V polovině prosince se kometa Leonard přiblíží k Venuši, na vzdálenost čtyř milionů kilometrů. Zajímavá podívaná by to mohla být hlavně pro japonskou sondu Akatsuki
Astronomové očekávají, že nedávno objevená kometa C/2021 A1 (Leonard) prolétne 18. prosince ve vzdálenosti 4,34 milionů kilometrů od Venuše. Za další dva dny Venuše projde prachovým ohonem komety. Qicheng Zhang z Caltechu a jeho tým zjišťovali, co se při tom bude dít.
Z jejich pozorování vyplynulo, že prachový ohon komety Leonard tvoří převážně prach o velikosti 0,1 až 1 milimetru, který se uvolnil v předešlém roce. To, zda bude setkání Venuše s kometou doprovázeno atraktivními úkazy, jako je déšť velkého počtu meteoritů, který bychom mohli pozorovat i ze Země, záleží především na tom, zda a kdy se do ocasu komety uvolní větší kusy materiálu.
TIP: NASA detekovala rádiové signály z Venuše: Podobají se těm, které známe z Jupiteru
Podle Zhangova týmu je bohužel nepravděpodobné, že bychom se stali svědky velkolepé podívané. Naopak dobrou zprávou je, že tím pádem zřejmě nedojde k ohrožení japonské sondy Akatsuki, momentálně jediné, která je na orbitě Venuše. Na druhou stranu, komety bývají nevyzpytatelné. Právě Akatsuki by mohla pořídit pěkné snímky toho, jak bude setkání Venuše s kometou vypadat.
VálkaZ nových střel středního doletu Pershing II měli Sověti velké obavy. Na snímku Pershing II odpalovaný z vojenské základny White Sands Missile Range v Novém Mexiku, listopad 1982. (foto: U.S. National Archives, CC0)
HistorieVe dvacátých letech bylo auto považováno za velký luxus. Stálo totiž zhruba 20 000 korun a tedy zhruba stonásobek měsíční mzdy. (foto: Škoda Auto, CC0)
VědaNásledky virových infekcí jsou zřejmě zdrojem mnoha obtíží ve vyšším věku, včetně vyššího rizika vzniku Parkinsonovy nebo Alzheimerovy choroby. (foto: Shutterstock)
ZajímavostiCena za litr nejkvalitnějšího ručně vyráběného arganového oleje se může vyšplhat až k šesti tisícům korun. (foto: Unsplash, Chelsea shapouri, CC0)
VesmírVizualizace erupce na magnetaru. (ilustrace: NASA's Goddard Space Flight Center, CC BY-SA 4.0)