Velké mizení: Během půlstoletí prořídly populace zvířat o více než dvě třetiny

12.09.2020 - Stanislav Mihulka

Podle nového vydání zprávy o životním prostředí Living Planet Report mizí na Zemi dramatickou rychlostí obratlovci


Reklama

Lidé už dokázali závažně poškodit tři čtvrtiny rozlohy souší a 40 procent pozemských oceánů. Postupující degradace životního prostředí ale nezůstává bez následků. Zasahuje lidské zdraví a také samozřejmě postihuje živočichy i rostliny. Jak uvádí zpráva 2020's Living Planet Report, která je společným dílem WWF International a britské Zoological Society of London, populace mnoha obratlovců ve světě rychlým tempem řídnou.

Ze zprávy, která vyšla již po třinácté, vyplývá, že u více než čtyř tisíc sledovaných druhů obratlovců, došlo během posledního půlstoletí k poklesu početnosti populací v průměru o 68 procent, tj. o více než dvě třetiny. Takový pokles neznamená, že by dotyčný druh vymřel, náchylnost každého druhu k vymření je ale velmi těsně spojená s jeho početností. Čím méně jedinců ten který druh má, tím je větší šance, že z nějakého důvodu vymře.

TIP: Zlé vyhlídky: Během tohoto století možná vymře celá polovina dnes žijících druhů

Navzdory obavám o osud přírody během řekněme posledního století ve skutečnosti vymřelo jen překvapivě málo druhů. Pokud se ale dramaticky snižuje početnost populací mnoha druhů zároveň, tak se počet vymřelých druhů může v dohledné době extrémně zvýšit. Podle odborníků jsou hlavními viníky ubývání zvířat v populacích odlesňování a rozšiřování zemědělských ploch.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dole snímek Arsia Mons, v horní části zhroucená část padesátimetrového lávového tunelu na úbočí Arsia Mons, zachycený kamerou HiRISE

Vesmír

Bitva u Stalingradu skončila německou potupnou porážkou a zajetím několika desítek tisíc mužů.

Válka

Červené a oranžové podzimní zbarvení nasvědčuje tomu, že v listech je obsaženo větší množství antokyanů.

Příroda

Událost, známá jako železniční neštěstí v Montparnassu, se objevila i v trikové scéně Scorseseova filmu Hugo a jeho velký objev či na obalu jednoho alba hardrockové skupiny Mr. Big.

Historie

O transport amerických speciálů na Takur Ghar se staraly vrtulníky MH-47E Chinook.

Válka

Modré šipky ukazují nově objevené slinné žlázy.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907