Vědci objevili pod ledem v Antarktidě nový mořský ekosystém

11.06.2022 - Zuzana Rychlá a ČTK

Pod rozsáhlým antarktickým šelfovým ledovcem, v jeskyni vysoké stovky metrů, žijí hejna malých krevetovitých živočichů v nově objeveném podmořském ekosystému, který až donedávna zůstával ledovým tajemstvím.


Reklama

Vědci z univerzit ve Wellingtonu, Aucklandu a Otagu a z dalších odborných institucí měli prozkoumat, jakou roli by ústí mohlo hrát při tání ledovce kvůli klimatickým změnám. Když se však provrtali skrz led až do řeky, jejich kameru zaplavili různonožci – malí tvorové z řádu korýšů, kam patří například humři, krabi a roztoči.

„Chvíli jsme si mysleli, že je s kamerou něco v nepořádku, ale když se zlepšilo zaostření, všimli jsme si hejna členovců o velikosti asi pěti milimetrů,“ uvedl Craig Stevens z novozélandského Národního institutu pro vodu a atmosféru (Niwa) pro zpravodajský server The Guardian.

Tajemství Rossova šelfového ledovce 

„Už jsme prováděli výzkum i v jiných částech ledového šelfu a mysleli jsme si, že už o něm všechno víme, ale tentokrát na nás čekalo velké překvapení,“ dodal Stevens s tím, že výzkum původně zaměřený na klimatické změny nečekaně získal i objevitelský rozměr. „Skákali jsme radostí, protože to, že nám kolem vybavení plavou všichni ti živočichové, znamená, že tam zjevně existuje důležitý ekosystém,“ řekl Stevens.

Tým vědců z Nového Zélandu objevil tento ekosystém 500 metrů pod ledem v domnělém ústí řeky, stovky kilometrů od okraje Rossova šelfového ledovce. Vedoucí projektu Huw Horgan z Viktoriiny univerzity ve Wellingtonu byl první, kdo si všiml ústí řeky, když při zkoumání satelitních snímků Rossova šelfového ledovce zahlédl rýhu v ledu. Podle Horgana vědci o síti skrytých sladkovodních jezer a řek pod antarktickým ledovým příkrovem vědí již delší dobu, ale dosud je nikdo přímo neprozkoumal.

„Možnost pozorovat a odebírat vzorky této řeky byla, jako bychom jako první vstoupili do skrytého světa,“ řekl. Vědci nechali v řece pod ledovcem přístroje, aby dál sledovaly chování těchto živočichů, zatímco odborníci budou v laboratoři zkoumat, čím je voda, ve které žijí, zvláštní.

TIP: Přírodní magnetická rezonance odhalila fosilní vodu pod ledem Antarktidy

Tím ale nová zjištění vědeckého týmu nekončí. Novozélandský tým rozmístil své vybavení jen několik dní před obrovskou erupcí sopky Hunga Tonga-Hunga Ha'apai na souostroví Tonga. A přístroje zaznamenaly výraznou změnu tlaku, když si tsunami razilo cestu dutinou pod ledovcem. Pozorování následků erupce Stevensovi připomnělo, jak je planeta propojená. „Byli jsme v zapomenutém koutě světa a v reálném čase jsme pozorovali vlivy událostí, které se od nás zdály být na hony vzdálené. Bylo to pozoruhodné,“ uvedl Craig Stevens.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Když si někdo kýchne na Mount Everestu, jeho patogeny mohou na místě vydržet i staletí. (foto: Wikimedia Commons, TirthakanjiCC BY-SA 3.0 CZ)

Věda

Nejšťastnější zemí světa se v žebříčku sestavovaném pro OSN už šestý rok v řadě stalo Finsko, Česko skončilo stejně jako loni osmnácté. (foto: Shutterstock)

Revue

Libušín a Maměnka v současné podobě. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Pozemský Měsíc není ve srovnání s ostatními souputníky žádným trpaslíkem. (foto: Unsplash, Drew TilkCC0)

Vesmír

Albrecht Dürer na terase svého domu, obraz od Williama Bella Scotta. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Italský voják vyzbrojený kulometem Breda, Jugoslávie 1941. (foto: Wikimedia Commons, Regio EsercitoCC BY-SA 4.0)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907