Vesmírné drama: Astronomové pozorují bolestné výkřiky velké umírající hvězdy

29.07.2019 - Stanislav Mihulka

Hvězda T Ursae Minoris prochází vzácnou fází pulzujícího červeného obra

<p>Hvězda  U Camelopardalis vyvrhuje vlny plynu a prachu, podobně jako T Ursae Minoris</p>

Hvězda  U Camelopardalis vyvrhuje vlny plynu a prachu, podobně jako T Ursae Minoris


Reklama

Existence hvězd je obvykle příliš dlouhá na to, abychom ji zachytili celou během jednoho lidského života. Astronomové mají ale někdy štěstí, a podaří se jim zachytit hvězdu, která právě prochází nějakým klíčovým okamžikem své historie. Právě to se nedávno podařilo týmu australských a maďarských odborníků, když pozorovali umírajícího rudého obra.

Jde o hvězdu jménem T Ursae Minoris (T UMi), která se nachází v souhvězdí Malého medvěda, ve vzdálenosti asi 3 tisíce světelných let. Hvězdě je teprve 1,2 miliardy let, čili její věk odpovídá asi čtvrtině stáří Slunce. Přesto už umírá, protože její hmotnost představuje dvojnásobek hmotnosti Slunce. A velké hvězdy stárnou mnohem rychleji, než ty malé.

Umírání T Ursae Minoris

Meridith Joyce z australské Australian National University a její spolupracovníci zjistili, že T Ursae Minoris právě prochází přechodnou a krátkou fází proměnného červeného obra. Hvězda do této fáze vstoupila před pár miliony let, když vyčerpala své hvězdné palivo. Teď T UMi prochází intenzivními pulzy, během nichž se mění velikost hvězdy, její jasnost i teplota.

TIP: Rudý veleobr Betelgeuse: Hvězda, která by pozřela většinu Sluneční soustavy

Nejde přitom jenom o světelnou show. Pulzující umírající hvězdy, jako je právě T UMi, vyplivují do vesmíru záplavu materiálu s prvky, jako je uhlík, dusík, cín nebo olovo. Joyce s kolegy také tvrdí, že představení je už skoro u konce. Během posledních let totiž se tahle hvězda stmívá, zmenšuje a ochlazuje. To znamená, že červený obr již velmi brzy v poslední křeči odfoukne své vnější vrstvy a zanechá po sebe mlhovinu a bílého trpaslíka.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Analýza DNA téměř 800 pravěkých lidí ukázala, že příchozí na jih Británie mezi lety 1300 až 800 před naším letopočtem tvořili zhruba polovinu genetického původu pozdějších populací.

Zajímavosti

Mimas, nejmenší a nejvnitřnější z osmi hlavních měsíců Saturnu, může být dostatečně teplý, aby ukrýval globální vodní oceán.

Vesmír

Vlevo hlava jedné ze sfing Amenhotepa III., vpravo jedna z objevených soch bohyně války Sachmet.

Věda

Masaryk v Karlových Varech v roce 1931, jízda na koni patřila k jeho zálibám. Na prezidenta si stěžoval policejní ředitel Šlechta, že kluše při jízdě na koni přes koleje.

Historie

Stíhací letouny Sopwithy Camel připravené odstartovat k náletu na Tondern.

Válka

Motýl Greta oto žije ve Střední a Jižní Americe až po jižní oblasti Chile. Migruje však na velké vzdálenosti a byl pozorován až v Mexiku a Texasu.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907