Velké mizení: Během půlstoletí prořídly populace zvířat o více než dvě třetiny

12.09.2020 - Stanislav Mihulka

Podle nového vydání zprávy o životním prostředí Living Planet Report mizí na Zemi dramatickou rychlostí obratlovci


Reklama

Lidé už dokázali závažně poškodit tři čtvrtiny rozlohy souší a 40 procent pozemských oceánů. Postupující degradace životního prostředí ale nezůstává bez následků. Zasahuje lidské zdraví a také samozřejmě postihuje živočichy i rostliny. Jak uvádí zpráva 2020's Living Planet Report, která je společným dílem WWF International a britské Zoological Society of London, populace mnoha obratlovců ve světě rychlým tempem řídnou.

Ze zprávy, která vyšla již po třinácté, vyplývá, že u více než čtyř tisíc sledovaných druhů obratlovců, došlo během posledního půlstoletí k poklesu početnosti populací v průměru o 68 procent, tj. o více než dvě třetiny. Takový pokles neznamená, že by dotyčný druh vymřel, náchylnost každého druhu k vymření je ale velmi těsně spojená s jeho početností. Čím méně jedinců ten který druh má, tím je větší šance, že z nějakého důvodu vymře.

TIP: Zlé vyhlídky: Během tohoto století možná vymře celá polovina dnes žijících druhů

Navzdory obavám o osud přírody během řekněme posledního století ve skutečnosti vymřelo jen překvapivě málo druhů. Pokud se ale dramaticky snižuje početnost populací mnoha druhů zároveň, tak se počet vymřelých druhů může v dohledné době extrémně zvýšit. Podle odborníků jsou hlavními viníky ubývání zvířat v populacích odlesňování a rozšiřování zemědělských ploch.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Křižáci v Sidónu zbudovali Mořský hrad a ve 13. století také Hrad svatého Ludvíka. Během křížových výprav bylo město několikrát dobyto a vydrancováno. Ve výřezu nalezené ostaky z masového hrobu.

Věda
Historie
Zajímavosti

Rak signální se nechává bez problému obdivovat zblízka.

Příroda

José Luis Pereira a jeho úlovek ze 13. září.

Vesmír

Letoun Junkers F13 byl po porážce Karla převezen do Budapešti, kde si jej mohli prohlédnout místní.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907