Vědci v argentinské jeskyni odkryli pozůstatky největšího upíra historie

01.08.2021 - Stanislav Mihulka

Krevsající netopýři Desmodus draculae zřejmě vysávali gigantické pozemní lenochody a další podobná zvířata...

<p>Upíři <em>Desmodus draculae</em> s obřím pozemním lenochodem.</p>

Upíři Desmodus draculae s obřím pozemním lenochodem.


Reklama

Vědci v jeskyni u argentinského města Miramar nedávno našli velmi speciální čelist. Jde o 100 tisíc let starý pozůstatek čelisti vyhynulého upíra s přiléhavým odborným jménem Desmodus draculae. Tito krevsající netopýři byli největší v historii, i když velikosti románového hraběte Drákuly nedosahovali ani zdaleka. Byli asi o 30 procent větší než dnešní upíři a rozpětí jejich křídel bylo přibližně půl metru.

Upíři Desmodus draculae žili v průběhu pleistocénu ve Střední a Jižní Americe. Podle některých dřívějších nálezů zřejmě vymřeli poměrně nedávno, sotva před pár sty lety. Fosilní pozůstatky netopýrů jsou vzácné a pro upíry to platí rovněž. Objevená čelist je velmi cenná už sama o sobě. Ještě významnější je ale místo jejího nálezu.

TIP: Unikátní nález dávné hostiny prozrazuje, že jsme vyhubili obří lenochody

V době, kdy žil dotyčný upír, totiž jeskyně sloužila jako doupě gigantických pozemních lenochodů. Paleontologové připouštějí, že se čelist upíra mohla dostat do jeskyně náhodou, například jako kořist výra nebo podobného dravce. Přiklánějí se ale k vysvětlení, že tito velcí upíři sáli krev ze zvířat megafauny, velikých čtvrtohorních druhů, jako byli třeba právě pozemní lenochodi. 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pekelná studna – návštěva tohoto mýty opředeného místa musela být pro jeskyňáře dechberoucím a do jisté míry i mysteriózním zážitkem. 

Věda

Navrátilci končili v karanténě, kde jim zabavili věci a agenti StB je tlačili ke spolupráci.

Historie

Střelnice, či holubník?

The Wonderful Barn
kde: Irsko | kdy: 1743

„Nádherná stodola“ stojí v irském Leixlipu od roku 1743: Projekt financovala Katherine Conollyová a jde o jeden z následků velkého hladomoru, který zemi sužoval v letech 1740–1741. Filantropka chtěla zaměstnat dělníky v nouzi, a tak je najala na vybudování prapodivné stavby ve tvaru vývrtky. Dodnes není zcela zřejmé, zda měla stodola také nějaké praktické využití. Podle některých teorií její špička sloužila jako holubník, jiné zas hovoří o ideálním prostoru pro sportovní střelbu. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Kolo od vozu tvoří součást skupiny galaxií vzdálené asi 400 milionů světelných let. Obvod Kola představuje ohromná prstencovitá struktura o průměru 100 tisíc světelných roků, složená z hvězdotvorných oblastí plných extrémně jasných a hmotných stálic.

Vesmír

Nelze pochybovat o tom, že lesů závratně rychle ubývá. Takto vypadá odlesňování v Brazílii - dobytek se pase na místě, kde ještě nedávno byl prales.

Příroda

<p>V Buddhově rodišti - chrám zasvěcený královně Máje ukrývá i kámen označující přesné místo Buddhova narození.</p>

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907