Vědci poprvé v historii objevili stopy supravodivosti v meteoritech

08.03.2018 - Stanislav Mihulka

<p>Hlavní část železného meteoritu Mundrabilla vážícího 12,4 tuny.</p>

Hlavní část železného meteoritu Mundrabilla vážícího 12,4 tuny.


Reklama

Je-li nějaký materiál supravodivý, znamená to, že může vést elektřinu s nulovým odporem, tedy zcela bez zahřívání a uvolňování energie. V našich experimentech zatím supravodivost funguje jen při extrémně nízkých teplotách, blízkých absolutní nule.

Američtí vědci ale nedávno objevili stopy supravodivosti v meteoritech. Jde zatím o dva meteority: železný meteorit Mundrabilla, který byl objeven roku 1911 v Austrálii a převážně uhlíkový meteorit Graves Nunataks, objevený roku 1995 v Antarktidě.

TIP: Žně lovců meteoritů v íránské poušti Lút

Nebylo to zase takové překvapení, protože stopy supravodivosti v meteoritech vykazují podobné materiály, u nichž známe supravodivost na Zemi. Jsou to slitiny india a cínu, které jsou supravodivé zhruba při teplotách, jaké panují v kosmickém prostoru. Podle vědců ale tento objev naznačuje, že supravodivost je ve vesmíru běžným jevem. Časem bychom tak mohli narazit na nějaké méně obvyklé materiály, které budou supravodivé i při vyšších teplotách.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Science Magazine

  • Zdroj fotografií: Graeme Churchard / Wikimedia CommonsDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Počátečním dnem kalendáře se stalo 22. září 1792, kdy se monarchie změnila v republiku. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie
Revue

Malý obrněný dinosaurus Jakapil kaniukura (ilustrace: PaleoGDY, Mauricio Álvarez & Gabriel Díaz YantenCC BY 4.0)

Věda

Republic P-47 Thunderbolt se během války stal jedním ze tří symbolů letectva USA (spolu s letouny Lockheed P-38 Lightning a North American P-51 Mustang). (foto: Wikimedia Commons, US Air Force, CC0)

Válka
Vesmír

Do slavnostního průvodu, který každý rok prochází bulharským Kazanlakem, se zapojuje na pět tisíc nadšenců. Kroje jako by podtrhovaly nejen malebnost kraje, ale také růží, které dívky v tradičním oděvu sbírají. (foto: Shutterstock)

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907