Hledání nových antibiotik je mimořádně obtížné, pomoci nám ale může vylepšení těch stávajících
Bakterie jsou stále rezistentnější proti antibiotikům a lékaři hrozí stále černějšími scénáři léčby infekčních nemocí. V boji proti bakteriím je proto třeba využít téměř jakékoliv prostředky.
Vědci válčí s odolnými bakteriemi na několika různých frontách. Vyvíjejí antimikrobiální nanomateriály nebo gely zabíjející bakterie. Hledají nové molekuly potenciálních léků doslova po celé planetě. Nový výzkum ukazuje, že by slibnou cestou mohlo být i vylepšování starších antibiotik, které se sice osvědčily, bakterie si už ale proti nim vyvinuly obranu.
TIP: Nebezpečí roste: V roce 2050 zabijí rezistentní bakterie 10 milionů lidí ročně
Badatelé Scrippsova výzkumného institutu se zaměřili na úpravu vankomycinu – antibiotika, na které jsme spoléhali šedesát let. Bakterie si ale proti němu v poslední době dokázaly vyvinout účinnou rezistenci. Nově upravený vankomycin se osvědčil a zabíjí bakterie, které jsou rezistentní vůči jeho původní formě.
The Scripps Research Institute
VesmírPravděpodobnost výskytu ohnivé duhy záleží na zeměpisné šířce a klimatu: například v Los Angeles je 5× až 10× větší než v Londýně. (foto: Christa Harbig, CC BY 4.0)
VědaV období neolitu, asi před šesti tisíci lety, se v Dorstone Hill nacházel komplex dřevěných budov a pohřební mohyly. (foto: Flickr, Herefordshire Council, CC BY-ND 2.0)
HistorieSvůj původní fotografi cký materiál získala Lucia Moholy do fyzického vlastnictví teprve v šedesátých letech 20. století. (foto: Wikimedia Commons, Fair use)