Vědci zjistili, že i chobotnice zřejmě mohou zažívat noční můry

23.05.2023 - Stanislav Mihulka



Spánek provázený sněním rozhodně není výsadou lidí. Sny se zdají i některým opicím a lidoopům, kočkám, psům, koním nebo třeba slonům. Výzkumy u ptáků naznačují, že snít mohou i vrány nebo někteří papoušci. Poněkud překvapivější je, že snít mohou i třeba pavouci a jak naznačuje i nedávný výzkum, sny se mohou zdát i hlavonožcům. Neurovědci Rockefellerovy univerzity v New Yorku nedávno pozorovali chování samce chobotnice Octopus insularis během spánku a zdá se, že i chobotnice mohou zažívat sny.

Špatné sny chobotnice

Dotyčný samec je chován v zajetí, v areálu Rockefellerovy univerzity, tedy velmi daleko od své domoviny na pobřeží Brazílie. V době zmíněného pozorování ho nepřetržitě sledovala kamera. Když vědci analyzovali dlouhé hodiny záběrů, zjistili, že když chobotnice spala, její tělo občas prudce zareagovalo změnou polohy a barvy. To podle nich odpovídalo chování během snění.

Badatelé předpokládali, že změny vzhledu chobotnice během snů odpovídají tomu, jaký mají její sny obsah. Ukázalo se, že zřejmě ne všechny sny tohoto samce zachycené kamerou byly příjemné. V některých případech se chobotnice probrala ze spánku, zacloumala chapadly a vypustila pověstný inkoust, jímž se hlavonožci snaží maskovat a mást nepřítele. Jako by unikala před predátorem.

TIP: Ze společné kolébky snů: O čem se zdá ještěrům?

Je možné, že se chobotnici o takovém nebezpečném predátorovi zdálo? Vědci se domnívají, že je to možné. Chobotnice podle nich předvedla chování, které se podobá reakcím spících lidí, pronásledovaných nočními můrami a podobnými nepříjemnými zážitky. Náš druh je od chobotnic velmi evolučně vzdálený, takže snění je zřejmě mezi živočichy univerzálním jevem. Badatelé zároveň uznávají, že tyto úvahy vycházejí z pozorování jediné chobotnice a je tudíž brzy na obecné závěry. Každopádně je to velmi zajímavý impulz pro další výzkum těchto fascinujících tvorů.

  • Zdroj textu
  • Zdroj fotografií

Další články v sekci