Vědci varují: Jihozápad Spojených států vysychá a praská před očima

Nadměrné čerpání podzemní vody a nedostatečná regulace je podle odborníků hlavní příčinou vzniku mohutných prasklin v Arizoně a okolních státech USA. Podzemní voda na jihozápadě USA mizí a řešení je zatím v nedohlednu…

15.09.2023 - Stanislav MihulkaNa americkém Jihozápadě se již celá desetiletí objevují v zemi rozsáhlé trhliny. Postižená je především Arizona, v jejíž centrální části bylo zmapováno 272 kilometrů těchto trhlin. Země ale praská i v Utahu, Kalifornii nebo Texasu. Podle odborníků to ale v naprosté většině případů nesouvisí s tektonickými či vulkanickými procesy.

Podle Josepha Cooka z Arizonské geologické služby nejde o přirozeně vzniklé útvary a trhliny podle něj mají na svědomí lidé. Sesedání či klesání zemského povrchu, čili subsidence, je v této konkrétní oblasti způsobené přílišným čerpáním podzemní vody. 

Mizející zásoby vody

Více než 80 procent známých případů subsidence v celých Spojených státech, vzniklo kvůli používání spodní vody. Jde o často přehlížený důsledek lidských aktivit,vysvětluje na svém webu Geologická služba Spojených států. „Využívání krajiny je stále intenzivnější, což prohlubuje současné problémy se subsidencí a vytváří nové.

Trhliny tohoto typu se otevírají, když část povrchu změkne a zhroutí se, zatímco okolí zůstává pevnější. Stejně jako nechvalně známé závrty, v nichž mohou zmizet celé domy, se i tyto trhliny mohou objevovat velmi rychle a ohrožovat obyvatele, infrastrukturu nebo třeba dopravu.

Lidé v Arizoně a na dalších místech USA odčerpávají vodu rychleji, než se stačí doplňovat její zásoby. „Většina vody, kterou čerpáme z podzemí je stará tisíce let,potvrzuje Jason Groth, zástupce radnice z marylandského Charles County. „Rozhodně to není tak, že by napršelo v pondělí a stejná voda by pak v sobotu byla součástí podzemní vody.“ Podle Grotha by během příštích deseti let v dotčených oblastech mohla dojít voda úplně.

TIP: Kalifornie se propadá: Je to kvůli suchu a ztrátám podzemní vody

Hlavním problémem je podle odborníků nedostatečná regulace a nehospodárné nakládání se zdroji podzemní vody. Federální vláda podle nich nemá téměř žádné předpisy upravující čerpání podzemní vody a jednotlivé státy mají jen nedostatečná pravidla, lišící se region od regionu.


Další články v sekci