Velká Británie se chystá vstoupit do kosmického věku s vlastním kosmodromem. Podle britské vesmírné agentury UK Space Agency by měl nový kosmodrom vyrůst ve skotském Sutherlandu a zahájit provoz na počátku dvacátých let tohoto století.
Kosmodrom na odlehlém poloostrově severního pobřeží Skotska vybuduje společnost Highlands and Islands Enterprise, která obdržela počáteční finance ve výši 3,3 miliony dolarů (téměř 73 miliony Kč). V okresu Sutherland žije jen 12 tisíc lidí, pro které může být příliv kosmických technologií zajímavou příležitostí.
Z nového kosmodromu by měly startovat především malé nosné rakety se satelity pro polární dráhy nebo heliosynchronní dráhy. Asi tam neuvidí rakety jako je Falcon Heavy od SpaceX, ale rozhodně by to mohly být rakety jako Electron od Rocket Lab. Podle BBC News se v dnešní době po celém světě vyvíjí asi 60 typů malých nosných raket a některé z nich by mohly startovat právě ze Sutherlandu.
TIP: Poloviční úspěch: Novozélandští Rocket Lab vypustili svou první raketu
Ve Velké Británii doufají, že jim vesmírné aktivity a vypouštění menších satelitů přinesou během příštího desetiletí 5 miliard dolarů (přes 110 miliard Kč).
Gov UK
VesmírUtkání dvou černých děr
Tento snímek vznikl kombinací dat v oboru rentgenového záření z družice Chandra X-ray Observatory a fotografie ve vizuálním oboru, pořízené pomocí HST. Představuje galaxii NGC 6240, která je od Země vzdálena 400 milionů světelných roků a promítá se do souhvězdí Hadonoše.
Uprostřed snímku jsou dvě černé díry, které od sebe dělí vzdálenost 3 000 světelných let. Jsou viditelné jako jasné bodové zdroje rentgenového záření. Nakonec se pravděpodobně přiblíží k sobě a splynou v jednu velkou černou díru.
Co se stane, když se tyto exotické objekty začnou navzájem ovlivňovat, zůstává pro astronomy zatím hádankou. Jedno je však jisté: uvolní se při tom obrovské množství energie a do prostoru budou vyslány gravitační vlny. (NASA/CXC/MIT/C.Canizares, M.Nowak, CC0)