Vědci v argentinské jeskyni odkryli pozůstatky největšího upíra historie

01.08.2021 - Stanislav Mihulka

Krevsající netopýři Desmodus draculae zřejmě vysávali gigantické pozemní lenochody a další podobná zvířata...

<p>Upíři <em>Desmodus draculae</em> s obřím pozemním lenochodem.</p>

Upíři Desmodus draculae s obřím pozemním lenochodem.


Reklama

Vědci v jeskyni u argentinského města Miramar nedávno našli velmi speciální čelist. Jde o 100 tisíc let starý pozůstatek čelisti vyhynulého upíra s přiléhavým odborným jménem Desmodus draculae. Tito krevsající netopýři byli největší v historii, i když velikosti románového hraběte Drákuly nedosahovali ani zdaleka. Byli asi o 30 procent větší než dnešní upíři a rozpětí jejich křídel bylo přibližně půl metru.

Upíři Desmodus draculae žili v průběhu pleistocénu ve Střední a Jižní Americe. Podle některých dřívějších nálezů zřejmě vymřeli poměrně nedávno, sotva před pár sty lety. Fosilní pozůstatky netopýrů jsou vzácné a pro upíry to platí rovněž. Objevená čelist je velmi cenná už sama o sobě. Ještě významnější je ale místo jejího nálezu.

TIP: Unikátní nález dávné hostiny prozrazuje, že jsme vyhubili obří lenochody

V době, kdy žil dotyčný upír, totiž jeskyně sloužila jako doupě gigantických pozemních lenochodů. Paleontologové připouštějí, že se čelist upíra mohla dostat do jeskyně náhodou, například jako kořist výra nebo podobného dravce. Přiklánějí se ale k vysvětlení, že tito velcí upíři sáli krev ze zvířat megafauny, velikých čtvrtohorních druhů, jako byli třeba právě pozemní lenochodi. 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ve výřezu zubní protéza George Washingtona – není divu, že s tímto monstrem v ústech nerad mluvil na veřejnosti.

Historie
Zajímavosti

Bez vody ani ránu

Kapybary (Hydrochoerus hydrochaeris) patří mezi savce žijící (podobně jako například hroši) částečně vodním životem. Proto je můžete vidět především v regionech, kde je snadný přístup k vodě: jejich oblíbeným místem jsou zatopené lučiny, okraje močálů a nížinné lesy, kde je dobrá pastva a po celý rok dostatek vláhy. Daří se jim u vodních nádrží a v okolí řek.

Vyskytují se ovšem i v suchých lesích, křovinatých podrostech a na loukách. Jsou pěstovány na farmách nejen ve své domovině a uprchlíci z těchto chovů se zabydlují v oblastech bohatých na vodu po celém světě. Například na Floridě jsou volně se pohybující kapybary běžně vídány a roku 2011 byla kapybara viděna v Kalifornii.

Často zůstávají skryty ve vodě, přičemž nad hladinu jim čouhají jen nozdry a oči. Pod vodu se dokážou ponořit i úplně a vydrží bez nadechnutí až pět minut. Přední nohy kapybar jsou o něco kratší než zadní a mezi prsty mají tato zvířata menší plovací blánu. Tato danost společně s umístěním očí, nozder a uší ve vrchní části hlavy je předurčuje k bezproblémovému přebývání ve vodě.

Příroda

Příčina vzniku obřích Fermiho bublin zatím zůstává nejasná.

Vesmír

Samantha Wrightová se svou dcerou Sofií a aplikací CamAPS FX, která monitoruje její cukrovku.

Věda
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907