Vědci varují: Jih Spojených států by se mohl stát novým domovem krvežíznivých upírů

Jih Spojených států by se v blízké budoucnosti mohl stát novým domovem upírů. To, co zní jako začátek strašidelného příběhu, je ve skutečnosti naprosto seriózním varováním, které vychází z výzkumu mezinárodního týmu odborníků.

08.12.2023 - Stanislav MihulkaAmerická bioložka Paige Van de Vuurstová z Polytechnického institutu a Státní univerzity ve Virginii a její kolegové dospěli k přesvědčení, že pokračující oteplování planety brzy otevře území jižních států USA upírům obecným (Desmodus rotundus). Tento druh létajících savců příbuzných netopýrům, který původně pochází z tropické a subtropické Střední a Jižní Ameriky, je známý svou schopností pružně reagovat na změny prostředí.

Krevní specialisté

Upíři obecní patří (podobně jako třeba koalové medvídkovití) mezi potravní specialisty. Živí pouze a výhradně krví teplokrevných živočichů. Aby upíři přežili, musí každou druhou noc vypít takové množství krve, které odpovídá 70 až 80 % jejich tělesné hmotnosti. Jejich kořistí jsou hlavně hospodářská zvířata, v menší míře i volně žijící savci a ptáci. 

Navzdory představám upíři krev svým obětem nesají. Ve skutečnosti se tiše přiblíží ke spící kořisti, svými velmi ostrými řezáky jí naříznou kůži a olizují vytékající krev. Správné místo, kam kousnout, pozná upír pomocí zvláštního tepločivného orgánu, který má v okolí nozder. Díky tomu dokáže zaznamenat tepající krev a při jejím olizování vylučuje enzym hirudin, který brání jejímu srážení.

Vzteklina na obzoru

Upíři obecní patří k ekologicky úspěšným druhům. Pocházejí sice z oblastí s teplým klimatem, zároveň ale žijí i v mnoha různých typech prostředí, včetně horských ekosystémů v Andách, až do výšek kolem 3 600 metrů nad mořem. Podobně jako netopýři i upíři platí za létající rezervoáry nejrůznějších zoonotických virů způsobujících nebezpečné infekční choroby v čele se vzteklinou. Ta představuje reálnou hrozbu pro hospodářská či domácí zvířata a v určité míře i pro lidi. 

Zjistili jsme, že upíři se již v nedávné minulosti šířili na sever, kvůli globálnímu oteplování,potvrzuje Van de Vuurstová ve studii zveřejněné v odborném časopisu Ecography. „Ukazuje se, že jejich migrace těsně souvisí s nárůstem počtů případů vztekliny v řadě zemí Latinské Ameriky.

TIP: Příští pandemie může přijít z vykácené Amazonie

Badatelé využili bohaté regionální záznamy o rozšíření upírů v letech 1901 až 2019. S jejich pomocí analyzovali vliv různých geografických a environmentálních faktorů na posuny výskytu upírů a také zmíněné vztekliny. Závěr výzkumu upírů je jednoznačný – chovatelé dobytka, především skotu, koní, ale i dalších zvířat, by se měli připravit na problémy, které na jih Spojených států dorazí nejpozději do poloviny tohoto století. 


Další články v sekci