvířecí orgány při transplantacích, které zachrání lidský život.

Věda

Johanka z Arku během korunovace krále Karla VII. v katedrále v Remeši. Obraz francouzského malíře Jeana Auguste Dominique Ingrese z roku 1854.

Historie

Hrozba chemických zbraní se nad vojáky i civilisty vznáší od doby první světové války, kdy byly masově nasazeny na téměř všech frontách.

Válka

Za celou historii lidstva jsme vědomě pozorovali přechod Venuše přes Slunce jen sedmkrát. Takto přešla Venuše přes vycházející Slunce 6. června 2012.

Vesmír

Hejno plameňáků se seskupilo a vytvořilo na hladině jezera Bogoria v západní Keni útvar, který připomíná srdce. Chtějí nám růžový jedinci něco sdělit?

Zajímavosti
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907