Vědci potvrzují: Trip na „liáně mrtvých“ z peruánské Amazonie vyvolává lucidní snění

21.11.2019 - Stanislav Mihulka

Britští vědci prozkoumali účinky halucinogenní peruánské Ayahuascy, přezdívané „liána duše“ nebo „liána mrtvých“, na lidský mozek

<p>Halucinogen DMT změní elektrickou aktivitu mozku tak, že se chová jako ve chvílích snění</p>

Halucinogen DMT změní elektrickou aktivitu mozku tak, že se chová jako ve chvílích snění


Reklama

DMT čili dimetyltryptamin je alkaloid a zároveň velmi účinný halucinogen. Představuje klíčovou složku slavné halucinogenní směsi ayahuasca, kterou připravují místní lidé v Amazonii z pralesních druhů rostlin. Užívání ayahuascy bývá spojeno se šamanským rituálem a doprovázejí ho hluboké a živé halucinace.

Britští vědci z Centra pro psychedelický výzkum v Londýně nedávno zveřejnili výsledky výzkumu, který by měl přispět k objasnění velmi výrazných halucinací a vizí, spojených s ayahuascou. Tyto stavy mohou být velice intenzivní, doprovázené barvitými obrazy i sceneriemi a nezřídka i ohromujícími zážitky, které připomínají lucidní snění, tedy snění, při němž si člověk uvědomuje, že sní a může své sny ovlivňovat.

TIP: Amazonský psychedelický koktejl pomáhá v léčbě extrémních depresí

Účinek DMT přichází velice rychle, je intenzivní a zároveň je poměrně krátký. Za půlhodinu je obvykle po všem. To značně usnadňuje jeho výzkum. Badatelé podali DMT anebo placebo dobrovolníkům, kterým pomocí elektrod měřili elektrickou aktivitu mozku před podáním DMT a po jeho podání. Následné analýzy ukázaly, že DMT svým účinkem podstatně mění aktivitu mozku. Mizí alfa vlny, které jinak převládají u bdělých lidí a objevují se théta vlny, které jsou obvykle spojené se sněním. Lidé na DMT se tím pádem dostávají do stavu lucidního snění.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Mnozí připisují mizení letadel a lodí v bermudském trojúhelníku nadpřirozenu či mimozemšťanům.

Zajímavosti

V okamžiku, kdy se z podvrženého vejce vylíhne malá kukačka, má hnízdní parazit vyhráno. Ještě slepá kukačka vytlačí hostitelova vajíčka nebo už vylíhlá mláďata z hnízda a uzurpuje si péči hostitele. Ve výřezu vajíčka ťuhýka obecného s „kódem“, který má odhalit podvrh.

Příroda

Placebo je účinné a má smysl ho používat v léčbě, ukázala to studie amerických vědců.

Věda

Portorický radioteleskop dostal pořádně zabrat.

Vesmír

Scéna ze všedního dne na vídeňských barikádách. Ilustrace H. Katzlera z roku 1872.

Historie

 Komunisté si prorážejí cestu k prezidentskému paláci v centru Saigonu.

 

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907