Venuši čeká v polovině prosince těsné setkání s kometou Leonard

30.08.2021 - Stanislav Mihulka

V polovině prosince se kometa Leonard přiblíží k Venuši, na vzdálenost čtyř milionů kilometrů. Zajímavá podívaná by to mohla být hlavně pro japonskou sondu Akatsuki

<p>Venuše na moderně zpracovaném snímku sondy Mariner 10 z roku 1974.</p>

Venuše na moderně zpracovaném snímku sondy Mariner 10 z roku 1974.


Reklama

Astronomové očekávají, že nedávno objevená kometa C/2021 A1 (Leonard) prolétne 18. prosince ve vzdálenosti 4,34 milionů kilometrů od Venuše. Za další dva dny Venuše projde prachovým ohonem komety. Qicheng Zhang z Caltechu a jeho tým zjišťovali, co se při tom bude dít.

Ohon komety

Z jejich pozorování vyplynulo, že prachový ohon komety Leonard tvoří převážně prach o velikosti 0,1 až 1 milimetru, který se uvolnil v předešlém roce. To, zda bude setkání Venuše s kometou doprovázeno atraktivními úkazy, jako je déšť velkého počtu meteoritů, který bychom mohli pozorovat i ze Země, záleží především na tom, zda a kdy se do ocasu komety uvolní větší kusy materiálu.

TIP: NASA detekovala rádiové signály z Venuše: Podobají se těm, které známe z Jupiteru

Podle Zhangova týmu je bohužel nepravděpodobné, že bychom se stali svědky velkolepé podívané. Naopak dobrou zprávou je, že tím pádem zřejmě nedojde k ohrožení japonské sondy Akatsuki, momentálně jediné, která je na orbitě Venuše. Na druhou stranu, komety bývají nevyzpytatelné. Právě Akatsuki by mohla pořídit pěkné snímky toho, jak bude setkání Venuše s kometou vypadat.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Stegouros elengassen se svým nebezpečným ocasem.

Věda

Detailní a širokoúhlý pohled na galaxii NGC 7727 ukrývající nejbližší pár superhmotných černých děr. Snímek vlevo byl pořízen přístrojem MUSE a dalekohledem ESO/VLT, snímek vpravo získal dalekohled VST (VLT Survey Telescope).

Vesmír

V kolébce černého zlata

kde: Etiopie, Afrika

Za domov kávy se obecně považuje Etiopie: Příprava nápoje se tam dodnes pojí s rituály a zcela spočívá na bedrech žen. „Baristky“ nejprve pálí kadidlo a poté v pánvi nad otevřeným ohněm praží kávová zrna, načež je rozdrtí v hmoždíři. Výsledek se smíchá s vodou v jebeně, hliněné nádobě s úzkým kulatým krkem, a přivede se k varu. Nakonec se káva přelije přes filtr, podomácku vyrobený z hadříku či třeba koňských žíní, a dochutí se cukrem – ale někdy také máslem či solí.

Zajímavosti

Sepie faraonova (Sepia pharaonis) dorůstá délky kolem 40 cm a hmotnosti 5 kg. Dokáže měnit barvy od jasně bílé až po tmavě hnědou.

Příroda

Christopher Cradock a Leberecht Maass (vpravo)

Válka

Jako výborné řešení zalesnění holin a ředin se jevila výsadba rychle rostoucích dřevin typu borovice či smrku.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907