Věk exoplanet: Studentka astronomie objevila sedmnáct nových světů

06.03.2020 - Stanislav Mihulka

Doktorandka Michelle Kunimoto se již stala jedním z nejúspěšnějších objevitelů exoplanet. Její sbírka se rozšířila i o planetu velmi podobnou Zemi

<p>Velikosti 17 objevených planet a jejich srovnání s Marsem, Zemí a Neptunem.</p>

Velikosti 17 objevených planet a jejich srovnání s Marsem, Zemí a Neptunem.


Reklama

Mise amerického vesmírného teleskopu Kepler, který byl specialistou na lov exoplanet, už před časem skončila. Teleskop ale nasbíral takové množství unikátních dat, že dodnes je, a ještě dlouhou dobu bude zřídlem objevů, ať už jde o exoplanety, hvězdy nebo zajímavé kosmické jevy.

Živoucím důkazem je i studentka astronomie Michelle Kunimoto z kanadské University of British Columbia, která teď dokázala „vytěžit“ z dat teleskopu Kepler celkem 17 nových exoplanet. Jedna z nich je přitom obzvláště zajímavá. Objevená exoplaneta KIC-7340288 b je velká jako jedna a půl Země, takže jde velmi pravděpodobně o kamennou planetu.

Slibná planeta, vzdálená 1 000 světelných let

Zároveň jde o planetu, která obíhá svoji hvězdu v obyvatelné zóně, takže přinejmenším teoreticky může na jejím povrchu existovat kapalná voda. Je to jedna z planet nejpodobnějších Zemi, které jsme zatím ve vesmíru nalezli. Podle optimistických scénářů by se mohlo jednat o obyvatelný svět.

TIP: Objev při studiu: Studentka astronomie odhalila čtyři nové exoplanety

Exoplaneta KIC-7340288 b je od nás vzdálená asi tisícovku světelných let. Jak upozorňuje Kunimoto, asi se tam nejspíš ještě dlouho nepodíváme. Prozatím víme, že je tam rok dlouhý 142 a půl pozemského dne. Planeta obíhá svou mateřskou hvězdu ve vzdálenosti o trochu větší, než je vzdálenost Merkuru od Slunce a zároveň na ni dopadá jen asi třetina záření, v porovnání se Zemí a Sluncem.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

William James Sidis byl americký génius, disponoval mimořádnými matematickými a jazykovými schopnostmi. V dětství byl označován za zázračné dítě, v dospělosti za vyhořelého podivína žijícího v ústraní.

Zajímavosti

Sýkora krade srst spící lišce.

Věda

Václav II. byl mimo jiné i autorem tří básní, které jsou dodnes zachovány v písňovém rukopisu Codex Manesse.

Historie
Válka

Ganymed na snímku sondy Juno

Vesmír

Kritická údržba | Peking 2010

Rostoucí platy a klesající ceny dělají v Číně z osobních aut zboží, které je dostupné stále větší části populace. Dokonce ani nejširší dálnice tak často nezvládají nápor nových motoristů. Čtrnáctého srpna 2010 zkomplikovala provoz na národní dálnici 110 přítomnost těžkých vozidel, jež se podílela na rekonstrukci vozovky. Průjezdnost klesla na polovinu a následoval kolaps: Někteří řidiči ujeli zhruba jen kilometr za den, jiní zůstali v automobilech zcela uvězněni a neposouvali se vůbec. Dopravní katastrofa trvala 12 dní a její nedobrovolní účastníci přežili hlavně díky přizpůsobivým obchodníkům, kteří začali prodávat jídlo a občerstvení přímo v kolonách – ovšem za mnohonásobně nadsazené ceny. 

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907