Vesmírné drama: Astronomové pozorují bolestné výkřiky velké umírající hvězdy

29.07.2019 - Stanislav Mihulka

Hvězda T Ursae Minoris prochází vzácnou fází pulzujícího červeného obra

<p>Hvězda  U Camelopardalis vyvrhuje vlny plynu a prachu, podobně jako T Ursae Minoris</p>

Hvězda  U Camelopardalis vyvrhuje vlny plynu a prachu, podobně jako T Ursae Minoris


Reklama

Existence hvězd je obvykle příliš dlouhá na to, abychom ji zachytili celou během jednoho lidského života. Astronomové mají ale někdy štěstí, a podaří se jim zachytit hvězdu, která právě prochází nějakým klíčovým okamžikem své historie. Právě to se nedávno podařilo týmu australských a maďarských odborníků, když pozorovali umírajícího rudého obra.

Jde o hvězdu jménem T Ursae Minoris (T UMi), která se nachází v souhvězdí Malého medvěda, ve vzdálenosti asi 3 tisíce světelných let. Hvězdě je teprve 1,2 miliardy let, čili její věk odpovídá asi čtvrtině stáří Slunce. Přesto už umírá, protože její hmotnost představuje dvojnásobek hmotnosti Slunce. A velké hvězdy stárnou mnohem rychleji, než ty malé.

Umírání T Ursae Minoris

Meridith Joyce z australské Australian National University a její spolupracovníci zjistili, že T Ursae Minoris právě prochází přechodnou a krátkou fází proměnného červeného obra. Hvězda do této fáze vstoupila před pár miliony let, když vyčerpala své hvězdné palivo. Teď T UMi prochází intenzivními pulzy, během nichž se mění velikost hvězdy, její jasnost i teplota.

TIP: Rudý veleobr Betelgeuse: Hvězda, která by pozřela většinu Sluneční soustavy

Nejde přitom jenom o světelnou show. Pulzující umírající hvězdy, jako je právě T UMi, vyplivují do vesmíru záplavu materiálu s prvky, jako je uhlík, dusík, cín nebo olovo. Joyce s kolegy také tvrdí, že představení je už skoro u konce. Během posledních let totiž se tahle hvězda stmívá, zmenšuje a ochlazuje. To znamená, že červený obr již velmi brzy v poslední křeči odfoukne své vnější vrstvy a zanechá po sebe mlhovinu a bílého trpaslíka.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Podle vědců bychom se při hledání mimozemského života měli zaměřit především na exoplanetyu oranžových trpaslíků.

Vesmír

V prvních letech vládnutí to rozhodně žádná selanka nebyla – roku 1853 se císaře neúspěšně pokusil zabít maďarský nacionalista.

Historie

Diego Velázquez: Vévoda Olivares na koni

Obraz Vévoda Olivares na koni (1634) od španělského malíře Diega Velázqueze upozorňuje na stoupající hladiny světových oceánů.

Revue

Jeffersonův dům vznikl jako plantážnické sídlo.

Zajímavosti

Málokdy se stává, aby člověk pod hladinou moře viděl tolik langust pohromadě. Tady jimi bylo okolí stoletého vraku doslova přecpáno

Příroda

Autonomní kabina projektu CAPRI.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907