Vesmírná evoluce: Přerod sviňuchy v ochranitelského tučňáka

08.02.2017 - Martin Reichman

Arp 142 -<p>Galaxie Arp 142 se nachází asi 300 miliónů světelných let od Země v souhvězdí Malého vodního hada.</p>
Arp 142 -

Galaxie Arp 142 se nachází asi 300 miliónů světelných let od Země v souhvězdí Malého vodního hada.


Reklama

Může se proměnit sviňucha v tučňáka? Na Zemi nejspíš nikoli, tedy pokud pomineme laboratoře šílených vědců. Jak ale ukazuje snímek Hubbleova teleskopu, ve vesmíru jde téměř všechno…

Galaxii NGC 2936 se přezdívá „Sviňucha“ a původně nejspíš mořského kytovce opravdu připomínala. Pak se ale dostala pod gravitační vliv svého souseda, masivní galaxie NGC 2937. Gravitační působení způsobilo změnu jejího tvaru. Dnes astronomové pozorují obě galaxie společně – tento objekt dostal název Arp 142 a díky svému tvaru je připodobňována k tučňákovi, který si hlídá vejce.

A jaký je osud obou galaxií? Ve velmi vzdálené budoucnosti, za několik miliard let, se zřejmě obě spojí do jedné obrovské galaxie a naši prapotomci tak přijdou o nádherný objekt k pozorování…

Reklama

  • Zdroj textu:

    apod.nasa.gov

  • Zdroj fotografií: NASA, ESA, Hubble, HLADalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Po měsíci „UPF diety“ přibral Chris van Tulleken sedm kilogramů (tři kilogramy tvořil jen tělesný tuk, zbytek sacharidy uložené v játrech a svalech), z průměrné hmotnosti podle BMI poskočil k nadváze. (ilustrační foto: Shutterstock) 

Zajímavosti

Z čelního pohledu je velmi dobře patrný neobvyklý tvar žraločího rypce. (foto: © Martin Procházka, se souhlasem k publikování)

Příroda

Pravděpodobnost výskytu ohnivé duhy záleží na zeměpisné šířce a klimatu: například v Los Angeles je 5× až 10× větší než v Londýně. (foto: Christa Harbig, CC BY 4.0)

Vesmír

V období neolitu, asi před šesti tisíci lety, se v Dorstone Hill nacházel komplex dřevěných budov a pohřební mohyly. (foto: Flickr, Herefordshire CouncilCC BY-ND 2.0)

Věda

Svůj původní fotografi cký materiál získala Lucia Moholy do fyzického vlastnictví teprve v  šedesátých letech 20. století. (foto: Wikimedia Commons, Fair use)

Historie

Za afrodiziakum je považován například celer, marihuana, zázvor, čokoláda, muškátový oříšek nebo třeba prudce jedovatý blín černý. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907