Věk exoplanet: Studentka astronomie objevila sedmnáct nových světů

06.03.2020 - Stanislav Mihulka

Doktorandka Michelle Kunimoto se již stala jedním z nejúspěšnějších objevitelů exoplanet. Její sbírka se rozšířila i o planetu velmi podobnou Zemi

<p>Velikosti 17 objevených planet a jejich srovnání s Marsem, Zemí a Neptunem.</p>

Velikosti 17 objevených planet a jejich srovnání s Marsem, Zemí a Neptunem.


Reklama

Mise amerického vesmírného teleskopu Kepler, který byl specialistou na lov exoplanet, už před časem skončila. Teleskop ale nasbíral takové množství unikátních dat, že dodnes je, a ještě dlouhou dobu bude zřídlem objevů, ať už jde o exoplanety, hvězdy nebo zajímavé kosmické jevy.

Živoucím důkazem je i studentka astronomie Michelle Kunimoto z kanadské University of British Columbia, která teď dokázala „vytěžit“ z dat teleskopu Kepler celkem 17 nových exoplanet. Jedna z nich je přitom obzvláště zajímavá. Objevená exoplaneta KIC-7340288 b je velká jako jedna a půl Země, takže jde velmi pravděpodobně o kamennou planetu.

Slibná planeta, vzdálená 1 000 světelných let

Zároveň jde o planetu, která obíhá svoji hvězdu v obyvatelné zóně, takže přinejmenším teoreticky může na jejím povrchu existovat kapalná voda. Je to jedna z planet nejpodobnějších Zemi, které jsme zatím ve vesmíru nalezli. Podle optimistických scénářů by se mohlo jednat o obyvatelný svět.

TIP: Objev při studiu: Studentka astronomie odhalila čtyři nové exoplanety

Exoplaneta KIC-7340288 b je od nás vzdálená asi tisícovku světelných let. Jak upozorňuje Kunimoto, asi se tam nejspíš ještě dlouho nepodíváme. Prozatím víme, že je tam rok dlouhý 142 a půl pozemského dne. Planeta obíhá svou mateřskou hvězdu ve vzdálenosti o trochu větší, než je vzdálenost Merkuru od Slunce a zároveň na ni dopadá jen asi třetina záření, v porovnání se Zemí a Sluncem.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V roce 2019 využilo průplav přes pět tisíc tankerů a podobný počet dalších nákladních lodí.

Cestování
Revue

Jupiterův měsíc Ganymed. Podle vědců se na jeho povrchu nachází největší známý impaktní kráter ve Sluneční soustavě.

Vesmír

Tasmánský čert, ďábel medvědovitý

Věda

Duby patří k dlouhověkým stromům, které od nepaměti podněcovaly lidskou fantazii. Při jejich košaté mohutnosti se není čemu divit (Foto: Shutterstock)

Příroda

Karel IV. se synem Václavem a synovcem Joštem

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907